Sprawozdanie końcowe funkcjonariusza ds. przesłuchań w sprawie COMP/M.2139 - Bombardier/Adtranz.

Sprawozdanie końcowe funkcjonariusza ds. przesłuchań w sprawie COMP/M.2139 - Bombardier/Adtranz

(zgodnie z art. 15 i 16 decyzji Komisji (2001/462/WE, EWWiS) z dnia 23 maja 2001 r. w sprawie zakresu uprawnień funkcjonariuszy ds. przesłuchań w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji - Dz.U. L 162 z 19.6.2001, str. 21)

(2005/C 321/02)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2005 r.)

W dniu 3 kwietnia 2001 r. Komisja uznała koncentrację, za pomocą której przedsiębiorstwo Bombardier Inc uzyskało na mocy art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (EWG) nr 4046/89 wyłączną kontrolę nad przedsiębiorstwem DaimlerChrysler Rail Systems GmbH (Adtranz), za zgodną ze wspólnym rynkiem oraz funkcjonowaniem Porozumienia EOG. Uznanie powyższej zgodności uzależnione jest od spełnienia kilku warunków i zobowiązań.

Jeden z warunków dotyczył austriackiego przedsiębiorstwa Elin EBG Traction ("ETR"), spółki zależnej przedsiębiorstwa VA Tech AG, które jest dostawcą technologii napędowych dla, między innymi, pociągów regionalnych i tramwajów/lekkich pojazdów kolejowych. Po rozdzieleniu powiązań strukturalnych ETR z Bombardier, koniecznym dla uznania zaproponowanego połączenia za zgodne ze wspólnym rynkiem, trzeba było zapewnić ETR odpowiednią ilość zleceń, by umożliwić przedsiębiorstwu gospodarcze przetrwanie. Dlatego też Bombardier musiał zawrzeć wspólne porozumienie o rozwoju z ETR w celu realizacji mającej trwać do 2006 r. współpracy tych dwóch przedsiębiorstw w związku z tramwajem "CityRunner typu Linz", dla którego ETR dostarcza trakcji elektrycznych.

Uzasadnienie dla istnienia powyższego zobowiązania prawdopodobnie wkrótce wygaśnie: Siemens zaproponował przejęcie wyłącznej kontroli nad przedsiębiorstwem VA Tech, wskutek czego uzyskałby również kontrolę nad ETR. Dlatego też ze względu na zbliżające się zmiany w strukturze finansowej ETR, nie potrzebuje ono już dla gospodarczego przetrwania zamówień zabezpieczających od Bombardier. W konsekwencji nie istnieje już konieczność narzucania przedsiębiorstwu Bombardier warunku zaopatrywania CityRunner typu Linz w trakcje elektryczne produkowane przez ETR, jeżeli Siemens przejąłby wyłączną kontrolę nad ETR.

Pod warunkiem wejścia w życie decyzji zatwierdzającej w sprawie COMP/M.3653 Siemens/VA Tech oraz realizacji przyjętego w tej decyzji przejęcia przez Siemens wyłącznej kontroli nad VA Tech, bieżący projekt decyzji zawiera propozycję unieważnienia wyżej wymienionego zobowiązania nałożonego na Bombardier zgodnie z art. 8 ust. 5 rozporządzenia Rady (WE) nr 4046/2004.

Ze względu na fakt, że projekt decyzji przewiduje jedynie zwolnienie Bombardier z zobowiązania, oraz że Siemens pismem z dnia 16 czerwca 2005 r. wyraźnie rezygnuje z wszelkich praw, które mogłyby wypływać z tego zobowiązania, niniejsza sprawa nie wymaga specjalnych uwag dotyczących prawa do ustnego złożenia wyjaśnień.

Bruksela, dnia 30 czerwca 2005 r.

Serge DURANDE

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024