Inicjatywa Republiki Finlandii mająca na celu przyjęcie decyzji Rady z dnia … zmieniającej akt Rady w sprawie przyjęcia przepisów dotyczących plików do analizy Europolu.

INICJATYWA REPUBLIKI FINLANDII MAJĄCA NA CELU PRZYJĘCIE DECYZJI RADY

z dnia ...

zmieniającej akt Rady w sprawie przyjęcia przepisów dotyczących plików do analizy Europolu

(2007/C 41/04)

(Dz.U.UE C z dnia 24 lutego 2007 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Konwencję w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu)(1), a w szczególności jej art. 10 ust. 1,

uwzględniając inicjatywę Republiki Finlandii(2),

uwzględniając opinię Parlamentu Europejskiego(3),

uwzględniając projekt sporządzony przez Zarząd Europolu,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Konwencja o Europolu zawiera w tytule III przepisy dotyczące plików roboczych do celów analizy; zostały one zmienione protokołem sporządzonym na podstawie art. 43 ust. 1 Konwencji w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu), zmieniającego tę konwencję; w szczególności zmieniono art. 10, 12, 16 i 21 Konwencji o Europolu, stanowiące ramy prawne dla otwarcia pliku do analizy oraz gromadzenia, przetwarzania, wykorzystywania i usuwania zawartych w nich danych osobowych.

(2) Przepisy wykonawcze dla plików roboczych do celów analizy zostały przyjęte aktem Rady (1999/C 26/01) z dnia 3 listopada 1998 r. w sprawie przyjęcia przepisów dotyczących plików do analizy Europolu(4); przepisy te wymagają dostosowania ze względu na zmiany w powyższym protokole do Konwencji o Europolu; w związku z tym akt powinien zostać odpowiednio zmieniony.

(3) Po konsultacji ze Wspólnym Organem Nadzorczym,

PRZYJĘŁA NASTĘPUJĄCĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W akcie Rady (1999/C 26/01) w sprawie przepisów dotyczących plików do analizy Europolu wprowadza się następujące zmiany:

1) art. 3 ust. 1 akapit trzeci otrzymuje brzmienie:

"Po otrzymaniu danych należy określić w możliwie najkrótszym terminie, w jakim zakresie dane są włączane do danego pliku.";

2) art. 5 ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"Polecenia, o których mowa w niniejszym artykule, wraz z późniejszymi zmianami, są wydawane zgodnie z procedurą określoną w art. 12 Konwencji o Europolu.";

3) w art. 7 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust.1 akapit czwarty otrzymuje brzmienie:

"Uczestnicy analizy przeprowadzają ocenę potrzeby zachowania roboczego pliku do analizy zgodnie z art. 12 Konwencji o Europolu. Na podstawie oceny dyrektor podejmuje decyzję o zachowaniu lub zamknięciu pliku. Dyrektor informuje Zarząd o swojej decyzji.";

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Dane osobowe nie mogą być przechowywane przez okres dłuższy, niż określony w art. 12 ust. 4 Konwencji o Europolu. W przypadku, gdy w następstwie zachowania pliku do analizy, dane dotyczące osób, o których mowa w art. 6 ust. 3-6, są przechowywane przez okres dłuższy niż pięć lat; Wspólny Organ Nadzorczy jest o tym odpowiednio powiadamiany.";

4) w art. 12 wprowadza się następujące zmiany:

a) w ust. 2 skreśla się akapit pierwszy a tekst akapitu drugiego poprzedza się numerem "2.";

b) ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Działania analityczne i rozpowszechnianie wyników analizy mogą się rozpocząć niezwłocznie po otwarciu pliku do analizy, zgodnie z art. 12 ust. 1 Konwencji o Europolu. W przypadku, gdy Zarząd zwróci się do dyrektora Europolu o zmianę polecenia otwarcia lub zamknięcia pliku, dane, które nie mogły zostać włączone do pliku, lub - jeżeli plik ma zostać zamknięty - wszystkie dane zawarte w tym pliku, zostają natychmiast usunięte.";

5) dodaje się następujący artykuł:

"Artykuł 12 a

Upoważnienie do wyszukiwania danych przez uczestników projektu analizy zgodnie z art. 10 ust. 2 Konwencji o Europolu jest przyznawane wyłącznie po akredytacji uczestników przez Europol i po przeprowadzeniu szkolenia w sprawie szczególnych obowiązków wynikających z przepisów dotyczących Europolu.";

6) skreśla się art. 15 ust. 4 i 5.

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie w dniu następującym po jej publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Artykuł  3

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Sporządzono w ...

W imieniu Rady
Przewodniczący

______

(1) Dz.U. C 316 z 27.11.1995, str. 2. Konwencja ostatnio zmieniona protokołem sporządzonym na podstawie art. 43 ust. 1 Konwencji w sprawie ustanowienia Europejskiego Urzędu Policji (Konwencja o Europolu) zmieniającym tę konwencję (Dz.U. C 2 z 6.1.2004, str. 3).

(2) Dz.U....

(3) Dz.U....

(4) Dz.U. C 26 z 30.1.1999, str. 1.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024