(2006/C 100/03)
(Dz.U.UE C z dnia 27 kwietnia 2006 r.)
W sprawie E-4/05 HOB-vín przeciwko Áfengis- og tóbaksverslun ríkisins - WNIOSEK złożony przed Trybunałem przez Héraðsdómur Reykjavíkur (Sąd Rejonowy w Reykjavíku) dotyczący interpretacji przepisów art. 11, 16, 57 i 59 porozumienia EOG, Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher, przewodniczący i sędzia sprawozdawca, Henrik Bull i Thorgeir Örlygsson, sędziowie, wydał dnia 17 stycznia 2006 r. wyrok, którego sentencja brzmi następująco:
1. Artykuł 16 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym dopuszcza możliwość żądania przez przedsiębiorstwo państwowe, które ma wyłączne prawo do sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, by dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej do tego przedsiębiorstwa były realizowane przez dostawców na specjalnym rodzaju palety (paleta EUR), a także aby cena palety była wliczona w cenę produktu, o ile sądy krajowe nie orzekną, na podstawie przedstawionych im faktów, iż importerzy są rzeczywiście traktowani inaczej niż producenci krajowi bądź w wyniku polityki prowadzonej przez krajowego monopolistę lub jego oddziały, bądź w następstwie braku zastosowania zasad regulujących monopole.
2. Artykuł 59 ust. 1 oraz art. 54 Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym nie wykluczają możliwości żądania przez przedsiębiorstwo państwowe, które ma wyłączne prawo do sprzedaży detalicznej napojów alkoholowych, by dostawy napojów alkoholowych przeznaczonych do sprzedaży detalicznej do tego przedsiębiorstwabyły realizowane przez dostawców na specjalnym rodzaju palety (paleta EUR), a także aby cena palety była wliczona w cenę produktu, o ile sądy krajowe nie orzekną, iż stosowanie takich wymogów zakłóca konkurencję.
Rząd zamierza uregulować zagadnienia związane z funkcjonowaniem lekarza koronera właściwego do stwierdzania zgonu osoby, gdy trudno jest wskazać lekarza leczącego, który byłby zobowiązany do stwierdzenia zgonu lub konieczności dokonania czynności i ustaleń związanych ze zgonem, wymagających specjalistycznej wiedzy. Chce też wprowadzić spójne systemowo regulacje odnoszące się do karty zgonu, karty urodzenia oraz karty urodzenia z adnotacją o martwym urodzeniu.
12.05.2025Ustawa reformuje system wydawania wizy krajowej dla studentów oraz system wydawania zezwolenia na pobyt czasowy w celu kształcenia się na studiach. Zgodnie z regulacją, każdy cudzoziemiec – obywatel państwa trzeciego, który chce rozpocząć studia w Polsce - będzie musiał podczas rekrutacji przedstawić dokument poświadczający znajomość języka, w którym odbywa się kształcenie, co najmniej na poziomie B2.
10.05.2025Osoba ubiegająca się o pracę będzie musiała otrzymać informację o wysokości wynagrodzenia, ale także innych świadczeniach związanych z pracą - zarówno tych pieniężnych, jak i niepieniężnych. Ogłoszenie o naborze i nazwy stanowisk mają być neutralne pod względem płci, a sam proces rekrutacyjny - przebiegać w sposób niedyskryminujący - zdecydował w piątek Sejm uchwalając nowelizację Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu.
09.05.2025Prezydent Andrzej Duda zawetował we wtorek ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Uchwalona przez Parlament zmiana, która miała wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, miała kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie miało skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców.
06.05.2025Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2025 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie dotyczy nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.
06.05.2025W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.
24.04.2025Identyfikator: | Dz.U.UE.C.2006.100.3 |
Rodzaj: | Informacja |
Tytuł: | Wyrok Trybunału z dnia 17 stycznia 2006 r. w sprawie E-4/05: HOB-vín przeciwko Islandii oraz Áfengis- og tóbaksverslun ríkisins (Państwowe Przedsiębiorstwo Przemysłu Alkoholowego i Tytoniowego w Islandii) (swobodny przepływ towarów - monopole państwowe o charakterze handlowym - wymóg realizowania dostaw towarów na paletach i włączania ceny palety w cenę produktu - dyskryminacja importerów napojów alkoholowych - nadużywanie pozycji dominującej). |
Data aktu: | 27/04/2006 |
Data ogłoszenia: | 27/04/2006 |