Publikacja wniosku o rejestrację w znaczeniu art. 6 ust. 2 rozporządzenia (EWG) nr 2081/92 w sprawie ochrony nazw pochodzenia i oznaczeń geograficznych(2005/C 137/11)
(Dz.U.UE C z dnia 4 czerwca 2005 r.)
Niniejsza publikacja daje prawo do wyrażenia sprzeciwu w znaczeniu art. 7 i art. 12d wymienionego rozporządzenia. Każdy sprzeciw wobec tego wniosku musi być wniesiony za pośrednictwem właściwych władz Państwa Członkowskiego, państwa będącego członkiem WTO lub państwa trzeciego zatwierdzonego, zgodnie z art. 12 trzecie tiret w terminie sześciu miesięcy od tej publikacji. Publikacja jest uzasadniona następującymi elementami, szczególnie punktem 4.6, w związku z którymi uważa się, że wniosek jest uzasadniony w znaczeniu rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.
ZESTAWIENIE
ROZPORZĄDZENIE RADY (EWG) NR 2081/92
"FICO BIANCO DEL CILENTO"
NR WE: IT/00282/14.3.2003
CNP (X) COG ( )
Niniejsze zestawienie jest podsumowaniem sporządzonym do celów informacyjnych. W celu uzyskania dokładnych informacji, zainteresowane strony lub producenci produktów objętych daną chronioną nazwą pochodzenia (CNP) i danym chronionym oznaczeniem geograficznym (COG) mogą zapoznać się z pełną wersją specyfikacji produktu udostępnioną przez władze krajowe lub stowarzyszenia krajowe bądź właściwe służby Komisji Europejskiej(1).
1. Właściwe służby Państwa Członkowskiego:
Nazwa: Ministero delle Politiche Agricole e Forestali
Adres: Via XX Settembre n. 20 - I-00187 Roma
Tel.: (39-06) 481 99 68
Faks: (39-06) 42 01 31 26
E-mail: qtc3@politicheagricole.it
2. Grupa:
2.1. Nazwa: Consorzio per la Tutela e la Valorizzazione del Fico Bianco del Cilento
2.2. Adres: Via S. Marco, 118 - I-84043 Agropoli (Sa)
Tel.: (39-08) 28 72 27 99
2.3. Skład: Producenci/przetwórcy (X) Inny ()
3. Rodzaj produktu:
Klasa 1.6: Warzywa i owoce oraz zboża w stanie naturalnym lub przetworzone.
4. Opis specyfikacji produktu:
(podsumowanie warunków, o których mowa w art. 4 ust. 2)
4.1. Nazwa: "Fico bianco Del Cilento"
4.2. Opis:
Chroniona nazwa pochodzenia (CNP) Fico Bianco del Cilento oznacza suszone owoce gatunku Ficus carica domestica L. - figowca pospolitego o biotypach odnoszących się do uprawy słodkiej gruszki.
Produkt ze skórką lub bez skórki (figi obrane) cechuje się następującymi właściwościami:
– figi ze skórką: jednolity kolor od jasnożółtego do żółtego,
– figi ze skórką, które zostały poddane procesowi gotowania: ciemnożółty,
– figi obrane: kolor bardzo jasny, niemal biały,
– miąższ: konsystencja miękka z niełupkami, w większości pustymi, dno kwiatowe prawie w całości wypełnione, koloru żółto-bursztynowego,
– skład ilościowy: maksymalnie 70 fig suszonych ze skórką na jeden kilogram produktu, maksymalnie 85 obranych fig na jeden kilogram produktu,
– wilgotność: maksymalna dopuszczalna wilgotność 26 %,
– zawartość cukrów - minimalna wartość na 100 g masy suchej:
– glukoza: 21,8 g
– fruktoza: 23,2 g
– sacharoza: 0,1 g
– wady: produkt nie powinien mieć uszkodzeń spowodowanych przez owady, pleśnie lub inne czynniki; dopuszcza się możliwość korkowacenia maksymalnie do 5 % powierzchni owocu.
Dopuszcza się ewentualne napełnianie owoców farszem zawierającym inne składniki, jak migdały, orzechy włoskie, orzechy laskowe, nasiona kopru włoskiego, skórki owoców cytrusowych. Ilość farszu nie może przekroczyć 10 % całkowitego produktu wprowadzanego na rynek, składniki zawarte w farszu muszą mieć udokumentowane pochodzenie z terytorium produkcji określonego w pkt 4.3.
Figi suszone mogą być konfekcjonowane w stanie naturalnym w opakowaniach o różnym kształcie (walce, wieńce, opakowania owalne, woreczki), a ciężar opakowania może wynosić od 125 g do 1 kg. Owoce mogą być także pakowane luzem, w koszach wykonanych z materiałów pochodzenia roślinnego, o wadze od 1 kg do 20 kg. Figi mogą być otwarte i połączone między sobą stroną miąższową w opakowaniach od 125 g do 1 kg; mogą być także nawleczone na drewniane szpikulce i nadziewane farszem wykonanym z wyżej wymienionych składników. Opakowania mogą być ozdobione liśćmi laurowymi.
4.3. Obszar geograficzny:
Cilento stanowi obszar geograficzny regionu Kampania, który styka się z Morzem Tyrreńskim między ujściem rzeki Sele w zatoce Salerno a ujściem rzeki Bussento w zatoce Policastro; od północy ograniczają go masywy górskie Alburno i Cervati. Gminy zajmujące się wytwarzaniem produktu są wymienione w specyfikacji produktu.
4.4. Dowód pochodzenia :
Każdy etap procesu produkcyjnego musi być monitorowany z udokumentowaniem input (produktów wchodzących) i output (produktów wychodzących). W ten sposób, a także poprzez wpisanie do odpowiednich wykazów: producentów, działek uprawnych, przetwórców oraz zakładów konfekcjonujących - prowadzonych przez właściwy organ kontrolny, zagwarantowane jest odtworzenie historii produktu (od początku do końca łańcucha produkcji).
Wszystkie osoby, fizyczne i prawne, wpisane do wyżej wspomnianych wykazów, będą podlegały kontroli przeprowadzanej przez organ kontrolny zgodnie z postanowieniami zawartymi w specyfikacji produktu oraz we właściwym planie kontroli. W przypadku, gdy organ kontrolny stwierdzi niezgodności, występujące choćby na jednym etapie łańcucha produkcyjnego, produkt nie będzie mógł być wprowadzony do obrotu z chronioną nazwą pochodzenia Fico Bianco del Cilento.
4.5. Metoda otrzymywania:
Specyfikacja produktu przewiduje ponadto, że zagęszczenie uprawy nie będzie mogło przekraczać 700 roślin na hektar. Proces suszenia owoców powinien polegać na wystawianiu owoców na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i/lub na zastosowaniu technik pokrewnych, jak zastosowanie tuneli z folii o minimalnej wysokości dwóch metrów i/lub zanurzanie owoców w 2 % roztworze ciepłej wody z solą celem ochrony owoców wystawianych na działanie promieni słonecznych.
Produkcja, przetwarzanie i pakowanie muszą odbywać się na obszarze produkcji określonym w pkt 4.3.
4.6. Związek: Czynniki geograficzne i klimatyczne (łagodzące działanie morza, naturalna bariera przed zimnymi prądami zimowymi z północnego wschodu w postaci łańcucha Apeninów, żyzne gleby oraz optymalny poziom opadów) w połączeniu z prostotą upraw i wieloletnim doświadczeniem, a także pełnym dostosowaniem gatunku i różnorodności środowiska geograficznego i klimatycznego na obszarze sprawiają, że suszone figi z Cilento mają charakterystyczne walory smakowe wysoko cenione przez konsumentów. Roślina ta jest bardzo charakterystyczna dla wiejskiego krajobrazu Cilento.
Uprawa białych fig w Cilento sięga Starożytności i wywodzi się prawdopodobnie jeszcze sprzed czasów greckich, kiedy to została wprowadzona we Włoszech po pierwszych podróżach handlowych odbywanych przez ludy Bliskiego Wschodu. Już Katon, a w ślad za nim Warron wspominali, że suszone figi były powszechnie używane w Cilento i w Lucanii jako podstawa pożywienia robotników zatrudnianych przy pracach polowych.
4.7. Struktura kontroli :
Nazwa: IS.ME.CERT.
Adres: Via G. Porzio Centro Direzionale Isola G1 scala C - I-80143 Napoli
4.8. Oznakowanie :
Na opakowaniach powinny być umieszczone etykiety zawierające następujące informacje napisane drukowanymi literami o rozmiarze nie mniejszych niż dwukrotność czcionki pozostałych informacji znajdujących się na etykiecie: "FICO BIANCO DEL CILENTO" i "DENOMINAZIONE DI ORIGINE PROTETTA" lub skrót "D.O.P.". Ponadto etykieta musi zawierać następujące informacje:
– nazwę, nazwę firmową i adres zakładu konfekcjonującego produkt,
– rok produkcji fig,
– początkowa waga netto,
– znak graficzny, którego właściwości wyszczególniono w specyfikacji produktu, stanowiący znak stosowany nierozłącznie z chronioną nazwą pochodzenia. Znak ten przedstawia stylizowany obraz trzech dojrzałych fig, który pozwala dostrzec stopniowe nabieranie koloru przez owoc w trakcie suszenia; figi te znajdują się na zielonej powierzchni symbolizującej łąkę. Obok owoców, po prawej stronie rysunku jest przedstawiona część greckiej kolumny w stylu doryckim. Tło stanowi kawałek błękitnego nieba, a po lewej stronie u góry widać wpadające promienie słoneczne.
W odniesieniu do chronionej nazwy pochodzenia, o której mowa w pkt 4.1, zabrania się stosowania wszelkiego rodzaju dodatkowych określeń, innych niż określenia przewidziane w niniejszej specyfikacji, włącznie z przymiotnikami dotyczącymi typu, smaku, zastosowania, selekcji, wyboru itd.
Produkty, do których wytworzenia wykorzystywana jest Fico Bianco Del Cilento CNP, także w wyniku procesów wytwarzania i przetwarzania, mogą być wprowadzane na rynek w opakowaniach zawierających odniesienie do nazwy, bez zamieszczenia na nich znaku unijnego pod warunkiem, że:
– Fico Bianco Del Cilento CNP, mająca jako taka świadectwo produktu, stanowi wyłączny składnik odnośnej kategorii towaru,
– użytkownicy Fico Bianco Del Cilento CNP są upoważnieni przez właścicieli praw własności intelektualnej nadanych podczas rejestracji nazwy Fico Bianco del Cilento CNP zrzeszonych w konsorcjum, któremu Ministerstwo Polityki Rolnej i Leśnej powierzyło ochronę nazwy. To samo konsorcjum ochrony zapewni dokonanie wpisu użytkowników do odpowiednich rejestrów oraz będzie miało nadzór nad prawidłowym używaniem nazwy chronionej. O ile nie powołano konsorcjum ochrony powyższe funkcje są pełnione przez Ministerstwo Polityki Rolnej i Leśnej jako organ władzy państwowej odpowiedzialny za wprowadzenie rozporządzenia (EWG) nr 2081/92.
W przypadku gdy Fico Bianco Del Cilento CNP nie jest wyłącznym składnikiem produktu, dopuszcza się wzmiankowanie tej nazwy wśród innych składników produktu, który ją zawiera bądź na który została przerobiona lub przetworzona, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie normami.
4.9. Wymogi prawa krajowego: -
______
(1) Komisja Europejska - Dyrekcja Generalna ds. Rolnictwa - Jednostka ds. Polityki dot. Jakości Produktów Rolnych, B-1049 Bruksela.