(97/C 273/03)(Tekst mający znaczenie dla EOG)
(Dz.U.UE C z dnia 9 września 1997 r.)
(Niniejsze obwieszczenie zastępuje wcześniejsze obwieszczenia w sprawie metody określania stóp referencyjnych i dyskontowych, w szczególności obwieszczenie Komisji(1)z dnia 10 sierpnia 1996 r.)
Do celów dokonywania przez Wspólnotę kontroli pomocy państwa, co stanowi wymóg Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Komisja wykorzystuje różne parametry, w tym stopę odniesienia i stopę dyskontową.
Stopy te wykorzystywane są do określania przyznanego ekwiwalentu pomocy, który jest wypłacany w kilku ratach oraz do obliczania części pomocy stanowiącej dotację na spłatę oprocentowania pożyczek. Są one również wykorzystywane przy wykonywaniu zasady de minimis(2) oraz dla zwrotu pomocy nieuprawnionej(3).
Stopy odniesienia powinny odzwierciedlać średni poziom stóp procentowych stosowany w różnych Państwach Członkowskich kredytów średnio- i długoterminowych (pięć do dziesięciu lat), zabezpieczonych w sposób normalny.
Komisja zdecydowała zastąpić obecny system ustalania stóp odniesienia i zastosować zamiast niego system oparty on pięcioletnich międzybankowych stopach swapowych, wraz z premią.
Od dnia 1 sierpnia 1997 r. stopy odniesienia będą ustalane w sposób następujący:
– w przypadku wszystkich Państw Członkowskich z wyjątkiem Włoch, Portugalii oraz Grecji stopa wskaźnikowa określana będzie jak pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa, w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 0,75 punkta (75 punktów bazowych),
W przypadku Włoch oraz Portugalii stopa wskaźnikowa określana będzie jak pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa, w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 200 punktów bazowych.
W przypadku Grecji stopa wskaźnikowa określana jest jak roczna stopa międzybankowa (Athibor), w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 300 punktów bazowych.
– stopa odniesienia powinna być równa średniej stóp wskaźnikowych odnotowana w miesiącach: wrześniu, październiku i listopadzie,
– stopa odniesienia jest dostosowywana ponownie w trakcie roku, jeżeli różni się ona o więcej niż 15 % od średniej stóp wskaźnikowych w ostatnich trzech miesiącach.
Należy również zwrócić uwagę, że:
– ustalona w ten sposób stopa odniesienia stanowi dolny punkt interwencji, który może zostać podniesiony w sytuacjach związanych ze szczególnym ryzykiem (np. w przypadku przedsiębiorstwa zagrożonego lub jeżeli nie zostało zapewnione zabezpieczenie normalnie wymagane przez banki). W takich przypadkach, premia może stanowić do 400 punktów bazowych lub więcej, jeżeli żaden bank komercyjny nie przyznałby danego kredytu,
– Komisja zastrzega dla siebie prawo, jeżeli będzie to niezbędne dla badania niektórych przypadków, do wykorzystania bardziej krótkookresowej stopy podstawowej (np. rocznej stopy LIBOR) lub bardziej długookresowej stopy podstawowej (np. stopy dziesięcioletnich obligacji) niż pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa,
– w przypadkach, gdy pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa nie jest znana, stopa podstawowa będzie ustalana na poziomie stopy przychodu pięcioletnich obligacji państwowych, wraz z premią w wysokości 25 punktów bazowych.
Stopy odniesienia będą publikowane przez Komisję na poniższej stronie internetowej:
http://europa.eu.int/en/comm/dg04/aid/tauxref.htm
______
(1) Dz.U. C 232 z 10.8.1996, str. 10.
(2) Dz.U. C 68 z 6.3.1996, str. 9.
(3) Dz.U. C 156 z 22.6.1995, str. 5.