united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Francja - Pomocy państwa zgłoszonej C 13/2009 (ex N 614/08) - Francja - Środki na rzecz sektora portowego - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomocy państwa zgłoszonej C 13/2009 (ex N 614/08) - Francja - Środki na rzecz sektora portowego

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2009/C 122/06)

(Dz.U.UE C z dnia 30 maja 2009 r.)

Pismem z dnia 8 kwietnia 2009 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Francję o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Dyrekcji Generalnej ds. Energii i Transportu Komisji Europejskiej na następujący adres:

Commission européenne

Direction générale de l'Energie et des Transports

Direction A - Unité A2

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 2296 41 04

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom francuskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

1. PROCEDURA

Pismem z dnia 4 grudnia 2008 r. władze francuskie zgłosiły, na mocy art. 88 ust. 3 Traktatu WE, program pomocy polegający na stosowaniu instrumentów podatkowych na rzecz sektora portowego wprowadzonych ustawą nr 2008-660 z dnia 4 lipca 2008 r. dotyczącą reformy portów.

2. KRÓTKI OPIS ŚRODKA

Zgłoszone środki wpisują się w ramy reformy portów będącej przedmiotem ustawy dotyczącej reformy portów. Celem tej reformy jest poprawa wydajności i konkurencyjności francuskich portów morskich.

Reforma portów obejmuje przeniesienie działalności przeładunkowej w portach na podmioty prywatne w drodze procedury przejęcia wyposażenia dużych portów morskich oraz w drodze instrumentu podatkowego składającego się z dwóch części: jednej, która zmniejsza opłaty skarbowe związane z przekazaniem wyposażenia dużych portów morskich, i drugiej, która może prowadzić do zwolnienia z podatków lokalnych stosowanych do wyposażenia wykorzystywanego we wszystkich portach morskich (dużych portach morskich i portach zdecentralizowanych).

Zwolnienie jest ograniczone do okresu 6 lat. Kwota całkowita na cały okres zwolnienia wynosi 97,50 mln EUR.

3. OCENA ŚRODKA

Komisja nie może na tym etapie wykluczyć, że przekazanie wyposażenia do działalności przeładunkowej w portach w kontekście procedury z wolnej ręki zawiera elementy pomocy państwa w rozumieniu art. 87 ust. 1 Traktatu. Komisja ma również wątpliwości co do zgodności takiego środka z przepisami art. 87 ust. 2 i 3 Traktatu WE.

Jako że mamy do czynienia z instrumentem podatkowym, Komisja uważa, że chodzi o pomoc państwa dla przedsiębiorstw prowadzących działalność przeładunkową w portach i wyraża swoje wątpliwości co do zgodności z odstępstwami ustanowionymi w Traktacie i, w szczególności, z wytycznymi w sprawie krajowej pomocy regionalnej na lata 2007-2013(1).

TEKST PISMA

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

______

(1) Dz.U. C 54 z 4.3.2006, s. 13.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2009.122.16

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Francja - Pomocy państwa zgłoszonej C 13/2009 (ex N 614/08) - Francja - Środki na rzecz sektora portowego - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 30/05/2009
Data ogłoszenia: 30/05/2009