Zaproszenie do składania wniosków w ramach wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych (Bezpieczniejszy Internet Plus)(2005/C 223/09)
(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE C z dnia 10 września 2005 r.)
1. Cele i opis
Komisja Europejska przyjęła program prac oraz zaproszenie do składania wniosków w ramach realizacji programu "Bezpieczniejszy Internet Plus"(1).
Niniejsze zaproszenie dotyczy wniosków obejmujących następujące działania:
1. Zwalczanie treści sprzecznych z prawem
1.1 Numery interwencyjne pozwalające na zgłaszanie sprzecznych z prawem treści
1.2 Węzeł koordynacyjny sieci numerów interwencyjnych
2. Blokowanie niechcianych i szkodliwych treści
2.1 Wzmocnienie pozycji użytkownika (ułatwianie i koordynowanie wymiany opinii pomiędzy specjalistami do spraw edukacji i wychowania oraz ekspertami technicznymi; prace nad systemami klasyfikacji treści i znakami jakości witryn internetowych; przyczynianie się do dostępności technologii filtrujących)
3. Promowanie bezpieczniejszego otoczenia
3.1 Transgraniczne działania w zakresie współregulacji i regulacji wewnętrznej dotyczącej niechcianych, szkodliwych i sprzecznych z prawem treści w Internecie i nowych technologiach sieciowych.
4. Podnoszenie poziomu świadomości
4.1 Węzły odpowiedzialne za podnoszenie świadomości, które będą realizować działania i programy uświadamiające w ścisłej współpracy ze wszystkimi odpowiednimi podmiotami na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym.
4.2 Węzeł koordynacyjny
4.3 Telefoniczne linie zaufania, gdzie dzieci mogłyby wyrażać swoje zastrzeżenia w stosunku do sprzecznych z prawem i szkodliwych treści w Internecie.
4.4 Badania stosowane nad aspektami bezpieczeństwa związanymi z korzystaniem przez dzieci z nowych mediów.
2. Uprawnieni wnioskodawcy
W programie "Bezpieczniejszy Internet Plus" uczestniczyć mogą osoby prawne posiadające siedzibę w jednym z 25 Państw Członkowskich, a także osoby prawne posiadające siedzibę w jednym z krajów kandydujących (Bułgaria, Chorwacja, Rumunia, Turcja), o ile tak stanowi zawarte z danym krajem porozumienie dwustronne. Możliwe jest także uczestnictwo osób prawnych posiadających siedzibę w jednym z Państw EFTA będącym stroną Porozumienia EOG (Islandia, Liechtenstein, Norwegia), zgodnie z postanowieniami tego Porozumienia(2).
Dopuszcza się możliwość uczestnictwa osób prawnych posiadających siedzibę w krajach trzecich oraz organizacji międzynarodowych, jednak bez wsparcia finansowego ze strony Wspólnoty.
3. Budżet
Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie działań pośrednich szacuje się na 9,3 mln EUR.
4. Termin składania wniosków
Termin wpłynięcia wniosków do Komisji upływa w dniu 24 listopada 2005 r. o godzinie 17:00 (czasu obowiązującego w Luksemburgu).
5. Dodatkowe informacje
Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:
http://europa.eu.int/saferinternet
Wszystkie wnioski muszą spełniać specyfikacje i warunki opisane w pełnym tekście zaproszenia do składania wniosków, w programie prac oraz w przewodniku dla wnioskodawców, które są dostępne w języku angielskim na stronach internetowych Komisji Europejskiej pod podanym wyżej adresem. Zawarte są tam również informacje na temat sposobu przygotowania i składania wniosków.
Ocena wniosków dokonywana będzie w oparciu o zasady przejrzystości i równego traktowania. Oceny dokona Komisja z pomocą ekspertów zewnętrznych. Złożone wnioski będą oceniane według kryteriów określonych w programie prac w ramach programu "Bezpieczniejszy Internet Plus".
Wszystkie wnioski otrzymane przez Komisję Europejską traktowane będą z zachowaniem ścisłej poufności.
______
(1) Decyzja nr 854/2005/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11 maja 2005 r. w sprawie ustanowienia wieloletniego programu wspólnotowego na rzecz promowania bezpieczniejszego korzystania z Internetu i nowych technologii sieciowych, Dz.U. L 149 z 11.6.2005, str. 1.
(2) Aktualne informacje o uczestniczących w programie krajach publikowane są w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej. Aktualna lista jest także dostępna na stronach internetowych programu pod adresem: http://europa.eu.int/saferinternet.