Opinia Komisji z dnia 14 listopada 2005 r. dotycząca planu usuwania odpadów radioaktywnych powstałych w związku z eksploatacją posiadającej zezwolenie instalacji jądrowej oraz likwidacją trzech reaktorów jądrowych znajdujących się w Winfrith na terenie hrabstwa Dorset w Zjednoczonym Królestwie, przedłożonego zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom(2005/C 282/07)
(Jedynie tekst w języku angielskim jest autentyczny)
(Dz.U.UE C z dnia 15 listopada 2005 r.)
Dnia 12 kwietnia 2005 r. Komisja Europejska otrzymała od rządu Zjednoczonego Królestwa - zgodnie z art. 37 Traktatu Euratom - ogólne dane dotyczące planu usuwania odpadów radioaktywnych powstałych w związku z eksploatacją posiadającej zezwolenie instalacji jądrowej oraz likwidacją trzech reaktorów jądrowych znajdujących się w Winfrith.
Na podstawie ogólnych danych oraz dodatkowych informacji, o które Komisja wystąpiła w dniu 5 lipca 2005 r., przedłożonych przez rząd Zjednoczonego Królestwa w dniu 18 lipca 2005 r., oraz po konsultacji z grupą ekspertów, Komisja sporządziła następującą opinię:
1) Odległość pomiędzy przedmiotowym obiektem a najbliższym miejscem położonym na terytorium innego Państwa Członkowskiego, w tym przypadku Francji, wynosi około 100 km.
2) Emisje wycieków płynnych i gazowych mogące nastąpić podczas normalnej eksploatacji nie narażą ludności w innych Państwach Członkowskich na promieniowanie w stopniu znaczącym z punktu widzenia zdrowia ludzkiego
3) Stałe odpady radioaktywne o niskiej i średniej aktywności powstałe w wyniku eksploatacji będą składowane na miejscu. Po otrzymaniu zezwolenia stałe odpady radioaktywne o niskiej aktywności zostaną następnie przeniesione do Drigg lub do innych zakładów usuwania odpadów. Nieradioaktywne odpady stałe oraz materiały nieprzekraczające progowych wartości emisji zostaną wyłączone z nadzoru organu kontrolnego i będą mogły być usuwane jak odpady konwencjonalne, poddawane recyklingowi lub ponownie wykorzystywane. Czynności te we wszystkich przypadkach prowadzone będą zgodnie z kryteriami ustanowionymi w podstawowych normach bezpieczeństwa (dyrektywa 96/29/Euratom).
4) W przypadku nieplanowanego uwolnienia wycieków promieniotwórczych w wyniku wypadku o typie i skali przewidzianych w danych ogólnych, dawki, na które zostałaby narażona ludność w innych Państwach Członkowskich nie byłyby znaczące z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.
Podsumowując, Komisja wyraża opinię, że wdrożenie planu unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych w jakiejkolwiek formie, powstałych w związku z eksploatacją posiadającej zezwolenie instalacji jądrowej oraz likwidacją trzech reaktorów jądrowych znajdujących się w Winfrith w Zjednoczonym Królestwie, zarówno w trakcie normalnej eksploatacji, jak i w wyniku wypadku o typie i skali przewidzianych w danych ogólnych, nie może spowodować promieniotwórczego skażenia wody, gleby lub powietrza innego Państwa Członkowskiego, które miałoby istotne znaczenie z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.