Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Zarządu.

EUROPEJSKI URZĄD DS. BEZPIECZEŃSTWA ŻYWNOŚCI

ZAPROSZENIE DO WYRAŻENIA ZAINTERESOWANIA STANOWISKIEM CZŁONKA ZARZĄDU

(2005/C 237 A/01)

(Dz.U.UE C z dnia 27 września 2005 r.)

Niniejszym prosi się o składanie ofert w celu obsadzenia 7 z 14 stanowisk członków Zarządu Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, powołanego na mocy rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r., ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności(1). Urząd ma siedzibę w Parmie, we Włoszech.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) stanowi filar Unii Europejskiej w zakresie oceny ryzyka związanego z bezpieczeństwem żywności i pasz. Urząd powołano na mocy rozporządzenia (WE) nr 178/2002, a jego zadaniem jest zapewnienie doradztwa i wsparcia naukowego w zakresie prawodawstwa i polityki Wspólnoty we wszystkich dziedzinach, które wywierają bezpośredni lub pośredni wpływ na bezpieczeństwo żywności i pasz, jak również w sprawach ściśle związanych ze zdrowiem i dobrem zwierząt oraz zdrowiem roślin. Urząd dostarcza niezależnej informacji o powyższych sprawach oraz o ryzyku. Jego misja obejmuje także naukowe doradztwo w zakresie odżywiania ludności, w szczególności w powiązaniu z prawodawstwem Wspólnoty, oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych, w tym także nowych technologii żywienia. Urząd szybko zyskał sobie renomę wśród zainteresowanych stron jako właściwy punkt odniesienia, dzięki swej niezależności, wysokiej jakości naukowej wydawanych opinii i informacji publicznej, przejrzystości stosowanych procedur i skuteczności w realizacji swoich zadań. Oprócz własnego wykwalifikowanego personelu, Urząd wspierany jest siecią kompetentnych organizacji działających w UE.

Podstawa prawna

Zgodnie z art. 25 powyższego rozporządzenia "członkowie Zarządu są wyznaczani w taki sposób, aby zapewnić najwyższe standardy kompetencyjne, szeroki zakres wymaganej fachowości, a wraz z powyższym możliwie najszerszą pod względem geograficznym reprezentację w obrębie Unii". Ponadto cztery osoby spośród członków Zarządu "powinny posiadać doświadczenie w pracy w organizacjach reprezentujących konsumentów i inne interesy w łańcuchu żywnościowym".

Ponadto motyw 40 powyższego rozporządzenia stanowi, że "niezbędna jest również współpraca z Państwami Członkowskimi", a motyw 41 mówi, że "Zarząd powinien być powołany w taki sposób, aby zagwarantować najwyższy standard kompetencji, szeroki zakres odpowiedniej wiedzy eksperckiej, na przykład w zakresie zarządzania i administracji publicznej i możliwie najszerszą pod względem geograficznym reprezentację w obrębie Unii. Powinno to być ułatwione poprzez rotację członków Zarządu z różnych państw, bez żadnego stanowiska zarezerwowanego dla obywateli któregokolwiek z Państw Członkowskich".

Rola i zadania Zarządu

Zarząd w szczególności:

– prowadzi ogólny nadzór nad pracami Urzędu w celu zapewnienia prawidłowej realizacji jego misji oraz powierzonych mu zadań w ramach posiadanego mandatu i zgodnie z zasadą niezależności i przejrzystości;

– mianuje dyrektora zarządzającego w oparciu o listę kandydatów przygotowaną przez Komisję oraz, w razie konieczności, odwołuje dyrektora zarządzającego;

– mianuje członków komitetu naukowego i paneli naukowych, odpowiedzialnych za przedkładanie

Urzędowi opinii naukowych;

– przyjmuje roczne i wieloletnie programy prac Urzędu oraz ogólne sprawozdanie z rocznej działalności;

– ustanawia wewnętrzne zasady i przyjmuje regulacje finansowe Urzędu.

Zarząd działa w ramach oficjalnych posiedzeń, prywatnych sesji, nieformalnych kontaktów pomiędzy członkami i w drodze wymiany korespondencji. Dokumenty EFSA, korespondencja Zarządu oraz prywatne i nieformalne sesje odbywają się w języku angielskim. Oficjalne sesje obejmują tłumaczenie w zakresie wymaganym przez członków Zarządu. Zarząd spotyka się zazwyczaj pięć razy w roku, w przeważającej mierze w Parmie, ale także w innych miastach na terenie UE, w zależności od potrzeb.

Skład Zarządu

Zarząd składa się z 14 członków mianowanych przez Radę w wyniku konsultacji z Parlamentem Europejskim oraz z przedstawiciela Komisji. Czternastu członków Zarządu mianowano dnia 15 lipca 2002 r. na mocy decyzji Rady (opublikowanej w Dz.U. C 179 z 27.7.2002, str. 9). Dla siedmiu członków Zarządu kadencja kończy się z dniem 30 czerwca 2006 r., natomiast dla pozostałych siedmiu z dniem 30 czerwca 2008 r.

Aktualny skład Zarządu znajduje się na stronie internetowej Urzędu (http://www.efsa.eu.int/mboard/catindex_en.html).

Niniejsze ogłoszenie dotyczy stanowisk siedmiu członków Zarządu, których kadencja kończy się z dniem 30 czerwca 2006 r.

Wymagane kwalifikacje

Od członków Zarządu wymaga się kompetencji i ogólnej wiedzy niezbędnej do zarządzania Urzędem w sprawach związanych z jego misją, w szczególności dla zapewnienia:

1) efektywnego doradztwa i wsparcia naukowego spełniającego wymogi Wspólnoty Europejskiej w zakresie jej prawodawstwa i polityki oraz działalności w interesie społecznym;

2) stosowania skutecznych zasad zarządzania i administracji publicznej;

3) funkcjonowania Urzędu zgodnie z zasadami prawa, niezależności, przejrzystości, etyki i najwyższej jakości naukowej, prowadzącego równocześnie niezbędną współpracę z Państwami Członkowskimi;

4) komunikacji i informacji społecznej w kwestiach naukowych;

5) stworzenia i zachowania wśród zainteresowanych stron renomy Urzędu jako instytucji działającej na najwyższym poziomie doskonałości, obiektywizmu i wiarygodności;

6) propagowania niezbędnej spójności pomiędzy oceną ryzyka, zarządzaniem ryzykiem i informowaniem o ryzyku.

Kandydaci powinni wykazać się możliwościami wniesienia efektywnego wkładu w zarządzanie jednym lub kilkoma obszarami, o których mowa powyżej. Kandydaci muszą wykazać się co najmniej piętnastoletnim doświadczeniem w zakresie jednego lub kilku z powyższych obszarów, w tym przynajmniej pięcioletnim doświadczeniem na stanowisku kierowniczym. Kandydaci powinni posiadać co najmniej pięcioletnie doświadczenie w pracy związanej z bezpieczeństwem żywności i pasz lub z innymi obszarami stanowiącymi misję Urzędu, zwłaszcza w zakresie zdrowia i dobra zwierząt, ochrony środowiska naturalnego(2), zdrowia roślin i odżywiania. Kandydaci powinni wykazać się bogatym doświadczeniem i umiejętnościami pracy w środowisku wielojęzycznym, wielokulturowym i interdyscyplinarnym. Kandydaci wybrani zostaną na podstawie ocen porównawczych odnoszących się do powyższych kryteriów oraz według możliwie najszerszej pod względem geograficznym reprezentacji w obrębie Unii.

Niezależność, deklaracja zaangażowania i oświadczenie majątkowe

Członkowie Zarządu będą mianowani jako osoby prywatne. Zobowiązani będą do złożenia deklaracji zaangażowania, zobowiązując się do niezależnego działania w interesie społecznym, a także do złożenia oświadczenia majątkowego wskazującego wszelkie pożytki, które mogą być uznane za sprzeczne z zasadą niezależności. Tym samym, zgodnie z wymogiem niezależności obowiązującym Zarząd, kandydaci proszeni są o wskazanie w ofercie wszelkich bezpośrednich i pośrednich związków, które uważają za istotne dla misji Urzędu.

Udział w posiedzeniach Zarządu

Członkowie Zarządu zobowiązani będą do czynnego uczestnictwa w posiedzeniach Zarządu. Kandydaci proszeni są o podanie w ofercie informacji dotyczącej dyspozycyjności odnośnie do czynnego udziału w pracach Zarządu. Zakłada się, że Zarząd będzie spotykał się cztery do sześciu razy w roku. Członkowie Zarządu nie są wynagradzani, jednak przysługuje im zwrot kosztów podróży i pobytu. Otrzymują także diety za każdy dzień udziału w posiedzeniach, zgodnie z art. 15 regulaminu Zarządu EFSA, który stanowi, że "członkowie Zarządu, z wyjątkiem przedstawiciela Komisji i członków Zarządu zatrudnionych przez krajowy organ publiczny lub instytucję krajową, otrzymują dzienną dietę w wysokości 300 EUR za każde posiedzenie Zarządu, w którym uczestniczą".

Członkowie Zarządu posiadający doświadczenie w pracy w organizacjach reprezentujących konsumentów i inne interesy w łańcuchu żywnościowym

Kandydaci proszeni są o wskazanie, czy ich oferta może być rozpatrywana także jako wyrażenie zainteresowania w kontekście tego typu Zarządu. W przypadku twierdzącej odpowiedzi kandydaci proszeni są o podanie szczegółowych danych dotyczących doświadczenia zdobytego w pracy w organizacjach reprezentujących konsumentów i inne interesy w łańcuchu żywnościowym.

Mianowanie i kadencja

Za wyjątkiem przedstawiciela Komisji, mianowanego przez Komisję, członkowie Zarządu mianowani są przez Radę w wyniku konsultacji z Parlamentem Europejskim, spośród kandydatów z listy przygotowanej przez Komisję na podstawie niniejszego zaproszenia. Kadencja członka Zarządu trwa cztery lata i może zostać przedłużona jednokrotnie o kolejne cztery lata. Zwraca się uwagę kandydatów, że lista Komisji zostanie podana do wiadomości publicznej. Osoby z listy Komisji, które nie zostaną mianowane, mogą być poproszone o wyrażenie zgody na wpisanie ich na listę rezerwową, do wykorzystania w razie konieczności zastąpienia członków Zarządu, którzy nie będą w stanie wypełnić swojego mandatu.

Obywatelstwo

Do celów niniejszego zaproszenia Komisja dążyć będzie do stworzenia listy kandydatów, która, zgodnie z wymogami gwarantującymi najwyższe standardy kompetencji i jak najszerszy zakres wiedzy, umożliwi mianowanie osób zgodnie z wymogiem "możliwie najszerszej pod względem geograficznym reprezentacji", czemu sprzyjać ma "rotacja członków Zarządu z różnych państw". Należy zwrócić uwagę, że członkowie, których kadencja wykracza poza rok 2006, są obywatelami Finlandii, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Portugalii i Zjednoczonego Królestwa, natomiast odchodzący członkowie (którzy mogą ponownie ubiegać się o mianowanie) są obywatelami Austrii, Belgii, Danii, Grecji, Niderlandów, Hiszpanii i Szwecji. Zarząd nie był do tej pory reprezentowany przez obywateli Cypru, Republiki Czeskiej, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy, Luksemburga, Malty, Polski, Słowacji i Słowenii.

Niniejsze zaproszenie skierowane jest do obywateli wszystkich Państw Członkowskich UE. Kandydaci muszą posiadać obywatelstwo jednego z Państw Członkowskich UE.

Równe szanse

Unia Europejska usilnie dąży do unikania wszelkich form dyskryminacji i aktywnie zachęca kobiety do składania ofert.

Procedura i termin składania ofert

Oferty powinny spełniać następujące wymogi, w przeciwnym razie nie będą brane pod uwagę:

1) zainteresowane osoby muszą skorzystać z załączonego wzoru formularza, który można pobrać ze strony internetowej Dyrekcji Generalnej ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów: http://europa.eu.int/comm/food/efsa/efsa_admin_en.htm;

2) oferta musi być kompletna. Musi zawierać dokumenty zgodne z punktem 3 poniżej w czterech egzemplarzach: jednym oryginalnie wydrukowanym i trzech kopiach;

3) oferta musi zawierać:

a) list motywacyjny (podpisany);

b) formularz (wypełniony i podpisany);

c) CV obejmujące od 1,5 do 3 stron;

4) list motywacyjny, formularz zgłoszeniowy, CV oraz dokumenty uzupełniające muszą być sporządzone w jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej. Wskazane jest jednak dołączenie skróconego opisu doświadczenia i innych istotnych informacji w języku angielskim w celu przyspieszenia procedury wyboru. Wszystkie oferty będą traktowane poufnie. Dokumenty uzupełniające należy złożyć w późniejszym terminie, jeżeli będą wymagane;

5) ostateczny termin przesyłania ofert upływa dnia 31.10.2005;

6) kompletną ofertę należy przesłać pocztą, najlepiej listem poleconym, nie później niż dnia 31.10.2005, decyduje data stempla pocztowego, na adres:

European Commission

Health and Consumer Protection Directorate-General

Unit D.5 - Relations with the European Food Safety Authority

For the attention of Mr R. Vanhoorde (Application for the Management Board) F-101 04/168

B-1049 Bruxelles

Belgique;

7) składając ofertę kandydaci akceptują procedury i warunki podane w niniejszym zaproszeniu oraz w dokumentach, do których zaproszenie się odnosi. Przygotowując ofertę, kandydaci pod żadnym pozorem nie mogą odnosić się do jakichkolwiek dokumentów złożonych wraz z poprzednimi ofertami. Przedstawienie jakichkolwiek fałszywych danych może spowodować wykluczenie z procedury wyboru.

______

(1) Dz.U. L 31 z 1.2.2002, str. 1.

(2) Ekologia, ochrona różnorodności biologicznej.

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.237A.1

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do wyrażenia zainteresowania stanowiskiem członka Zarządu.
Data aktu: 27/09/2005
Data ogłoszenia: 27/09/2005