united kingdom
ukraine

Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków antydumpingowych w sprawie przywozu nadmanganianu potasu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej.

Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków antydumpingowych w sprawie przywozu nadmanganianu potasu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej

(2005/C 110/04)

(Dz.U.UE C z dnia 5 maja 2005 r.)

W sierpniu 2004 r. Komisja opublikowała zawiadomienie(1) ("zawiadomienie") informujące zainteresowane strony o rozwoju sytuacji na wspólnotowym rynku nadmanganianu potasu. Po publikacji tej zbadano rozwój stuacji i wyciągnięto wnioski podane poniżej.

A.

PROCEDURA

1.

Przedmiotowy produkt i istniejące środki

Przedmiotowy produkt to nadmanganian potasu (o wzorze chemicznym KMnO4) pochodzący z Chińskiej Republiki Ludowej, zazwyczaj objęty kodem CN 2841 61 00. Kod ten jest podany wyłącznie w celach informacyjnych.

Obecnie obowiązujące środki są ostatecznym cłem antydumpingowym nałożonym rozporządzeniem Rady (WE) nr 299/2001(2).

2.

Zakres zawiadomienia

W zawiadomieniu wezwano wszystkie zainteresowane strony do skomentowania domniemanych zmian w przemyśle wspólnotowym, w szczególności zamknięcia jedynego zakładu produkującego nadmanganian potasu oraz ewentualnego istnienia przynajmniej jednego innego producenta nadmanganianu potasu w nowych Państwach Członkowskich Wspólnoty.

Komisja wysłała po egzemplarzu zawiadomienia władzom Chińskiej Republiki Ludowej, producentom/eksporterom z Chińskiej Republiki Ludowej, importerom ze Wspólnoty oraz stowarzyszeniu producentów wspólnotowych w celu umożliwienia im wyrażenia uwag oraz dostarczenia informacji przydatnych do zbadania wspomnianej powyżej sytuacji.

3.

Kwestionariusze

Kwestionariusze przesłano dwóm znanym producentom wspólnotowym. Inne zainteresowane strony wezwano do ujawnienia się i dostarczenia Komisji w określonym terminie informacji na temat istnienia przemysłu wspólnotowego wraz z dowodami. Wszystkie strony poinformowano, że brak współpracy może spowodować zastosowanie art. 18 rozporządzenia podstawowego oraz rozpoznanie sytuacji na podstawie dostępnych faktów.

Komisja otrzymała odpowiedzi od następujących zainteresowanych stron:

Producenci wspólnotowi:

– Carus Nalόn S.L., Oviedo., Hiszpania,

– Spolek pro chemickou a hutní výrobu a.s., Ústí nad Labem, Czechy;

Producent eksportujący:

– Universal Chemicals & Industries Pvt. Ltd., Mumbai, Indie;

Importerzy:

– Przedsiębiorstwo Przemysłowo Handlowe "STANDARD" Sp. z o.o., Lublin, Polska,

– DECA-CHIMIE S.A., Lyon, Francja.

4.

Okres objęty badaniem

Badanie istniejącej sytuacji objęło okres od 1 lipca 2003 r. do 30 czerwca 2004 r. ("okres objęty badaniem"). W celu zbadania czy istniał wspólnotowy przemysł nadmanganianu potasu zebrano dane od roku 2001 do końca okresu objętego badaniem

B.

USTALENIA

1.

Produkcja w Hiszpanii

Hiszpański producent nadmanganianu potasu, Carus Nalόn S.L ("Carus"), jedyny producent nadmanganianu potasu w momencie nałożenia obowiązujących obecnie środków, współpracował podczas dochodzenia. Przedsiębiorstwo to w sierpniu 2000 r. zostało odkupione od Industrial Química del Nalón przez przedsiębiorstwo amerykańskie Carus Chemical Company również produkujące nadmanganian potasu. Carus poinformował Komisję, że jego produkcja w Hiszpanii została czasowo zawieszona i że firma ma zamiar wznowić produkcję. Carus nie określił jednak dokładnie kiedy miałoby nastąpić to wznowienie. Oświadczył, że wznowienie produkcji wymagałoby 6-miesięcznego okresu przygotowań. Przedsiębiorstwo twierdziło, że powinno być uznawane za producenta wspólnotowego. Aby udowodnić swoje zdecydowanie na wznowienie produkcji w niedługim czasie, Carus przedłożył informacje na temat kosztów ogólnych ponoszonych na utrzymanie zakładów produkcyjnych nadmanganianu potasu.

Uznaje się, że fakt ciągłego ponoszenia przez firmę pewnych kosztów ogólnych w okresie objętym badaniem może wskazywać na jej zamiar utrzymania zakładów produkcyjnych w celu umożliwienia ewentualnego wznowienia produkcji, jeśli w przyszłości zapadnie taka decyzja. Jednakże wobec braku jakiejkolwiek produkcji w okresie objętym badaniem należy wywnioskować, że przedsiębiorstwa nie można uznać za producenta wspólnotowego.

2.

Produkcja w Czechach

Jedynym pozostałym znanym producentem nadmanganianu potasu we Wspólnocie jest Spolek pro chemickou a hutni vyrobu A.S. ("Spolchemie"). Przedsiębiorstwo to w okresie objętym badaniem(3) wyprodukowało znaczącą ilość nadmanganianu potasu, stanowiącą 100 % produkcji wspólnotowej. Odkryto, że wielkość produkcji Spolchemie w okresie objętym badaniem przekraczała wielkość produkcji wspólnotowej w okresie dochodzenia, co doprowadziło do wprowadzenia istniejących środków w 2001 r. Dodatkowo wielkość produkcji w okresie objętym badaniem była wyższa od produkcji wspólnotowej istniejącej w roku kalendarzowym 2002, czyli ostatnim okresie poprzedzającym okres objęty badaniem, kiedy Carus produkował jeszcze nadmanganian potasu.

Na podstawie powyższych faktów uznaje się Spolchemie za jedynego pozostałego producenta nadmanganianu potasu we Wspólnocie.

3.

Uwagi pozostałych zainteresowanych stron

Współpracujący producent z Indii oraz dwaj współpracujący importerzy przedłożyli dodatkowe informacje na temat sytuacji na rynku wspólnotowym. Dwaj importerzy wyrazili obawy, że obecnie obowiązujące środki mogą również chronić amerykańskiego producenta nadmanganianu potasu, który kupił zakłady produkcyjne w Hiszpanii, a następnie zawiesił w nich produkcję. Nie dostarczyli oni jednak żadnych faktów wskazujących na to, że Spolchemie nie należy uznać za producenta wspólnotowego.

C.

WNIOSKI

Powyższe fakty prowadzą do wniosku, że Spolchemie należy uznać za jedynego producenta wspólnotowego. Przedsiębiorstwo to wyraziło poparcie dla obowiązujących środków antydumpingowych. Można zatem uznać, że stanowi ono przemysł wspólnotowy.

W związku z tym można uznać, że przemysł wspólnotowy wciąż istnieje i nie ma powodu do uchylenia obowiązujących obecnie środków.

______

(1) Dz.U. C 209 z 19.8.2004, str. 2.

(2) Dz.U. L 44 z 15.2.2001, str. 4. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 152/2003 (Dz.U. L 25 z 30.1.2003, str. 21).

(3) Faktycznej liczby nie podaje się ze względów poufności.

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2005.110.13

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków antydumpingowych w sprawie przywozu nadmanganianu potasu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej.
Data aktu: 05/05/2005
Data ogłoszenia: 05/05/2005