Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/40/05 - Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2006.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - DG EAC/40/05

Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2006

(2005/C 195/07)

(Dz.U.UE C z dnia 10 sierpnia 2005 r.)

1. CELE I OPIS

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków służy wspieraniu inicjatyw poświęconych określonym tematom związanym z celami programu promującego aktywne obywatelstwo europejskie ze szczególnym zamiarem włączenia obywateli do budowania Europy. Inicjatywy te są prowadzone przez związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki(1), biorące udział w europejskim dialogu społecznym.

Proponowane projekty powinny mieć związek z przynajmniej jednym z poniższych obszarów tematycznych oraz zachęcać do rozważań i debaty na temat struktury Unii Europejskiej i/lub promować i propagować jej wartości i cele:

1) Rozwijanie i przedstawienie partnerstw z organizacjami pozarządowymi przy promocji europejskiego modelu społecznego:

2) Wspieranie młodych ludzi (w wieku 15 - 25 lat) w rozwijaniu ich aspiracji jako obywateli europejskich, z odniesieniem do Paktu na rzecz Młodzieży i naciskiem na ich integrację w życie zawodowe.

3) Produkcja nowych narzędzi edukacyjnych i szkoleniowych związanych z działalnością związków zawodowych, promujących ideę aktywnego obywatelstwa europejskiego.

2. KWALIFIKOWALNOŚĆ WNIOSKODAWCÓW

Wnioski mogą składać związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym zarówno na poziomie UE, jak i krajowym.

Wnioskodawcy muszą mieć swoją siedzibę w jednym z następujących krajów:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r. (Austria, Belgia, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Niderlandy, Polska, Portugalia, Republika Słowacka, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Zjednoczone Królestwo);

– Państw EFTA/EOG zgodnie z warunkami ustalonymi w Porozumieniu EOG;

– Rumunii i Bułgarii zgodnie z protokołami podpisanymi z każdym z tych państw;

– Turcja, dla której warunki uczestnictwa zostaną określone zgodnie z Umową Ramową zawartą między Wspólnotą Europejską a Republiką Turecką w sprawie ogólnych zasad udziału Republiki Tureckiej w programach Wspólnoty(2).

3. BUDŻET ORAZ CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet przeznaczony na współfinansowanie projektów szacuje się na 1,21 mln EUR.

Projekty powinny zawierać wniosek o finansowanie między 35.000 i 150.000 EUR.

Pomoc finansowa od Komisji nie może przekroczyć 60 % łącznych kosztów kwalifikowalnych projektu.

Maksymalna kwota dotacji wyniesie 150.000 EUR.

Działania należy rozpocząć między 1 maja 2006 r. i 31 października 2006 r. i należy je zakończyć nie później niż 30 kwietnia 2007 r.

4. TERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW

Wnioski należy przesłać do Komisji nie później niż do dnia 25 listopada 2005 r.

5. INFORMACJE SZCZEGÓŁOWE

Pełny tekst zaproszenia do składania wniosków oraz formularze zgłoszeniowe dostępne są pod następującym adresem:

http://europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/activecitizenship/index_en.htm

Wnioski muszą być zgodne z wymogami zawartymi w pełnym tekście zaproszenia i zostać złożone na formularzu przeznaczonym do tego celu.

______

(1) Związki zawodowe uznane za uprawnione zgodnie z załącznikiem 5 do komunikatu z 12 sierpnia 2004 r. (COM (2004) 557 wersja ostateczna), który zastępuje załącznik 1 do komunikatu z 26 czerwca 2002 r. (COM (2002) 341 wersja ostateczna); na zasadzie odstępstwa od postanowień art. 114 rozporządzeń finansowych związki zawodowe z różnych sektorów gospodarki, uczestniczące w europejskim dialogu społecznym, są uprawnione, nawet jeżeli nie mają osobowości prawnej.

(2) Dz.U. L 61 z 2.3.2002, str. 29.

Zmiany w prawie

Przedłużenie ważności rozporządzenia o warunkach zabudowy z podpisem prezydenta

Podczas ostatniego posiedzenia Senat nie wniósł poprawek do noweli ustawy o dostępności wydłużającej o dwa lata ważność rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ma ono wygasnąć 20 września br. Brak rozporządzenia sparaliżowałby realizację inwestycji. W piątek prezydent podpisał ustawę.

Renata Krupa-Dąbrowska 19.07.2024
Nieczytelna preskrypcja? Farmaceuta sam zadecyduje o dawkowaniu leku

Jeśli na recepcie w ogóle nie wypisano dawkowania leku albo jest ono niemożliwe do rozczytania, farmaceuta sam będzie mógł zadecydować, jaka dawka będzie odpowiednia dla pacjenta. Będzie mógł wydać też pacjentowi maksymalnie cztery opakowania leku, a nie jak do tej pory dwa. Te zasady nie będą jednak dotyczyły leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające.

Inga Stawicka 19.07.2024
Renta wdowia będzie dużo kosztować

Współmałżonek zmarłej osoby będzie mógł pobierać równocześnie rentę rodzinną i inne świadczenie emerytalno-rentowe w wybranym przez siebie wariancie – tzw. rentę wdowią. Nie będzie już musiał, jak obecnie, decydować się na wybór tylko jednego świadczenia. Nowe przepisy miałyby wejść w życie od początku 2025 roku. Koszt wprowadzenia renty wdowiej dla państwa wyniesie tylko na początku 8-10 mld zł rocznie.

Beata Dązbłaż 18.07.2024
Nowe podstawy programowe dla kilku zawodów szkolnictwa branżowego

Od września zmienią się podstawy programowe kształcenia w zawodach: elektromechanik pojazdów samochodowych oraz technik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających i technik weterynarii. Określona też została podstawa programowa kształcenia w nowym zawodzie technik elektromobilności.

Agnieszka Matłacz 08.07.2024
Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.195.8

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC/40/05 - Projekt "promowanie aktywnego obywatelstwa europejskiego" adresowany do związków zawodowych z różnych sektorów gospodarki biorących udział w europejskim dialogu społecznym w roku 2006.
Data aktu: 10/08/2005
Data ogłoszenia: 10/08/2005