Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Textil S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - PORTUGALIA

Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Têxtil S.A.

Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2005/C 35/02)

Tekst mający znaczenie dla EOG

(Dz.U.UE C z dnia 10 lutego 2005 r.)

Pismem z dnia 16 listopada 2004 r. odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Portugalię o swojej decyzji rozpoczęcia procedury określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE dotyczącej wspomnianej wyżej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać swoje uwagi na temat środków, w odniesieniu do których Komisja prowadzi procedurę, w ciągu miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i listu, na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji

Kancelaria ds. Pomocy Państwa

B-1049 Bruksela

Faks: (32-2) 296 12 42

Wymienione uwagi zostaną przekazane Portugalii. Zainteresowane strony przekazujące uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości poufnością.

TEKST STRESZCZENIA

Beneficjentem pomocy jest firma włókiennicza Cordex, Companhia Industrial Têxtil S.A. zwana dalej ("Cordex") mieszcząca się w objętym pomocą regionie Portugalii. Cordex wytwarza liny i szpagat z sizalu i materiałów syntetycznych. Aby wykorzystać dostępność i niższe koszy surowców oraz siły roboczej, spółka utworzyła w Brazylii spółkę zależną wytwarzającą produkty z sizalu. Portugalia zamierza przyznać pomoc niniejszemu projektowi w postaci ulgi podatkowej wynoszącej 401.795 EUR, która odpowiada [...](1) % całkowitych kosztów inwestycji równych [...] EUR.

Komisja jest zdania, że pomoc dużym spółkom w bezpośrednich inwestycjach zagranicznych może wzmocnić ogólną kondycję finansową i strategiczną beneficjentami tym samym wpłynąć na warunki konkurencji na rynku UE. Komisja uznaje jednak, że w niektórych przypadkach pomoc może ułatwić rozwój niektórych działań gospodarczych, mianowicie umiędzynarodowienie danego sektora przemysłu UE, o ile nie zmienia ona warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem, zgodnie z wyjątkiem przewidzianym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu.

Portugalia wyjaśniła że jest to pierwsze przedsięwzięcie Cordex związane z umiędzynarodawianiem, a spółka nie zna warunków panujących na rynku brazylijskim. Pomoc można uznać za rekompensatę w odniesieniu do ryzyka, związanego między innymi z nieprzewidywalnością waluty brazylijskiej oraz ryzykiem finansowym związanym ze stosunkowo małymi rozmiarami spółki zależnej. Na tej podstawie można stwierdzić, że dana pomoc stanowi zachętę wymaganą przez wspólnotowe zasady w sprawie pomocy państwa aby uzasadnić taką pomoc.

Portugalia oświadczyła, że działalność nie zostanie przeniesiona z Portugalii do Brazylii, ponieważ utrzymany zostanie poziom zatrudnienia w Cordex w Portugalii.

Komisja ma jednak wątpliwości co do wpływu zastosowanego środka na ogólną konkurencyjność w danym sektorze przemysłu UE. Portugalia oświadczyła że część produkcji wytwarzana w Brazylii będzie przywożona do Portugalii, w celu poddania jej dalszej obróbce, tym samym produkty te będą najprawdopodobniej konkurować z towarami innych spółek na rynku UE. Rynek produktów sizalowych jest stosunkowo nieduży. Pomoc będzie prawdopodobnie miała znaczny wpływ na tak skoncentrowany rynek. Ponadto Komisja nie dysponuje informacjami na temat pozycji spółki zależnej w stosunku do jej konkurentów z UE.

Na podstawie informacji przedstawionych powyżej, Komisja nie może na obecnym etapie stwierdzić, że pomoc przyczyni się do rozwoju niektórych działań gospodarczych, nie naruszając warunków wymiany handlowej w zakresie sprzecznym ze wspólnym interesem, zgodnie z wyjątkiem przewidzianym w art. 87 ust. 3 lit. c) Traktatu.

______

(1) Informacje poufne

[TEKST LISTU]

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.35.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Portugalia - Pomoc państwa C 36/2004 (ex N 220/2004) - Pomoc Cordex, Companhia Industrial Textil S.A. - Zaproszenie do przedkładania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 10/02/2005
Data ogłoszenia: 10/02/2005