Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet plus).

Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet plus)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2008/C 67/07)

(Dz.U.UE C z dnia 12 marca 2008 r.)

1. Cele i opis

Komisja Europejska przyjęła program prac oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach realizacji programu "Bezpieczniejszy Internet plus"(1).

Niniejsze zaproszenie dotyczy wniosków obejmujących następujące działania:

1. Zwalczanie nielegalnych treści

1.1. Zintegrowana sieć: numery interwencyjne pozwalające na zgłaszanie nielegalnych treści.

1.2. Zintegrowana sieć: koordynator numeru interwencyjnego.

1.3. Projekt celowy: wzmocnienie analizy nielegalnego materiału przez organy egzekwowania prawa material.

2. Blokowanie niechcianych i szkodliwych treści

Nie przewidziano zaproszenia do składania wniosków dla nowych działań w ramach tego kierunku działania w 2008 r.

3. Promowanie bezpieczniejszego otoczenia

3.1. Projekty wspierania wiedzy: ochrona dzieci przed represjami online.

3.2. Projekty wspierania wiedzy: wzmacnianie podstaw wiedzy.

4. Podnoszenie świadomości

4.1. Zintegrowana sieć: ośrodki odpowiedzialne za podnoszenie świadomości.

4.2. Zintegrowana sieć: koordynator ośrodka odpowiedzialnego za podnoszenie świadomości.

4.3. Zintegrowana sieć: telefoniczne linie zaufania, gdzie dzieci mogą zgłosić obawy związane z nielegalnymi albo szkodliwymi treściami oraz nieprzyjemne i wywołujące strach doświadczenia związane z używaniem technologii sieciowych.

2. Kwalifikujący się wnioskodawcy

W zaproszeniu do składania wniosków w ramach niniejszego programu prac mogą brać udział wszystkie osoby prawne mające siedzibę w państwach członkowskich. Mogą w nim uczestniczyć także osoby prawne mające siedzibę w państwach EFTA, które są stronami Porozumienia EOG (Norwegia, Islandia, Lichtensztain).

Ponadto w zaproszeniu mogą brać udział osoby prawne mające siedzibę w Turcji, Chorwacji i Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii(2). Jeżeli wnioski przedstawione przez osoby prawne z tych krajów zostaną wybrane do sfinansowania, umowa o grant zostanie podpisana tylko, jeżeli dany kraj podjął konieczne środki do przyłączenia się do programu, poprzez podpisanie umowy dwustronnej. Aktualne informacje dotyczące krajów biorących udział w programie są dostępne na stronie internetowej programu: http://ec.europa.eu/saferinternet

Osoby prawne mające siedzibę w krajach trzecich oraz organizacje międzynarodowe mogą uczestniczyć we wszystkich projektach, na ich własny koszt.

3. Budżet

Całkowity budżet indykatywny dostępny dla niniejszego zaproszenia wynosi 13,11 mln EUR wkładu Wspólnoty w ramach budżetu na rok 2008.

4. Termin zgłoszeń

Termin wpłynięcia wniosków do Komisji upływa w dniu 28 maja 2008 r. o godzinie 17:00 (czasu obowiązującego w Luksemburgu).

5. Dalsze informacje

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem internetowym:

http://ec.europa.eu/saferinternet

Wszystkie wnioski muszą spełniać specyfikacje i warunki opisane w pełnej wersji zaproszenia do składania wniosków, w programie prac oraz w przewodniku dla wnioskodawców, które są dostępne w języku angielskim na stronach internetowych Komisji, pod podanym wyżej adresem internetowym. Znajdują się tam również informacje na temat sposobu przygotowania i składania wniosków.

Ocena wniosków będzie dokonywana w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Oceny dokona Komisja, z pomocą ekspertów zewnętrznych. Złożone wnioski będą oceniane według kryteriów określonych w programie prac dla "Bezpieczniejszego Internetu plus" na rok 2008.

Wszystkie wnioski otrzymane przez Komisję Europejską będą traktowane z zachowaniem ścisłej poufności.

______

(1) Układ o Stabilizacji i Stowarzyszeniu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony, a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii z drugiej strony (Dz.U. L 84 z 20.3.2004, str. 13). Protokół do Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu pomiędzy Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi z jednej strony, a Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii z drugiej strony dotyczący umowy ramowej pomiędzy Wspólnotą Europejską i Byłą Jugosłowiańską Republiką Macedonii w sprawie ogólnych zasad udziału Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii w programach Wspólnoty (Dz.U. L 192 z 22.7.2005, str. 23).

(2) Decyzja nr 854/2005/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Dz.U. L 149 z 11.6.2005, str. 1).

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.67.48

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz wspierania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet plus).
Data aktu: 12/03/2008
Data ogłoszenia: 12/03/2008