Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE - Wniosek o zgodę na przedłużenie okresu stosowania prawa krajowego naruszającego przepisy wspólnotowego środka harmonizującego.

Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE

Wniosek o zgodę na przedłużenie okresu stosowania prawa krajowego naruszającego przepisy wspólnotowego środka harmonizującego

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2007/C 21/05)

(Dz.U.UE C z dnia 30 stycznia 2007 r.)

1.
Pismem z dnia 6 grudnia 2006 r. Królestwo Niderlandów przedłożyło zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE wniosek o utrzymanie stosowania krajowych przepisów dotyczących chlorowanych parafin krótkołańcuchowych (SCCP). Krajowy stan prawny w tej dziedzinie odbiega od przepisów dyrektywy 2002/45/WE(1) Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej po raz dwudziesty dyrektywę Rady 76/769/EWG w zakresie ograniczeń we wprowadzaniu do obrotu i stosowaniu niektórych substancji i preparatów niebezpiecznych (krótkołańcuchowych chlorowanych parafin). Powiadomienie władz niderlandzkich wpłynęło do Komisji w dniu 8 grudnia 2006 r.
2.
Już decyzją Komisji nr 2004/1/WE z dnia 16 grudnia 2003 r.(2) w sprawie regulujących używanie chlorowanych parafin krótkołańcuchowych przepisów krajowych, objętych powiadomieniem złożonym zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE przez Królestwo Niderlandów, dopuszczono, w pewnych przypadkach, odstępstwa od przepisów dyrektywy Komisji 2004/45/WE mające zastosowanie do dnia 31 grudnia 2006 r.(3). Przedłużenie terminu zostało dopuszczone przy założeniu udostępnienia dodatkowych informacji naukowych pozwalających na rozwianie pozostałych wątpliwości związanych z ewentualnym zagrożeniem płynącym z pewnych zastosowań. W tym celu począwszy od 2003 roku wznowiony został proces oceny zagrożeń zwiazanych z SCCP, zawartej w unijnym sprawozdaniu, przewidzianym rozporządzeniem Rady (EWG) nr 793/93 w sprawie oceny i kontroli ryzyk stwarzanych przez istniejące substancje(4); jak dotąd wciąż trwająca aktualizacja nie została ukończona.
3.
Rząd Niderlandów uważa w chwili obecnej za konieczne przedłużenie terminu obowiązywania odstępstwa upływającego w grudniu 2006 r., a tym samym utrzymanie w mocy krajowych przepisów, nakładających bardziej surowe od dyrektywy 2002/45/WE wymogi w sferze ochrony środowiska w celu ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska. Powołuje się przy tym na badania w dziedzinie ekotoksykologicznych skutków chlorowanych parafin, przedłożonych Komisji w związku z powiadomieniem, na podstawie którego wydane zostały decyzje Komisji 2003/549/WE oraz 2004/1/WE. Rząd Niderlandów wskazuje ponadto na fakt, iż utrzymanie w mocy tych przepisów jest konieczne celem umożliwienia Królestwu Niderlandów dalszego wypełniania zobowiązań wypływających z Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru północno-wschodniego Atlantyku OSPAR oraz obowiązków nakładanych na nie przez decyzję 95/1, w której pozostaje ono stroną.
4.
Artykuł 95 ust. 4 stanowi, że, jeśli po przyjęciu przez Radę lub Komisję środka harmonizującego państwo członkowskie uzna za niezbędne utrzymanie przepisów krajowych, uzasadnionych ważnymi względami określonymi w art. 30 lub dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego czy też środowiska pracy, notyfikuje je Komisji, wskazując powody ich utrzymania.
5.
W myśl art. 95 ust. 6 w terminie sześciu miesięcy od daty powiadomienia Komisja zatwierdza lub odrzuca przepisy krajowe, o których mowa, sprawdziwszy, czy stanowią one środek arbitralnej dyskryminacji lub ukryte ograniczenie w handlu pomiędzy państwami członkowskimi i czy stanowią one przeszkodę w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.
6.
Ewentualne uwagi dotyczące powiadomienia złożonego przez Królestwo Niderlandów, przedkładane Komisji później niż w ciągu trzydziestu dni od daty jego publikacji, nie mogą być brane pod uwagę.
7.
Dodatkowych informacji dotyczących wniosku rządu Niderlandów udziela pani Giuseppina Luvara.

Adres korespondencyjny:

European Commission

Directorate-General Enterprise and Industry

Unit G2 Chemicals

Avenue des Nerviens 105, 1/96

B-1040 Brussels

Tel.: (32-2) 295 27.37

Faks: (32-2) 295 02 81

Adres e-mail: Entr-Chemicals@ec.europa.eu

______

(1) Dz.U. L 177 z 6.7.2002, str. 21.

(2) Dz.U. L 1 z 3.1.2004, str. 20.

(3) Zob. również: decyzja 2003/549/WE z dnia 17 lipca 2003 r. (Dz.U. L 187 z 26.7.2003, str. 27) o przedłużeniu terminu, o którym mowa w art. 95 ust. 6 Traktatu WE, w odniesieniu do przepisów krajowych dotyczących stosowania chlorowanych parafin krótkołańcuchowych objętych powiadomieniem złożonym zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE przez Niderlandy.

(4) Dz.U. L 84 z 5.4.1993, str. 1.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.21.5

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 Traktatu WE - Wniosek o zgodę na przedłużenie okresu stosowania prawa krajowego naruszającego przepisy wspólnotowego środka harmonizującego.
Data aktu: 30/01/2007
Data ogłoszenia: 30/01/2007