united kingdom
ukraine

Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 29/2006 (ex NN 20/2003) - Restrukturyzacja spółdzielni oraz ich konsorcjów - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - WŁOCHY

Pomoc państwa C 29/2006 (ex NN 20/2003) - Restrukturyzacja spółdzielni oraz ich konsorcjów

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2006/C 202/08)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 25 sierpnia 2006 r.)

Pismem z dnia 22 czerwca 2006 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Włochy o swojej decyzji wszczęcia postępowania dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy, określonego w art. 88 ust. 2 traktatu WE.

W ciągu miesiąca od dnia opublikowania niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na adres:

Commission européenne

Direction Générale de la Pêche

Direction D - Unité Juridique

Rue de la Loi, 200

B-1049 Bruxelles

Faks: (32-2) 295 19 42

Uwagi te zostaną przekazane władzom Włoch. Zainteresowana strona przedstawiająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o traktowanie jej danych jako poufnych.

TEKST STRESZCZENIA

Niniejszy dokument dotyczy pomocy na restrukturyzację spółdzielni oraz ich konsorcjów ustanowionej w dekrecie legislacyjnym z dnia 18 maja 2001 r. Zważywszy, że Włochy podały, że środek ten został wprowadzony, został on zarejestrowany jako pomoc przyznana niezgodnie z prawem w rozumieniu art. 1 lit. f) rozporządzenia (WE) nr 659/1999.

Z informacji przekazanych przez Włochy wynika, że dekret legislacyjny z dnia 18 maja 2001 r. odpowiada rozporządzeniu przewidującemu finansowanie, począwszy od dnia jego wejścia w życie, środków pomocy przewidzianych w dekrecie z dnia 10 lutego 1998 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 11 ust. 8b, ustawy nr 41 z dnia 17 lutego 1982 r.

Omawiany program pomocy ma na celu przyznanie pomocy w formie bezzwrotnych dotacji do 40 % wydatków kwalifikowanych lub kredytów preferencyjnych odpowiadających 85 % tych wydatków dla przedsiębiorstw spółdzielczych sektora rybołówstwa posiadającego plany restrukturyzacji w celu ich ulepszenia i przywrócenia ich efektywności gospodarczej oraz finansowej. Koszty kwalifikowane są bardzo różne. Mogą one dotyczyć zarówno wydatków na inwestycje, kosztów finansowych, jak i wydatków operacyjnych przedsiębiorstw.

Włochy nie dostarczyły szczegółowych informacji w sprawie budżetu przeznaczonego na omawiany środek pomocy. Czas trwania tego programu pomocy nie jest ograniczony.

Należy przeanalizować omawiany program pomocy w świetle wytycznych, do celów rozpatrzenia pomocy państwa w sektorze rybołówstwa i akwakultury. Został on wyraźnie przedstawiony jako program pomocy na restrukturyzację przedsiębiorstw łącznie z realizacją, na poziomie przedsiębiorstw-beneficjentów, planów restrukturyzacji. Stosowne przepisy wytycznych dotyczących rybołówstwa przewidują, że pomoc mająca na celu ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw są oceniane zgodnie z wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację zagrożonych przedsiębiorstw. Ponadto w wyjątkowych przypadkach przedsiębiorstw zajmujących się głównie rybołówstwem morskim, wytyczne dotyczące rybołówstwa precyzują, że pomoc ta może zostać przyznana pod warunkiem przedstawienia Komisji planu mającego na celu zmniejszenie zdolności połowowych floty.

Okazuje się, że warunki wprowadzenia tego programu pomocy są niezgodne z warunkami określonymi w wytycznych w odniesieniu do restrukturyzacji. Nie ma gwarancji, że pomoc stosowana jest wyłącznie w odniesieniu do zagrożonych przedsiębiorstw. Nie ma też gwarancji, że istnieje plan restrukturyzacji oparty na warunkach określonych w wytycznych. Nie istnieje zastrzeżenie, że że przedsiębiorstwa-beneficjenci uczestniczą w sporządzaniu planu przy pomocy własnych środków ani że pomoc jest ograniczona do koniecznego minimum umożliwiającego przywrócenie rentowności przedsiębiorstwabeneficjenta. Ponadto w odniesieniu do średnich przedsiębiorstw nie przewiduje się środków wyrównawczych w celu uniknięcia niepotrzebnego naruszenia zasad konkurencji.

Poza tym Włochy nie przedstawiły planu mającego na celu zmniejszenie zdolności połowowych floty w odniesieniu do przedsiębiorstw zajmujących się głównie rybołówstwem.

Wynika z tego, że Komisja ma poważne wątpliwości co do zgodności tego środka pomocy ze wspólnym rynkiem.

TEKST PISMA

grafika

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.202.11

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Włochy - Pomoc państwa C 29/2006 (ex NN 20/2003) - Restrukturyzacja spółdzielni oraz ich konsorcjów - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 25/08/2006
Data ogłoszenia: 25/08/2006