united kingdom
ukraine

Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków antydumpingowych w sprawie przywozu nadmanganianu potasu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej.

Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków antydumpingowych w sprawie przywozu nadmanganianu potasu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej

(2004/C 209/02)

(Dz.U.UE C z dnia 19 sierpnia 2004 r.)

Komisja została poinformowana o zmianach, które zaszły w przemyśle wspólnotowym w zakresie nadmanganianu potasu.

1.
Produkt i istniejące środki

Rozważanym produktem jest nadmanganian potasu (o wzorze chemicznym KMnO4) pochodzący z Chińskiej Republiki Ludowej, zwykle objęty kodem CN 2841 61 00. Wymieniony kod jest podany jedynie do celów informacyjnych. Środki obowiązujące są ostatecznym cłem antydumpingowym nałożonym przez rozporządzenie Rady (WE) nr 299/2001(1).

2.
Rozwój sytuacji

Komisja została poinformowana, że jedyny producent nadmanganianu potasu, stanowiący całość przemysłu wspólnotowego w dochodzeniu, które doprowadziło do nałożenia istniejących środków, zaprzestał produkcji we Wspólnocie. Z tego względu istniejące środki nie są już rzekomo potrzebne i dlatego powinny zostać uchylone.

Producent ten jednak kwestionuje to domniemanie i twierdzi, że nie zlikwidował całkowicie produkcji ze Wspólnocie, lecz ją tylko czasowo zawiesił.

Ponadto po rozszerzeniu Unii Europejskiej, które miało miejsce 1 maja 2004 r., okazuje się, że co najmniej jeden inny producent nadmanganianu potasu istnieje w nowych Państwach Członkowskich Wspólnoty.

3.
Procedura

Komisja zachęca wszystkie zainteresowane strony do wypowiedzenia się na temat opisanego wyżej rozwoju sytuacji. Ponadto w celu otrzymania informacji, które uzna za niezbędne do przeanalizowania rozwoju sytuacji, Komisja prześle kopię niniejszego zawiadomienia do dwóch wyżej wymienionych producentów wspólnotowych (patrz: ust. 2) oraz do wszystkich zrzeszeń producentów we Wspólnocie, do eksporterów/producentów w Chińskiej Republice Ludowej oraz do importerów, którzy współpracowali przy dochodzeniu, które doprowadziło do nałożenia istniejących środków, do wszystkich zrzeszeń eksporterów/producentów, do wszystkich zrzeszeń importerów oraz do władz zainteresowanego kraju wywozu. Wyżej wymienione strony lub inne zainteresowane strony mogą, w terminie 40 dni od daty opublikowania niniejszego zawiadomienia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, zgłosić się do Komisji i przekazać informacje dotyczące istnienia przemysłu wspólnotowego wraz z dowodami na ich poparcie.

Wszelkie opinie i wnioski zainteresowanych stron muszą być złożone w formie pisemnej (nie w formie elektronicznej, chyba że ustalono inaczej) i muszą zawierać nazwisko (nazwę), adres, adres e-mail, numer telefonu i faksu i/lub dalekopisu zainteresowanej strony. Wszystkie pisemne zgłoszenia, włącznie z informacjami wymaganymi w niniejszym zawiadomieniu i korespondencją dostarczonymi przez zainteresowane strony na zasadzie poufności, są oznakowane jako "Poufne"(2) oraz, zgodnie z art. 19 ust. 2 rozporządzenia podstawowego, towarzyszy im wersja bez klauzuli poufności, która jest oznakowana "Do wglądu zainteresowanych stron".

Adres Komisji do celów korespondencji:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Handlu

Dyrekcja B

Biuro: J-79 5/16

B-1049 Bruksela

Fax (32-2) 295 65 05

Telex COMEU B 21877

_____

(1) Dz.U. L 44 z 15.2.2001, str. 4. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Rady (WE) nr 152/2003 (Dz.U. L 25 z 30.1.2003, str. 21).

(2) Znaczy to, że dokument służy wyłącznie do użytku wewnętrznego. Jest on chroniony na podstawie art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, str. 43). Jest dokumentem poufnym na podstawie art. 19 rozporządzenia Rady (WE) nr 384/96 (Dz.U. L 56 z 6.3.1996, str. 1) oraz art. 6 Porozumienia WTO w sprawie wykonania art. VI GATT 1994 (Porozumienie antydumpingowe).

Zmiany w prawie

Lepsze prawo. W Sejmie odbyła się konferencja podsumowująca konsultacje społeczne projektów ustaw

W ciągu pierwszych 5 miesięcy obowiązywania mechanizmu konsultacji społecznych projektów ustaw udział w nich wzięły 24 323 osoby. Najpopularniejszym projektem w konsultacjach była nowelizacja ustawy o broni i amunicji. W jego konsultacjach głos zabrało 8298 osób. Podczas pierwszych 14 miesięcy X kadencji Sejmu RP (2023–2024) jedynie 17 proc. uchwalonych ustaw zainicjowali posłowie. Aż 4 uchwalone ustawy miały źródła w projektach obywatelskich w ciągu 14 miesięcy Sejmu X kadencji – to najważniejsze skutki reformy Regulaminu Sejmu z 26 lipca 2024 r.

Grażyna J. Leśniak 24.04.2025
Przedsiębiorcy zapłacą niższą składkę zdrowotną – Senat za ustawą

Senat bez poprawek przyjął w środę ustawę, która obniża składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. Zmiana, która wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, ma kosztować budżet państwa 4,6 mld zł. Według szacunków Ministerstwo Finansów na reformie ma skorzystać około 2,5 mln przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do prezydenta Andrzaja Dudy.

Grażyna J. Leśniak 23.04.2025
Rząd organizuje monitoring metanu

Rada Ministrów przyjęła we wtorek, 22 kwietnia, projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze, przedłożony przez minister przemysłu. Chodzi o wyznaczenie podmiotu, który będzie odpowiedzialny za monitorowanie i egzekwowanie przepisów w tej sprawie. Nowe regulacje dotyczą m.in. dokładności pomiarów, monitorowania oraz raportowania emisji metanu.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Rząd zaktualizował wykaz zakazanej kukurydzy

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął przepisy zmieniające rozporządzenie w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810, przedłożone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Celem nowelizacji jest aktualizacja listy odmian genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, tak aby zakazać stosowania w Polsce upraw, które znajdują się w swobodnym obrocie na terytorium 10 państw Unii Europejskiej.

Krzysztof Koślicki 22.04.2025
Od 18 kwietnia fotografowanie obiektów obronnych i krytycznych tylko za zezwoleniem

Od 18 kwietnia policja oraz żandarmeria wojskowa będą mogły karać tych, którzy bez zezwolenia m.in. fotografują i filmują szczególnie ważne dla bezpieczeństwa lub obronności państwa obiekty resortu obrony narodowej, obiekty infrastruktury krytycznej oraz ruchomości. Obiekty te zostaną specjalnie oznaczone.

Robert Horbaczewski 17.04.2025
Prezydent podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Kompleksową modernizację instytucji polskiego rynku pracy poprzez udoskonalenie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz form aktywizacji zawodowej i podnoszenia umiejętności kadr gospodarki przewiduje podpisana w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Ustawa, co do zasady, wejdzie w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 11.04.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.209.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dotyczące obowiązujących środków antydumpingowych w sprawie przywozu nadmanganianu potasu pochodzącego z Chińskiej Republiki Ludowej.
Data aktu: 19/08/2004
Data ogłoszenia: 19/08/2004