(Jedynie tekst w języku francuskim jest autentyczny)(2007/C 138/01)
(Dz.U.UE C z dnia 22 czerwca 2007 r.)
W dniu 25 października 2006 r. zgodnie z art. 37 traktatu Euratom Komisja Europejska otrzymała od rządu Francji dane ogólne dotyczące zmienionego planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych z zakładu odkażania i odzyskiwania uranu "SOCATRI".
Na podstawie ogólnych danych i po konsultacji z grupą ekspertów Komisja sporządziła następującą opinię:
1. Odległość pomiędzy przedmiotowym obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego państwa członkowskiego, w tym przypadku Włoch, wynosi około 170 km.
2. Ogólnym skutkiem zmienionego planu będzie rozszerzenie zakresu zezwolenia na zrzut promieniotwórczych substancji gazowych uwzględniając tryt, węgiel C14 oraz radionuklidy powstające podczas oczyszczania substancji stanowiących wachlarz możliwości przemiany uranu.
3. Podczas normalnej eksploatacji planowane zmiany nie spowodują narażenia zdrowia ludności innych państw członkowskich.
4. W przypadku nieplanowanego uwolnienia substancji promieniotwórczych, będącego następstwem wypadku o charakterze i skali przewidzianych w początkowych ogólnych danych, planowana zmiana nie spowoduje w innych państwach członkowskich przyjęcia dawek, które negatywnie wpłynęłyby na stan zdrowia ludności.
Podsumowując, Komisja jest zdania, że wdrożenie zmienionego planu unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych w jakiejkolwiek formie z zakładu odkażania i odzyskiwania uranu "SOCATRI" przy elektrowni jądrowej Tricastin we Francji nie może, zarówno podczas normalnej eksploatacji jak i w następstwie wypadku o charakterze i skali określonych w ogólnych danych, spowodować radioaktywnego skażenia wody, gleby lub powietrza innego państwa członkowskiego.