Pomoc państwa - Słowenia - Pomoc państwa C 44/2004 (ex SI 1/2003) & C 47/2004 (ex N 402/2004) - Redukcja obciążenia środowiska emisją CO2 oraz jej zmiany - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - SŁOWENIA

Pomoc państwa C 44/2004 (ex SI 1/2003) & C 47/2004 (ex N 402/2004) - Redukcja obciążenia środowiska emisją CO2 oraz jej zmiany

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 46/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2005 r.)

Za pośrednictwem pisma z dnia 14 grudnia 2004 r., zamieszczonego w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Słowenię o swojej decyzji wszczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wyżej wspomnianych środków.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środków, względem których Komisja wszczyna procedurę, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia oraz następującego po nim pisma, kierując je na następujący adres lub numer faksu:

Komisja Wspólnot Europejskich

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji, Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Uwagi te zostaną przekazane Słowenii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

1.
Procedura

Od 2002 r. pewne kategorie firm korzystały z ulgi lub zwolnienia podatkowego na podstawie regulacji krajowego podatku od emisji CO2 w Słowenii. Schemat podatkowy został zarejestrowany przez Komisję jako sprawa SI 1/2003, jednak nie został włączony do istniejącej listy pomocy zawartej w Traktacie o Przystąpieniu.

W międzyczasie władze Słowenii zdecydowały się na zmianę istniejącego systemu. Nowy projekt ustawodawczy miałby zastąpić istniejący system z dniem 1 stycznia 2005 r. i został zarejestrowany przez Komisję jako sprawa N 402/2004.

Ze względu na fakt, że projekt ustawodawczy wprowadziłby tylko kilka zmian do istniejącego systemu podatkowego dotyczącego emisji CO2 pozostawiając tym samym większość aktu w niezmienionej postaci, Komisja zdecydowała się na objęcie jedną decyzją zarówno środków dotyczących obecnego systemu ulg podatkowych jak i wspomnianego projektu ustawodawczego.

Niniejsza decyzja dotyczy wyłącznie okresu od 1 maja 2004 r. tj. daty przystąpienia Słowenii do UE.

2.
Opis środków

SI 1/2003:

Obecne ustawodawstwo Słowenii przewiduje ulgę w podatku od emisji CO2 m.in. dla instalacji emitujących co najmniej średnio 10 t CO2 rocznie w okresie od 1986 r. do 1998 r.

Wysokość ulgi wynosi od 50 do 100 % należnego podatku od wszystkich beneficjentów, jednakże dla grzewczych materiałów izolacyjnych, elektrownii, instalacji transportujących gaz ziemny, instalacji grzewczych przewidziany jest inny poziom ulgi. Wysokość ulgi zmniejsza się w wymiarze 8 % rocznie do końca okresu objętego schematem (31 grudnia 2009 r.).

N 402/2004:

Nowy system zwolnień podatkowych miałby zlikwidować warunek przewidujący, że tylko podmioty gospodarcze z siedzibą w Słowenii w okresie od 1986 r. do 1998 r. mogą korzystać z ulgi, poszerzając tym samym przywilej podatkowy na wszystkie podmioty gospodarcze emitujące rocznie co najmniej 10 t CO2. Wprowadzane zmiany miałyby również zlikwidować pewne kategorie beneficjentów.

Niemniej jednak, system stopniowego zmniejszania wysokości ulg podatkowych do grudnia 2009 r. dla podmiotów gospodarczych emitujących co najmniej 10 t CO2 rocznie oraz dostarczających energię elektryczną dla sieci przekazowych wysokiego napięcia, nawet w wypadku gdy podmioty te pozostają mało aktywne ekonomicznie w sektorze energetycznym, nie mają zawartych porozumień dotyczących środowiska, oraz nie są objęci żadnym handlowym schematem emisyjnym, pozostaje bez zmian.

3.
Ocena środków

Pozwolenie na wprowadzenie ulg w zharmonizowanych podatkach ekologicznych może być udzielone przez Komisję na podstawie art. 49 i 51 wytycznych dotyczących pomocy państwa na rzecz ochrony środowiska oraz na podstawie wymogów dyrektywy Rady 2003/96 z dnia 27 października 2003 r. w sprawie opodatkowania produktów energetycznych i energii elektrycznej.

Na podstawie informacji dostarczonych przez władze Słowenii dotyczących istniejącego ustawodawstwa (sprawa SI 1/2003), zgodność wspomnianych środków z regulacjami prawnymi przedstawionymi powyżej jest wątpliwa.

Co więcej, warunek przyznania ulgi podatkowej na podstawie ogólnego kryterium siedziby działalności firm w okresie od 1986 r. do 1998 r., która musiałaby znajdować się w Słowenii, mogłaby doprowadzić do pośredniego naruszenia art. 43 Traktatu WE dotyczącego swobody przedsiębiorczości. Jest w rzeczywistości wysoce prawdopodobne, że wszyscy bądź znakomita większość beneficjentów składałaby się z firm słoweńskich ze względu na wybór okresu działalności decydującego o przyznaniu ulgi.

Jeśli chodzi o nowe ustawodawstwo (sprawa N402/2004), zgodność ulgi podatkowej dla podmiotów gospodarczych, które są mało aktywne ekonomicznie w sektorze energetycznym i nie mają zawartych porozumień dotyczących środowiska, z dyrektywą w sprawie opodatkowania energii elektrycznej wydaje się być wątpliwa.

4.
Wniosek

Komisja wszczyna formalną procedurę dochodzenia zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE w stosunku do powyżej przedstawionych środków zawartych w schematach SI 1/2003 oraz N 402/2004. Należy zauważyć, że pewne części schematów, wyszczególnione w liście Komisji do przedmiotowego Państwa Członkowskiego, nie stanowią pomocy państwa w znaczeniu art. 87 ust. 1 Traktatu WE, podczas gdy inne uznane są za pomoc zgodną ze wspólnym rynkiem.

Komisja wzywa Republikę Słowenii do dostarczenia wszelkich informacji, które mogą pomóc w ocenie przedmiotowego środka.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta.

Wszystkie zainteresowane strony wzywa się do dostarczenia uwag w ciągu jednego miesiąca od dnia odpowiedniej publikacji.

TEKST LISTU

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.46.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Słowenia - Pomoc państwa C 44/2004 (ex SI 1/2003) & C 47/2004 (ex N 402/2004) - Redukcja obciążenia środowiska emisją CO2 oraz jej zmiany - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 22/02/2005
Data ogłoszenia: 22/02/2005