Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2008/C 254/09)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2008 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006(1). Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

WNIOSEK O ZMIANĘ

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

Wniosek o zmianę zgodnie z art. 9 i art. 17 ust. 2

"KÖLSCH"

Nr WE: DE/PGI/117/0655/10.05.2004

CHNP () CHOG (X)

Wnioskowana zmiana/wnioskowane zmiany

Nagłówek w specyfikacji produktu:

[ ] Nazwa produktu

[x] Opis produktu

[x] Obszar geograficzny

[x] Dowód pochodzenia

[x[ Metoda produkcji

[] Związek z obszarem geograficznym

[] Etykietowanie

[] Wymogi krajowe

Zmiana/Zmiany

Opis: Jasne, wysoko sfermentowane, chmielone, klarowne piwo górnej fermentacji o jednolitych wymogach jakościowych:

1) Jasne, barwa: 5-15 EBC;

2) wysoko sfermentowane, resztkowa zawartość cukru: 0,0-0,5 % wag.;

3) chmielone, zawartość substancji gorzkich: 15-30 EBC;

4) klarowne, zmętnienie: 0,0-2 EBC;

5) górnej fermentacji, hodowla drożdży czystej kultury górnej fermentacji;

6) obliczona zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej: 11-12,5 % wag.;

7) alkohol 4,2-5,5 % obj.

– Kölsch z niską zawartością alkoholu: 2,1-2,8 % obj.,

– Kölsch bezalkoholowy: < 0,5 % obj.

Piwa, z których produkowane są piwa Kölsch z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe, spełniają również wymogi jakościowe wymienione w pkt 1)-6).

Uzasadnienie: Dotychczas wymogi jakościowe określone w pkt 1)-6) wskazywały średnie wartości dla piw Kölsch wytwarzanych przez wszystkich producentów, częściowo bez podawania tolerancji, co było mylące. Zastąpiono to poprzez podawanie przedziałów wartości, które zostały jednocześnie dostosowane do danych technicznych lub do zmian w upodobaniach konsumentów.

W przypadku piw Kölsch z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowych, produkowanych wyłącznie przez producentów piw Kölsch, alkohol jest usuwany, całkowicie lub częściowo, na zakończenie procesu wytwarzania w pełni sfermentowanego piwa Kölsch, przy czym wszystkie pozostałe składniki pozostają niezmienione. Innymi słowy spełnione są wymogi jakościowe określone w pkt 1)-6). "Lżejszy" smak uzyskuje się wyłącznie dzięki późniejszemu zmniejszeniu zawartości alkoholu. Zatem piwa Kölsch z niską zawartością alkoholu i bezalkoholowe są piwami pełnymi. Stosownie do zainteresowania konsumentów były one wytwarzane już przed dniem 26 stycznia 1994 r., ale przez zwykłą nieuwagę nie zostało to odnotowane podczas dokonywania rejestracji. Piwa Kölsch z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe cieszą się takim samym uznaniem co piwa Kölsch.

Obszar geograficzny: Obszar miasta Kolonii oraz miejscowości Bedburg, Bonn, Brühl, Dormagen, Frechen, Leverkusen, Monheim i Wiehl w okolicach Kolonii.

Uzasadnienie: Brak informacji o położeniu geograficznym browarów aktualnie produkujących piwo Kölsch. Opis obszaru geograficznego sam w sobie pozostaje niezmieniony.

Dowód pochodzenia: Do celów identyfikacji pochodzenia ewidencja bezpośrednich dostawców wszystkich surowców: słodu browarniczego (słodu jęczmiennego lub pszennego), mielonego i prasowanego granulowanego chmielu lub ekstraktu chmielowego, wody do warzenia piwa, drożdży górnej fermentacji, i bezpośrednich nabywców prowadzona jest za pomocą dokumentacji zakupu dostępnej w postaci papierowej lub elektronicznej (formularze zamówienia, dowody dostawy i listy przewozowe oraz faktury wszystkich dostawców i klientów). Ponadto przy rozlewie będą tworzone próbki referencyjne każdej partii, z podaniem danych produkującego browaru oraz numeru partii na każdej jednostce sprzedaży.

Uzasadnienie: Dotychczasowa treść nagłówka "dowód pochodzenia" zostaje zamieszczona - w niezmienionej formie - w nagłówku "związek z obszarem geograficznym". Nagłówek "dowód pochodzenia" zawiera teraz opis środków mających zapewnić identyfikację pochodzenia produktu końcowego "Kölsch" aż do miejsca jego produkcji w obszarze geograficznym.

Metoda produkcji: Produkcja zgodna z Bawarskim Prawem Czystości (Reinheitsgebot) przy zastosowaniu hodowanych drożdży czystej kultury górnej fermentacji.

Wszystkie piwa Kölsch, także te z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe, są tradycyjnie produkowane zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości. Zgodnie z tymi przepisami jako surowce używane są wyłącznie: słód browarniczy (jęczmienny lub pszenny), chmiel, woda do warzenia piwa i drożdże górnej fermentacji. Słód browarniczy i chmiel a także woda do warzenia piwa - jeżeli browar nie dysponuje własnym zdrojem - kupowane są od dostawców. Dzieje się tak również, ale rzadziej, w przypadku drożdży czystej kultury górnej fermentacji, o ile nie są one tradycyjnie hodowane w browarze lub przez browar w danym obszarze geograficznym.

Dostarczony słód browarniczy magazynowany jest w silosach słodu. Potem słód z silosów jest rozdrabniany w śrutowniku. Po rozdrobnieniu otrzymany z niego śrut słodowy mieszany jest z wodą, która może pochodzić także ze źródeł znajdujących się poza danym obszarem geograficznym, a zawarta w ziarnach słodowych skrobia jest enzymatycznie rozpuszczana w procesie zacierania. Wskutek zacierania poprzez proces oczyszczania uzyskuje się brzeczkę. Uzyskana w ten sposób brzeczka jest następnie mieszana z chmielem i gotowana. Powstające koagulanty są wytrącane w procesie filtracji brzeczki, a gorąca brzeczka jest chłodzona wymiennikiem ciepła. Uzyskana w tym procesie zimna brzeczka jest następnie mieszana z drożdżami górnej fermentacji, wentylowana i odprowadzana do fermentora. W fermentorze węglowodany uzyskane w procesie warzenia przekształcają się w alkohol i CO2 pod wpływem drożdży górnej fermentacji, które następnie pączkują i wskutek tego osadzają się na górze. Otrzymane z tego młode piwo jest następnie chłodzone, poddawane procesowi dojrzewania, a potem oczyszczane poprzez filtrację. Przefiltrowane piwo jest czasowo magazynowane w zbiornikach ciśnieniowych, zanim zostanie poddane różnym operacjom procesu rozlewu, który może odbywać się w danym obszarze geograficznym.

W przypadku piw Kölsch z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowych zawartość alkoholu w całkowicie sfermentowanym, gotowym piwie jest zmniejszana w szczególności poprzez destylację próżniową oraz odparowanie lub poprzez odwróconą osmozę przez półprzepuszczalną membranę bądź poprzez dializę, co może odbywać się również poza obszarem geograficznym.

Uzasadnienie: Poszczególne etapy procesu produkcji są obecnie opisane w odniesieniu do obszaru geograficznego, jak miało to już miejsce w streszczeniu, które przesłano do Landesamt für Ernährungswirtschaft und Jagd Nordrhein-Westfalen dnia 19 maja 2004 r. Dane znajdujące się do tej pory w niniejszym nagłówku, dotyczące poszczególnych różnych wymogów jakościowych, przeniesiono do nagłówka "opis", gdzie wartości średnie zostały w niektórych przypadkach zastąpione przedziałami wartości.

STRESZCZENIE

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"KÖLSCH"

Nr WE: DE/PGI/117/0655/10.05.2004

CHNP () CHOG (X)

Niniejsze streszczenie zawiera główne elementy specyfikacji produktu i jest przeznaczone do celów informacyjnych.

1. Właściwy organ państwa członkowskiego:

Nazwa: Bundesministerium der Justiz

Adres: Mohrenstraße 37

D-10117 Berlin (Postanschrift: D-11015 Berlin)

Telefon: (49-18) 885 80-0 lub (49-30) 20 25-70

Faks: (49-18) 885 80-95 25 lub (49-30) 20 25-95 25

E-mail: matzner-an@bmj.bund.de

2. Grupa składająca wniosek

Nazwa: Kölner Brauerei-Verband e.V.

Adres: Lungengasse 48-50 D-50676 Köln

Tel.: (49-221) 240 38 28

Faks: (49-221)92180 19

E-mail: -

Skład: producenci/przetwórcy (X) Inni ()

3. Rodzaj produktu:

Klasa 2.1 Piwo

4. Specyfikacja produktu:

(Podsumowanie wymogów określonych w art. 4 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 510/2006)

4.1. Nazwa produktu: "Kölsch"

4.2. Opis: Jasne, wysoko sfermentowane, chmielone, klarowne piwo górnej fermentacji o jednolitych wymogach jakościowych:

1) jasne, barwa: 5-15 EBC;

2) wysoko sfermentowane, resztkowa zawartość cukru: 0,0-0,5 % wag.;

3) chmielone, zawartość substancji gorzkich: 15-30 EBC;

4) klarowne, zmętnienie: 0,0-2 EBC;

5) górnej fermentacji, hodowla drożdży czystej kultury górnej fermentacji;

6) obliczona zawartość ekstraktu brzeczki podstawowej: 11-12,5 % wag.;

7) alkohol: 4,2-5,5 % obj.

- Kölsch z niską zawartością alkoholu: 2,1-2,8 % obj.,

- Kölsch bezalkoholowy: < 0,5 % obj.

Piwa, z których produkowane są piwa Kölsch z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe, spełniają również wymogi jakościowe wymienione w pkt 1)-6).

4.3. Obszar geograficzny: Obszar miasta Kolonii oraz miejscowości Bedburg, Bonn, Brühl, Dormagen, Frechen, Leverkusen, Monheim i Wiehl w okolicach Kolonii.

4.4. Dowód pochodzenia: Do celów identyfikacji pochodzenia ewidencja bezpośrednich dostawców wszystkich surowców: słodu browarniczego (słodu jęczmiennego lub pszennego), mielonego i prasowanego granulowanego chmielu lub ekstraktu chmielowego, wody do warzenia piwa, drożdży górnej fermentacji, i bezpośrednich nabywców prowadzona jest za pomocą dokumentacji zakupu dostępnej w postaci papierowej lub elektronicznej (formularze zamówienia, dowody dostawy i listy przewozowe oraz faktury wszystkich dostawców i klientów). Ponadto przy rozlewie będą tworzone próbki referencyjne każdej partii, z podaniem danych produkującego browaru oraz numeru partii na każdej jednostce sprzedaży.

4.5. Metoda produkcji: Produkcja zgodna z Bawarskim Prawem Czystości (Reinheitsgebot) przy zastosowaniu hodowanych drożdży czystej kultury górnej fermentacji.

Wszystkie piwa Kölsch, także te z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe, są tradycyjnie produkowane zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości. Zgodnie z tymi przepisami jako surowce używane są wyłącznie: słód browarniczy (jęczmienny lub pszenny), chmiel, woda do warzenia piwa i drożdże górnej fermentacji. Słód browarniczy i chmiel a także woda do warzenia piwa - jeżeli browar nie dysponuje własnym zdrojem - kupowane są od dostawców. Dzieje się tak również, ale rzadziej, w przypadku drożdży czystej kultury górnej fermentacji, o ile nie są one tradycyjnie hodowane w browarze lub przez browar w danym obszarze geograficznym.

Dostarczony słód browarniczy magazynowany jest w silosach słodu. Potem słód z silosów jest rozdrabniany w śrutowniku. Po rozdrobnieniu otrzymany z niego śrut słodowy mieszany jest z wodą, która może pochodzić także ze źródeł znajdujących się poza danym obszarem geograficznym, a zawarta w ziarnach słodowych skrobia jest enzymatycznie rozpuszczana w procesie zacierania. Wskutek zacierania poprzez proces oczyszczania uzyskuje się brzeczkę. Uzyskana w ten sposób brzeczka jest następnie mieszana z chmielem i gotowana. Powstające koagulanty są wytrącane w procesie filtracji brzeczki, a gorąca brzeczka jest chłodzona wymiennikiem ciepła. Uzyskana w tym procesie zimna brzeczka jest następnie mieszana z drożdżami górnej fermentacji, wentylowana i odprowadzana do fermentora. W fermentorze węglowodany uzyskane w procesie warzenia przekształcają się w alkohol i CO2 pod wpływem drożdży górnej fermentacji, które następnie paczkują i wskutek tego osadzają się na górze. Otrzymane z tego młode piwo jest następnie chłodzone, poddawane procesowi dojrzewania, a potem oczyszczane poprzez filtrację. Przefiltrowane piwo jest czasowo magazynowane w zbiornikach ciśnieniowych, zanim zostanie poddane różnym operacjom procesu rozlewu, który może odbywać się także poza danym obszarem geograficznym.

W przypadku piw Kölsch z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowych zawartość alkoholu w całkowicie sfermentowanym, gotowym piwie jest zmniejszana, w szczególności poprzez destylację próżniową oraz odparowanie lub poprzez odwróconą osmozę przez półprzepuszczalną membranę bądź poprzez dializę, co może odbywać się w obszarze geograficznym.

4.6. Związek z obszarem geograficznym: Jakość i renoma piw "Kölsch" wynikają z blisko tysiąca lat historii i tradycji produkcji piwa w Kolonii i okolicach. Sztuka piwowarska sięga tam IX wieku. Pierwsza autentyczna wzmianka o warzeniu piwa w Kolonii i okolicach pochodzi z dokumentu poświadczającego założenie klasztoru Gerresheim, w którym pojawiła się informacja o kolońskich browarach. Około 1250 r. w Kolonii powstał cech piwowarski. Do początku XX wieku produkowano tylko piwo górnej fermentacji. Pojawienie się konkurencji w postaci producentów piwa dolnej fermentacji doprowadziło do wprowadzenia przez radę miejską i urząd piwowarski czasowego zakazu produkcji piwa dolnej fermentacji w celu ochrony tradycyjnego przemysłu piwowarskiego. Dzięki stałej poprawie jakości produktu piwo "Kölsch" przeciwstawiło się skutecznie konkurencji piw dolnej fermentacji.

Od stycznia 1994 r. piwa "Kölsch" z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe są produkowane wyłącznie przez producentów piw "Kölsch". Piwa "Kölsch" z niską zawartością alkoholu oraz bezalkoholowe są piwami pełnymi, do których produkcji odciągany jest - w całości lub częściowo - alkohol z gotowego piwa "Kölsch", przy czym wszystkie pozostałe składniki pozostają niezmienione. Renoma piw "Kölsch" dotyczy również piw "Kölsch" z niską zawartością alkoholu i bezalkoholowych.

4.7. Organ kontrolny:

Nazwa: Landesamt für Natur, Umwelt und Verbraucherschutz Nordrhein-Westfalen

Adres: Leibnitzstraße 10

D-45659 Recklinghausen

(Postanschrift: Postfach 101052, D-45610 Recklinghausen)

Telefon: (49-201) 15 90 22 33

Faks: (49-201) 79 95 14 46

E-mail: christiane.ratsack@lanuv.nrw.de

4.8. Etykietowanie: Zmienia się w zależności od marki Kölsch poszczególnych browarów, ewentualnie zawiera odniesienie do ochrony nazwy "Kölsch" jako "chronionego oznaczenia geograficznego" ("geschützter geographischer Angabe") lub "ChOG" ("g.g.A.").

______

(1) Dz.U.L 93 z 31.3.2006, s. 12.

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2008.254.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 07/10/2008
Data ogłoszenia: 07/10/2008