Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 1/07 (ex N 445/05) - Rybny przemysł konserwowy - dotacja dla spółki COFACO - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 1/07 (ex N 445/05) - Rybny przemysł konserwowy - dotacja dla spółki COFACO

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 74/09)

(Dz.U.UE C z dnia 31 marca 2007 r.)

Pismem z dnia 24 stycznia 2007 r., zamieszczonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Republikę Portugalską o swojej decyzji wszczęcia postępowania przewidzianego w art. 88 ust. 2 Traktatu WE w odniesieniu do wyżej wspomnianej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i towarzyszącego mu pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate General for Fisheries

DG FISH/D/3 "Legal Issues"

B-1049 Brussels

Faks (32-2) 295 19 42

Uwagi te zostaną przekazane Republice Portugalskiej. Zainteresowane strony przedkładające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

Pismem z dnia 25 lipca 2005 r. Stałe Przedstawicielstwo Republiki Portugalskiej przy Unii Europejskiej zgłosiło Komisji projekt decyzji rządu Autonomicznego Regionu Azorów przewidującej przyznanie spółce COFACO, największemu w regionie rybnemu przedsiębiorstwu produkującemu konserwy (z tuńczyka), pomocy państwa w wysokości 2.281.952 EUR z uwagi na zmianę 290 czasowych umów o pracę na umowy na czas nieokreślony.

Proponowana pomoc zostanie sfinansowana przez Regionalny Fundusz na rzecz Zatrudnienia i przekazana beneficjentowi w formie jednorazowej płatności, przy zastosowaniu następujących wymogów:

– pomoc zostanie wypłacona pod warunkiem zatwierdzenia przez Komisję Europejską;

– w chwili dokonywania płatności beneficjent musi okazać dokument świadczący o zmianie 290 umów o pracę oraz gwarancję bankową na cztery lata zapewniającą utrzymanie poziomu zatrudnienia w spółce w tym okresie;

– Projekt decyzji zobowiązuje beneficjenta do utrzymania tej liczby miejsc pracy przez minimalny okres czterech lat od daty zmiany umów o pracę;

– dotacja nie można się kumulować z innymi formami pomocy na rzecz tworzenia miejsc pracy.

Naruszenie zobowiązań ustanowionych projektem decyzji wiązałoby się z natychmiastowym zwrotem przyznanej pomocy wraz z odpowiednimi odsetkami, nie wykluczając ewentualnego podjęcia działań prawnych (karnych lub cywilnych) przeciwko spółce.

Ocena proponowanej pomocy przeprowadzona przez Komisję Europejską na wstępnym etapie wykazała, że może mieć ona duży wpływ na konkurencję, ponieważ uprzywilejowuje wspomniane przedsiębiorstwo w stosunku do innych, które nie otrzymały takiej pomocy. Ponadto pomoc prawdopodobnie będzie miała ograniczony wpływ na zatrudnienie, ponieważ przyznawana jest jednemu przedsiębiorstwu. Podstawowe przyczyny takich wniosków są następując:

a) Komisja uznaje, że proponowana pomoc może wzmocnić dominującą, korzystną pozycję spółki w rybnym sektorze konserwowym na Azorach, a zatem może zdecydowanie zakłócić konkurencję. W związku z tym jej wpływ na tworzenie miejsc pracy na szczeblu regionalnym może być bardzo niewielki.

b) Komisja uważa, że spółka COFACO nie jest małym ani średnim przedsiębiorstwem i w związku z tym proponowana pomoc nie spełnia warunków rozporządzenia (WE) nr 2240/2002.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.74.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 1/07 (ex N 445/05) - Rybny przemysł konserwowy - dotacja dla spółki COFACO - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 31/03/2007
Data ogłoszenia: 31/03/2007