Komunikat Komisji do Państw Członkowskich zmieniający zgodnie z art. 93 ust. 1 Traktatu WE komunikat dotyczący stosowania art. 92 i 93 Traktatu do krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych.

Komunikat Komisji do Państw Członkowskich zmieniający zgodnie z art. 93 ust. 1 Traktatu WE komunikat dotyczący stosowania art. 92 i 93 Traktatu do krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych

(2005/C 325/11)

(Dz.U.UE C z dnia 22 grudnia 2005 r.)

I. Wprowadzenie

Komunikat Komisji do Państw Członkowskich zmieniający zgodnie z art. 93 ust. 1 Traktatu WE komunikat dotyczący stosowania art. 92 i 93 Traktatu do krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych(1) (dalej zwany "komunikatem z 1997 r.") został przyjęty w roku 1997 i miał obowiązywać przez okres pięciu lat od 1 stycznia 1998 do 31 grudnia 2002 r.

W 2001 r. Komisja przyjęła zmianę do komunikatu z 1997 r.(2) (dalej zwaną "zmianą z 2001 r.") dotyczącą definicji ryzyka "handlowego", które może nie być pokrywane przez wspieranych przez państwo ubezpieczycieli kredytów eksportowych. Na mocy zmiany z 2001 r. przedłużono także okres obowiązywania komunikatu z 1997 r. do 31 grudnia 2004 r., a następnie do 31 grudnia 2005 r. komunikatem przyjętym przez Komisję w 2004 r.(3)

Zgodnie z pkt 2.6 komunikatu z 1997 r., zmienionego w 2001 r.:

"Zdolność prywatnego rynku reasekuracji jest zmienna. Oznacza to, że definicja ryzyka handlowego nie jest stała i może ulegać zmianom w czasie. Dlatego też definicja może zostać poddana rewizji, zwłaszcza w momencie upływu okresu obowiązywania niniejszego komunikatu tj. 31 stycznia 2004 r. Komisja zasięgnie wówczas opinii Państw Członkowskich i innych zainteresowanych stron w sprawie takich przeglądów(10). W stopniu, w jakim będzie to konieczne, zmiany definicji będą musiały uwzględnić zakres prawodawstwa wspólnotowego regulującego kwestię ubezpieczenia kredytów eksportowych, aby uniknąć wszelkich sprzeczności i niepewności prawnej.

______

(10) Komisja zwróci się między innymi o pomoc do Rady (na przykład do jej Grupy ds. Kredytów Eksportowych)".

We wstępie do zmiany z 2001 r. stwierdza się również, że:

"Komisja pragnie poinformować Państwa Członkowskie i wszystkie zainteresowane strony, że zamierza podjąć w 2003 r. dalsze badania zmierzające do sprawdzenia zdolności prywatnego rynku reasekuracji w celu dalszego poszerzenia definicji ryzyka handlowego, tak by obejmowała ona większy zakres ryzyka komercyjnego, w miarę możliwości ryzyko komercyjne we wszystkich krajach świata. Jeżeli wyniki tych badań i konsultacji z Państwami Członkowskimi potwierdzą, że możliwe jest uzyskanie tak szerokiego zakresu, Komisja dokona odpowiedniej zmiany definicji ryzyka handlowego w ramach ogólnego przeglądu w 2004 r. komunikatu z 1997 r."

Po zakończeniu badań nad sytuacją prywatnego rynku reasekuracji w dziedzinie kredytów eksportowych oraz po zasięgnięciu opinii Państw Członkowskich, zarówno Grupy Roboczej ds. Kredytów Eksportowych przy Radzie, jak i członków wielostronnego posiedzenia w sprawie pomocy państwa oraz innych zainteresowanych stron, Komisja zdecydowała nie zmieniać definicji "ryzyka handlowego" zawartej w zmianie z 2001 r. Jednak z uwagi na niedostępność lub niedostateczny zakres ubezpieczeń kredytów eksportowych oferowanych przez ubezpieczycieli prywatnych małym przedsiębiorstwom o ograniczonej wartości obrotu eksportowego w większości Państw Członkowskich, co spowodowane jest niską rentownością lub jej brakiem świadczącym o niedostatecznym zasięgu pod względem krajów/kupców oraz braku wykształcenia i wiedzy na temat złożonych aspektów ubezpieczeń kredytów eksportowych przyznawanych takim firmom, co z kolei pociąga za sobą znaczne koszty asekuracji i przetwarzania - Komisja jest gotowa uznać ryzyko związane z działalnością eksportową takich firm za tymczasowo "niehandlowe" w Państwach Członkowskich, w których nie ma odpowiedniej oferty na rynku prywatnym, mając również na względzie potrzebę przystosowania się ubezpieczycieli komercyjnych do powiększenia rozmiaru rynku na skutek rozszerzenia UE.

Ten nowy przepis stosuje się od dnia 1 stycznia 2006 r. do dnia 31 grudnia 2010 r. W okresie trzech lat Komisja dokona jednak oceny sytuacji na rynku MŚP o ograniczonym obrocie eksportowym. Jeżeli na rynku prywatnym będzie wystarczający dostęp do ubezpieczeń kredytów eksportowych, Komisja wprowadzi zmianę do niniejszego komunikatu, uznając ryzyko związane z eksportem za ryzyko "handlowe".

Komisja postanowiła również przedłużyć okres obowiązywania komunikatu z 1997 r. do 31 grudnia 2010 r.

Komisja pragnie poinformować Państwa Członkowskie i zainteresowane strony, że w 2010 r. przeprowadzi ponowne badanie zdolności prywatnego rynku reasekuracji, aby w razie potrzeby odpowiednio zmienić definicję "ryzyka handlowego", w szczególności w odniesieniu do nowej sytuacji, którą uznano za powód powstania "ryzyka niehandlowego".

II. Zmiany w komunikacie z 1997 r.

Począwszy od dnia 1 stycznia 2006 r. do komunikatu z 1997 r. zmienionego w 2001 r. wprowadzone zostaną następujące zmiany:

1. W pkt 2.5 po akapicie pierwszym dodaje się następujący akapit:

"Niezależnie od definicji »ryzyka handlowego« zawartej w pierwszym zdaniu poprzedniego akapitu, jeżeli w danym Państwie Członkowskim nie istnieje prywatny rynek ubezpieczeniowego, ryzyko komercyjne i polityczne ponoszone z tytułu długu publicznego i niepublicznego ustanowionego w krajach wymienionych w Załączniku uznaje się za tymczasowo niehandlowe, jeśli obciąża ono małe i średnie przedsiębiorstwa według definicji UE(4), których całkowity roczny obrót eksportowy nie przekracza kwoty 2 mln EUR(5). W takich okolicznościach dostawca ubezpieczenia kredytu eksportowego będący podmiotem publicznym lub wspierany ze środków publicznych, dostosowuje w największym możliwym zakresie kwoty stawek ubezpieczeniowych z tytułu takiego »ryzyka niehandlowego« do stawek pobieranych gdzie indziej przez ubezpieczycieli kredytów eksportowych z tytułu tego rodzaju ryzyka, uwzględniając ograniczoną liczbę kupców zagranicznych, cechy charakterystyczne ubezpieczanego przedsiębiorstwa i koszty dodatkowe. Państwa Członkowskie, które mają zamiar zgłosić Komisji stosowanie tej klauzuli zostają objęte procedurą i warunkami określonymi w pkt 4.4 poniżej w odniesieniu do »klauzuli zwalniającej«. Komisja zastrzega sobie prawo zawieszenia tej klauzuli lub zmiany warunków jej stosowania po konsultacji z Państwami Członkowskimi, jeżeli uzna, że możliwości prywatnego rynku ubezpieczeniowego w tym segmencie uległy zmianie w okresie obowiązywania niniejszego komunikatu".

2. Punkt 2.6 otrzymuje następujące brzmienie:

"Zdolność prywatnego rynku reasekuracji jest zmienna. Oznacza to, że definicja ryzyka handlowego nie jest stała i może ulegać zmianom w czasie. Dlatego też definicja ta może zostać poddana przeglądowi, szczególnie w momencie upływu okresu obowiązywania niniejszego komunikatu. Komisja zasięgnie opinii przedstawicieli Państw Członkowskich posiadających odpowiednie doświadczenie w tym obszarze, jak również innych zainteresowanych stron w sprawie takich przeglądów. W stopniu, w jakim będzie to konieczne, zmiany definicji będą musiały uwzględnić zakres prawodawstwa wspólnotowego regulującego kwestię ubezpieczenia kredytów eksportowych, aby uniknąć wszelkich sprzeczności i niepewności prawnej."

3. podpunkt 4.5 otrzymuje następujące brzmienie:

"Komunikat stosuje się do dnia 31 grudnia 1210 r."

______

(1) Dz.U. C 281 z 17.9.1997, str. 4.

(2) Dz.U. C 217 z 2.8.2001, str. 2.

(3) Dz.U. C 307 z 11.12.2004, str. 12.

(4)Zalecenie Komisji 2003/361/WE z dnia 6.5.2003 r. dotyczące definicji małych i średnich przedsiębiorstw, Dz.U. L 124 z 20.5.2003, str. 36, z ewentualnymi przyszłymi zmianami.

(5) Obliczenia rocznego obrotu eksportowego będą wykonywane zgodnie z art. 4 załącznika I zalecenia Komisji Commission nr 2003/361/WE z 6 maja 2003 r. z ewentualnymi przyszłymi zmianami. Przepisy określone w art. 4 ust. 2 załącznika i będą miały zastosowanie mutatis mutandis w odniesieniu do rocznego obrotu eksportowego danego przedsiębiorstwa.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.325.22

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Komunikat Komisji do Państw Członkowskich zmieniający zgodnie z art. 93 ust. 1 Traktatu WE komunikat dotyczący stosowania art. 92 i 93 Traktatu do krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych.
Data aktu: 22/12/2005
Data ogłoszenia: 22/12/2005
Data wejścia w życie: 01/01/2006