Metoda określania stóp referencyjnych i dyskontowych.

OBWIESZCZENIE KOMISJI W SPRAWIE METODY OKREŚLANIA STÓP REFERENCYJNYCH I DYSKONTOWYCH

(97/C 273/03)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 9 września 1997 r.)

(Niniejsze obwieszczenie zastępuje wcześniejsze obwieszczenia w sprawie metody określania stóp referencyjnych i dyskontowych, w szczególności obwieszczenie Komisji(1)z dnia 10 sierpnia 1996 r.)

Do celów dokonywania przez Wspólnotę kontroli pomocy państwa, co stanowi wymóg Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, Komisja wykorzystuje różne parametry, w tym stopę odniesienia i stopę dyskontową.

Stopy te wykorzystywane są do określania przyznanego ekwiwalentu pomocy, który jest wypłacany w kilku ratach oraz do obliczania części pomocy stanowiącej dotację na spłatę oprocentowania pożyczek. Są one również wykorzystywane przy wykonywaniu zasady de minimis(2) oraz dla zwrotu pomocy nieuprawnionej(3).

Stopy odniesienia powinny odzwierciedlać średni poziom stóp procentowych stosowany w różnych Państwach Członkowskich kredytów średnio- i długoterminowych (pięć do dziesięciu lat), zabezpieczonych w sposób normalny.

Komisja zdecydowała zastąpić obecny system ustalania stóp odniesienia i zastosować zamiast niego system oparty on pięcioletnich międzybankowych stopach swapowych, wraz z premią.

Od dnia 1 sierpnia 1997 r. stopy odniesienia będą ustalane w sposób następujący:

– w przypadku wszystkich Państw Członkowskich z wyjątkiem Włoch, Portugalii oraz Grecji stopa wskaźnikowa określana będzie jak pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa, w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 0,75 punkta (75 punktów bazowych),

W przypadku Włoch oraz Portugalii stopa wskaźnikowa określana będzie jak pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa, w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 200 punktów bazowych.

W przypadku Grecji stopa wskaźnikowa określana jest jak roczna stopa międzybankowa (Athibor), w odpowiedniej walucie, plus premia w wysokości 300 punktów bazowych.

– stopa odniesienia powinna być równa średniej stóp wskaźnikowych odnotowana w miesiącach: wrześniu, październiku i listopadzie,

– stopa odniesienia jest dostosowywana ponownie w trakcie roku, jeżeli różni się ona o więcej niż 15 % od średniej stóp wskaźnikowych w ostatnich trzech miesiącach.

Należy również zwrócić uwagę, że:

– ustalona w ten sposób stopa odniesienia stanowi dolny punkt interwencji, który może zostać podniesiony w sytuacjach związanych ze szczególnym ryzykiem (np. w przypadku przedsiębiorstwa zagrożonego lub jeżeli nie zostało zapewnione zabezpieczenie normalnie wymagane przez banki). W takich przypadkach, premia może stanowić do 400 punktów bazowych lub więcej, jeżeli żaden bank komercyjny nie przyznałby danego kredytu,

– Komisja zastrzega dla siebie prawo, jeżeli będzie to niezbędne dla badania niektórych przypadków, do wykorzystania bardziej krótkookresowej stopy podstawowej (np. rocznej stopy LIBOR) lub bardziej długookresowej stopy podstawowej (np. stopy dziesięcioletnich obligacji) niż pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa,

– w przypadkach, gdy pięcioletnia międzybankowa stopa swapowa nie jest znana, stopa podstawowa będzie ustalana na poziomie stopy przychodu pięcioletnich obligacji państwowych, wraz z premią w wysokości 25 punktów bazowych.

Stopy odniesienia będą publikowane przez Komisję na poniższej stronie internetowej:

http://europa.eu.int/en/comm/dg04/aid/tauxref.htm

______

(1) Dz.U. C 232 z 10.8.1996, str. 10.

(2) Dz.U. C 68 z 6.3.1996, str. 9.

(3) Dz.U. C 156 z 22.6.1995, str. 5.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.1997.273.3

Rodzaj: Obwieszczenie
Tytuł: Metoda określania stóp referencyjnych i dyskontowych.
Data aktu: 09/09/1997
Data ogłoszenia: 09/09/1997
Data wejścia w życie: 01/05/2004, 09/09/1997