Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach programu szczegółowego na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Priorytetowy obszar tematyczny: "Działania szczegółowe obejmujące szerszy obszar tematyczny badań" - Identyfikatory zaproszenia: FP6-2004-SME-COOP, FP6-2004-SME-COLL.

Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach programu szczegółowego na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej"

Priorytetowy obszar tematyczny: "Działania szczegółowe obejmujące szerszy obszar tematyczny badań"

Identyfikatory zaproszenia: FP6-2004-SME-COOP, FP6-2004-SME-COLL

(2004/C 309/06)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2004 r.)

1. Zgodnie z decyzją 1513/2002/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 czerwca 2002 r. dotyczącą szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej w dziedzinie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, przyczyniającego się do utworzenia Europejskiej Przestrzeni Badawczej i innowacji (2002-2006)(1) Rada przyjęła w dniu 30 września 2002 r. program jednostkowy na rzecz badań naukowych, rozwoju technologicznego i demonstracji, pt.: "Integracja i wzmocnienie Europejskiego Przestrzeni Badawczej" (2002-2006)(2) (zwany dalej "programem jednostkowym").

Zgodnie z art. 5 ust. 1 programu jednostkowego Komisja Wspólnot Europejskich (zwana dalej "Komisją") przyjęła dnia 9 grudnia 2002 r. program pracy(3) (zwany dalej "programem pracy") szczegółowo określający cele i priorytety naukowe i technologiczne programu jednostkowego, jak również harmonogram wdrażania.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 2321/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. dotyczącym zasad udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów oraz zasad upowszechniania wyników badań celem realizacji szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej (2002-2006)(4) (zwanego dalej "zasadami uczestnictwa") wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego należy składać na zasadach zaproszenia do składania wniosków.

2. Niniejsze zaproszenia do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego (dalej zwane "zaproszeniami") obejmują niniejszą część ogólną oraz warunki szczególne, opisane w załącznikach. Załączniki zawierają w szczególności terminy składania wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, przybliżony termin zakończenia oceny, przybliżony budżet, instrumenty i dziedziny objęte działaniami, kryteria oceny wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, minimalną liczbę uczestników oraz informacje o wszelkich ograniczeniach.

3. Osoby fizyczne lub prawne spełniające warunki określone w zasadach uczestnictwa oraz nieobjęte żadnym z przypadków wykluczenia określonych w zasadach uczestnictwa lub w art. 114 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(5) (zwane dalej "wnioskodawcami") mogą składać do Komisji wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, pod warunkiem spełnienia warunków określonych w zasadach uczestnictwa oraz we właściwym zaproszeniu.

Weryfikacja spełnienia przez wnioskodawcę warunków uczestnictwa ma miejsce na etapie negocjacji działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Niemniej jednak, zanim to nastąpi, wnioskodawcy podpisują deklarację, w której potwierdzają, iż nie kwalifikują się do żadnego z przypadków wymienionych w art. 93 ust. 1 rozporządzenia finansowego. Wnioskodawcy przedkładają również Komisji informacje wymienione w art. 173 ust. 2 rozporządzenia Komisji (WE, Euratom) nr 2342/2002 z dnia 23 grudnia 2002 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE, Euratom) nr 1605/2002 w sprawie rozporządzenia finansowego mającego zastosowanie do budżetu ogólnego Wspólnot Europejskich(6).

Wspólnota Europejska prowadzi politykę równych szans, w której ramach szczególnie zachęca kobiety do składania wniosków dotyczących pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego lub do uczestniczenia w składaniu takich projektów.

4. Komisja udostępnia wnioskodawcom Przewodniki dla wnioskodawców odnoszące się do poszczególnych zaproszeń, które zawierają informacje o sposobie przygotowania i złożenia wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego. Komisja udostępnia również Wytyczne oceny projektów i procedury selekcji(7). Wymienione wyżej przewodniki i wytyczne, jak również program pracy i wszelkie inne informacje odnoszące się do zaproszenia (zaproszeń) można uzyskać w Komisji pod następującymi adresami:

European Commission

The FP6 Information Desk

Directorate General RTD

B-1049 Brussels, Belgium

adres e-mail: research-sme@cec.eu.int

Adres internetowy: www.cordis.lu/fp6

5. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego można składać wyłącznie jako wnioski elektroniczne poprzez internetowy Elektroniczny System Składania Wniosków (EPSS)(8). Niemniej jednak, w szczególnych przypadkach, koordynator może, z odpowiednim wyprzedzeniem terminu składania wniosków wskazanego w zaproszeniu, wystąpić z prośbą o zezwolenie Komisji na złożenie wniosku na papierze. Prośbę taką należy złożyć w formie pisemnej na jeden z poniższych adresów:

European Commission

Thomas Arnold

Directorate General RTD

SDME 9/20

B-1049 Brussels, Belgium

adres e-mail: research-sme@cec.eu.int

Prośbie o wyłączenie musi towarzyszyć odpowiednie uzasadnienie. Wnioskodawcy pragnący złożyć wniosek na papierze ponoszą odpowiedzialność za zapewnienie, by odpowiednia prośba o wyłączenie oraz związane z nią procedury nastąpiły w czasie pozwalającym im na złożenie wniosku w terminie wskazanym w zaproszeniu.

Wszystkie wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego muszą zawierać dwie części: formularze (Część A) oraz treść (Część B).

Wnioski dotyczące pośrednich działań w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego można przygotowywać zarówno w trybie off-line, jak i on-line, a następnie składać w trybie on-line. Część B wniosków dotyczących działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego należy składać w formacie PDF (portable document format, kompatybilnym z Adobe w wersji 3 lub wyższej z osadzonymi czcionkami - embedded fonts). Pliki poddane kompresji ("zzipowane") nie będą rozpatrywane.

Oprogramowanie EPSS (do wykorzystania zarówno w trybie off-line, jak i on-line) dostępne jest na stronie Cordis pod adresem www.cordis.lu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego złożone w trybie on-line, które są niepełne, nieczytelne lub zawierają wirusy, nie będą rozpatrywane.

Nie będą rozpatrywane wersje projektów działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, które złożono na przenośnych elektronicznych nośnikach informacji (np. CD-ROM, dyskietka), za pośrednictwem e-maila lub faksu.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, co do których wyrażono zgodę na złożenie na papierze, a które są niepełne, nie będą rozpatrywane.

Szczegółowe informacje o poszczególnych procedurach składania wniosków znajdują się w załączniku J do Wytycznych oceny projektów i procedur selekcji.

6. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego muszą dotrzeć do Komisji w terminie podanym we właściwym zaproszeniu (dzień i godzina). Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, które przybędą po tym terminie, nie będą rozpatrywane.

Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego, które nie spełniają warunków związanych z minimalną liczbą uczestników wskazaną we właściwym zaproszeniu, nie będą rozpatrywane.

To samo ma zastosowanie w odniesieniu do wszelkich dodatkowych kryteriów kwalifikujących podanych w programie pracy.

7. W przypadku kilkakrotnego złożenia tego samego wniosku dotyczącego działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego Komisja rozpatruje ostatnią wersję otrzymaną w terminie wskazanym we właściwym zaproszeniu.

8. Wnioski dotyczące działań pośrednich w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego mogą być rozpatrywane w ramach późniejszego terminu oceny, jeżeli możliwość taka jest przewidziana we właściwym zaproszeniu.

9. We wszelkiej korespondencji związanej z zaproszeniem (np. w przypadku prośby o dodatkowe informacje, składania wniosku dotyczącego działania pośredniego w dziedzinie badań naukowych i rozwoju technologicznego) wnioskodawcy są proszeni o powoływanie się na odpowiedni identyfikator zaproszenia.

______

(1) Dz.U. L 232 z 29.8.2002, str. 1.

(2) Dz.U. L 294 z 29.10.2002, str. 1.

(3) Decyzja Komisji C(2002) 4789. Decyzja zmieniona decyzjami C(2003) 577, C(2003) 955, C(2003)1952, C(2003) 3543, C(2003) 3555 C(2003) 4609, C(2003) 5183, C(2004) 433, C(2004) 2002, C(2004) 2727, C(2004) 3324 i C(2004) 4178 - wszystkie niepublikowane.

(4) Dz.U. L 355 z 30.12.2002, str. 23.

(5) Dz.U. L 248, z 16.9.2002, str. 1.

(6) Dz.U. L 357 z 31.12.2002, str. 1.

(7) C(2003)883 z 27.3.2003, ostatnio zmienione przez C(2004) 1855 z 18.5.2004.

(8) EPSS to narzędzie wspomagające wnioskodawców w przygotowaniu i złożeniu wniosku w wersji elektronicznej.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK  I

FP6-2004-SME-COOP

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmocnienie podstaw Europejskiej Przestrzeni Badawczej

2. Priorytet/domena tematyczna: Horyzontalne działania naukowe z udziałem małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

3. Tytuł zaproszenia: Projekty CRAFT

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-SME-COOP

5. Data publikacji: 15 grudnia 2004 r.

6. Termin składania wniosków: 14 września 2005 r. o godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli)

7. Całkowity przewidywany budżet: 75 milionów EUR

8. Obszar i instrumenty:

Obszar Instrument
Jakikolwiek temat z całej dziedziny nauki i technologii, ujętej w art. 163 Traktatu WE Konkretny projekt badawczy dla MŚP (Projekt CRAFT)

9. Minimalna liczba uczestników(1):

Instrument Minimalna liczba
Konkretny projekt badawczy dla MŚP (Projekt CRAFT) 5 niezależnych podmiotów prawnych z 3 różnych PC lub PS, w tym przynajmniej z 2 PC lub SKK

10. Ograniczenie uczestnictwa:

– Przynajmniej 3 uczestników musi być niezależnymi MŚP(2) mającymi siedzibę w przynajmniej 2 PC lub PS, z których przynajmniej 1 to PC lub SKK. Wyłącza się ośrodki badawcze, instytuty badawcze, kontraktowe organizacje badawcze oraz firmy konsultingowe.

– Wśród uczestników muszą być przynajmniej 2 ośrodki badań i rozwoju technologicznego (z możliwością prowadzenia badań na zlecenie MŚP), niezależne od innych uczestników i muszą one mieć siedzibę w 2 PC lub PS, z których przynajmniej 1 to PC lub SKK.

– Inne podmioty prawne, takie jak przedsiębiorstwa lub użytkownicy końcowi, którzy wnoszą szczególny wkład do projektu lub do rozwiązywania konkretnych problemów lub zaspokajania potrzeb uczestniczących MŚP, mogą uczestniczyć w projekcie, choć nie w dominującej roli. Te przedsiębiorstwa i ci użytkownicy końcowi muszą być niezależni od uczestniczących MŚP i ośrodków badań i rozwoju technologicznego.

11. Umowa konsorcyjna: Wymaga się, aby uczestnicy działań BRT wyłonieni w drodze niniejszego zaproszenia zawarli umowę konsorcyjną na początku projektu.

12. Procedura oceny:

– Ocenę przeprowadza się w ramach procedury jednostopniowej.

– Wnioski nie będą oceniane w sposób anonimowy.

13. Kryteria oceny: W załączniku B do programu pracy wymienione są kryteria mające zastosowanie dla każdego z instrumentów (włącznie z ich indywidualnymi wagami i progami, a także progiem ogólnym).

14. Przewidywane terminy oceny i selekcji:

– wyniki oceny: przewiduje się, że będą one dostępne w ciągu 3 miesięcy od terminu składania wniosków

– podpisanie kontraktu: przewiduje się, że pierwsze kontrakty związane z niniejszym zaproszeniem wejdą w życie osiem miesięcy po terminie składania wniosków.

______

(1) PC = Państwa Członkowskie UE; PS (w tym SKK) = państwa stowarzyszone; SKK = stowarzyszone kraje kandydujące. Jakikolwiek podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub państwie stowarzyszonym, który składa się z wymaganej liczby uczestników, może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

(2) W zakresie definicji tego terminu, art. 2 ust. 17 rozporządzenia (WE) nr 2321/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego zasad udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów oraz zasad upowszechniania wyników badań celem realizacji szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej 2002-2006 (Dz.U. L 355/23 z 30.12.2002) odsyła do zalecenia Komisji 96/280/WE (Dz.U. L 107 z 30.4.1996, str. 4-9), które od dnia 1 stycznia 2005 r. zastępuje się zaleceniem Komisji 2003/361/WE (Dz.U. L 124 z 20.5.2003, str. 36-41).

ZAŁĄCZNIK  II

FP6-2004-SME-COLL

1. Program szczegółowy: Integracja i wzmocnienie podstaw Europejskiej Przestrzeni Badawczej

2. Priorytet/domena tematyczna: Horyzontalne działania naukowe z udziałem małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP)

3. Tytuł zaproszenia: Projekty sektorowe

4. Identyfikator zaproszenia: FP6-2004-SME-COLL

5. Data publikacji: 15 grudnia 2004 r.

6. Termin składania wniosków: 26 maja 2005 r. (pierwszy etap), o godz. 17.00 (czasu obowiązującego w Brukseli)

7. Całkowity przewidywany budżet: 65 milionów EUR

8. Obszar i instrumenty:

Obszar Instrument
Jakikolwiek temat z całej dziedziny nauki i technologii, ujętej w art. 163 Traktatu WE Konkretny projekt badawczy dla MŚP (Projekt sektorowy)

9. Minimalna liczba uczestników(1):

Instrument Minimalna liczba
Konkretny projekt badawczy dla MŚP (Projekt sektorowy) 5 podmiotów prawnych, w tym 3 niezależne, z 3 różnych PC lub PS, z których przynajmniej 2 są PC lub SKK

10. Ograniczenie uczestnictwa:

– Wśród uczestników musi być przynajmniej jedno europejskie stowarzyszenie/zgrupowanie przemysłowe(2) z siedzibą w jednym z PC lub PS. Stowarzyszenie/zgrupowanie to musi się składać z minimum dwóch niezależnych podmiotów prawnych z siedzibą w 2 PC lub PS, z których przynajmniej 1 to PC lub SKK.

Zamiast europejskiego stowarzyszenia/zgrupowania przemysłowego, mogą uczestniczyć, przynajmniej, 2 niezależne stowarzyszenia/zgrupowania przemysłowe z siedzibą w 2 PC lub PS, z których przynajmniej 1 to PC lub SKK.

– Wśród uczestników muszą być przynajmniej 2 ośrodki badań i rozwoju technologicznego (z możliwością prowadzenia badań na zlecenie stowarzyszeń(-nia)/zgrupowań(-nia)), niezależne od innych uczestników, i mające siedzibę w 2 PC lub PS, z których przynajmniej 1 to PC lub SKK.

– Wśród uczestników muszą być przynajmniej 2 MŚP(3) z siedzibą w 2 PC lub PS. Wyłącza się ośrodki badawcze, instytuty badawcze, kontraktowe organizacje badawcze oraz firmy konsultingowe.

11. Umowa konsorcyjna:

– Wymaga się, aby uczestnicy projektów sektorowych wyłonieni w drodze niniejszego zaproszenia zawarli umowę konsorcyjną na początku projektu.

12. Procedura oceny:

– Ocenę wniosków dotyczących projektów sektorowych przeprowadza się w ramach procedury dwustopniowej, opisanej w wytycznych przyjętych przez Komisję. W etapie 1 przedkłada się wniosek zawierający wstępny projekt obejmujący kluczowe aspekty proponowanego projektu. W przypadku wniosków, które pozytywnie przeszły pierwszy etap, prosi się koordynatorów o dostarczenie pełnych wniosków. Termin składania pełnych wniosków (etap 2) podaje się w zawiadomieniu (przewidywany termin składania wniosków: połowa listopada 2005 r.).

– Wnioski nie będą oceniane w sposób anonimowy.

13. Kryteria oceny: W załączniku B do programu pracy wymienione są kryteria mające zastosowanie dla każdego z instrumentów (włącznie z ich indywidualnymi wagami i progami, a także progiem ogólnym).

– Wnioski zawierające wstępny projekt obejmują wymagane informacje administracyjne oraz opis naukowo-techniczny o objętości do 8 stron. Ocena tych wniosków (etap 1) oparta jest na ograniczonym zestawie kryteriów, którymi są mianowicie "zgodność z celami projektu sektorowego", "doskonałość naukowa i technologiczna" oraz "potencjalne oddziaływanie". W przypadku wniosków, co do których wnioskodawcy zostaną zaproszeni do przystąpienia do etapu 2, wartość progowa wynosi 11 punktów na 15 możliwych.

– Ocena wniosków w ramach etapu 2 oparta jest na pełnym zestawie kryteriów (patrz: załącznik B).

14. Przewidywane terminy oceny i selekcji:

– wyniki oceny: przewiduje się, że będą one dostępne w ciągu 3 miesięcy od terminu składania wniosków. Wnioskodawcy składający wnioski pozytywnie ocenione w pierwszym etapie są zaproszeni do złożenia wniosku do etapu 2, z zachowaniem nieprzekraczalnego terminu przypadającego na około połowę listopada 2005 r.

– podpisanie kontraktu: przewiduje się, że pierwsze kontrakty związane z niniejszym zaproszeniem wejdą w życie 12 miesięcy po terminie składania wniosków w pierwszym etapie.

______

(1) PC = Państwa Członkowskie UE; PS (w tym SKK) = państwa stowarzyszone; SKK = stowarzyszone kraje kandydujące. Jakikolwiek podmiot prawny z siedzibą w Państwie Członkowskim lub państwie stowarzyszonym, który składa się z wymaganej liczby uczestników, może być jedynym uczestnikiem działania pośredniego.

(2) Stowarzyszenia/zgrupowania przemysłowe to instytucje zaufania publicznego, zrzeszające przeważnie MŚP i reprezentujące ich interesy i/lub osoby fizyczne zajmujące się tym samym rodzajem działalności.

(3) W zakresie definicji tego terminu, art. 2 ust. 17 rozporządzenia (WE) nr 2321/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady dotyczącego zasad udziału przedsiębiorstw, ośrodków badawczych i uniwersytetów oraz zasad upowszechniania wyników badań celem realizacji szóstego programu ramowego Wspólnoty Europejskiej 2002-2006 (Dz.U. L 355/23 z 30.12.2002) odsyła do zalecenia Komisji 96/280/WE (Dz.U. L 107 z 30.4.1996, str. 4-9), które od dnia 1 stycznia 2005 r. zastępuje się zaleceniem Komisji 2003/361/WE (Dz.U. L 124 z 20.5.2003, str. 36-41).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.309.16

Rodzaj: Powiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków dotyczących działań pośrednich w ramach programu szczegółowego na rzecz badań, rozwoju technologicznego i demonstracji: "Integracja i wzmocnienie Europejskiej Przestrzeni Badawczej" - Priorytetowy obszar tematyczny: "Działania szczegółowe obejmujące szerszy obszar tematyczny badań" - Identyfikatory zaproszenia: FP6-2004-SME-COOP, FP6-2004-SME-COLL.
Data aktu: 15/12/2004
Data ogłoszenia: 15/12/2004