Zalecenie udzielane Radzie Unii Europejskiej w sprawie zewnętrznych audytorów Oesterreichische Nationalbank.

ZALECENIE EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO

z dnia 21 grudnia 2006 r.

udzielane Radzie Unii Europejskiej w sprawie zewnętrznych audytorów Oesterreichische Nationalbank

(EBC/2006/29)

(2007/C 5/01)

(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2007 r.)

RADA PREZESÓW EUROPEJSKIEGO BANKU CENTRALNEGO,

uwzględniając Statut Europejskiego Systemu Banków Centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, w szczególności art. 27 ust. 1,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Sprawozdania finansowe Europejskiego Banku Centralnego (EBC) oraz krajowych banków centralnych Eurosystemu podlegają badaniu prowadzonemu przez niezależnych zewnętrznych audytorów rekomendowanych przez Radę Prezesów EBC i zatwierdzanych przez Radę Unii Europejskiej.

(2) Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy federalnej o Oesterreichische Nationalbank, Walne Zgromadzenie Oesterreichische Nationalbank (OeNB) corocznie dokonuje wyboru dwóch audytorów oraz dwóch audytorów zastępczych. Audytorzy zastępczy mogą otrzymać mandat jedynie w przypadku niemożności wykonywania obowiązków przez audytorów.

(3) W dniu 14 marca 2006 r. Rada Unii Europejskiej, uwzględniając zalecenie EBC/2006/1 z dnia 1 lutego 2006 r. udzielane Radzie Unii Europejskiej w sprawie zewnętrznych audytorów Oesterreichische Nationalbank(1), zatwierdziła KPMG Alpen-Treuhand GmbH oraz TPA Horwath Wirtschaftsprüfung GmbH jako łącznych audytorów zewnętrznych, jak również Moore Stephens Austria Wirtschaftsprüfungsgesellschaft mbH oraz BDO Auxilia Treuhand GmbH jako łącznych audytorów zastępczych na rok finansowy 2006(2).

(4) W dniu 8 września 2006 r. OeNB powiadomił EBC, iż w trakcie Walnego Zgromadzenia OeNB w maju 2006 r., KPMG Alpen-Treuhand GmbH nie otrzymał wymaganej większości głosów niezbędnej do wyboru jako audytora oraz że w konsekwencji audytor oceniony jako drugi w klasyfikacji (TPA Horwath Wirtschaftsprüfung GmbH) został ustanowiony pierwszym audytorem. Jednocześnie audytor zastępczy oceniony jako pierwszy w klasyfikacji (Moore Stephens Austria Wirtschaftsprüfungsgesellschaft mbH) został ustanowiony drugim audytorem, podczas gdy audytor zastępczy oceniony jako drugi w klasyfikacji (BDO Auxilia Treuhand GmbH) został ustanowiony jako jedyny audytor zastępczy. W celu ustanowienia wymaganego drugiego audytora zastępczego, OeNB przeprowadził przetarg ograniczony, dokonał wyboru Ernst & Young Wirtschaftsprüfungs GmbH oraz złożył wniosek o wydanie zalecenia EBC rekomendującego wskazanego audytora Radzie UE do zatwierdzenia.

(5) Zatwierdzenie przez Radę UE jest niezbędne do ustanowienia Moore Stephens Austria Wirtschaftsprüfungsgesellschaft mbH jako drugiego audytora zewnętrznego oraz Ernst & Young Wirtschaftsprüfungs GmbH jako drugiego audytora zastępczego OeNB.

(6) Mandat zewnętrznych audytorów może być corocznie odnawiany w okresie nieprzekraczającym łącznie pięciu lat,

PRZYJMUJE NINIEJSZE ZALECENIE:

1. Zaleca się łączne ustanowienie TPA Horwath Wirtschaftsprüfung GmbH oraz Moore Stephens Austria Wirtschaftsprüfungsgesellschaft mbH jako zewnętrznych audytorów OeNB na rok obrachunkowy 2006.

2. Zaleca się łączne ustanowienie BDO Auxilia Treuhand GmbH oraz Ernst & Young Wirtschaftsprüfungs GmbH jako audytorów zastępczych OeNB na rok obrachunkowy 2006.

3. Powyższy mandat może być corocznie odnawiany w okresie nieprzekraczającym łącznie pięciu lat, kończącym się najpóźniej w roku obrachunkowym 2010.

Sporządzono we Frankfurcie nad Menem, dnia 21 grudnia 2006 r.

Prezes EBC
Jean-Claude TRICHET

______

(1) Dz.U. C 34 z 10.2.2006, str. 30.

(2) Dz.U. L 79 z 16.3.2006, str. 25.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024