Leczenie uzdrowiskowe osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 9 sierpnia 2004 r.
w sprawie leczenia uzdrowiskowego osób zatrudnionych przy produkcji wyrobów zawierających azbest

Na podstawie art. 7a ust. 5 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2020 r. poz. 1680) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa tryb kierowania na leczenie uzdrowiskowe oraz rozliczania przez instytucje powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego kosztów z tytułu korzystania z leczenia uzdrowiskowego przez pracowników zatrudnionych:
1)
w dniu 28 września 1997 r. lub przed tą datą w zakładach wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, zwanej dalej "ustawą", oraz
2)
w zakładach, które, zgodnie z art. 1 ust. 3 ustawy, produkują wyroby zawierające azbest

- zwanych dalej "osobami uprawnionymi".

§  2. 
1. 
Osoba uprawniona jest kierowana na leczenie uzdrowiskowe na podstawie wystawionego przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowania na leczenie uzdrowiskowe, zwanego dalej "skierowaniem".
2. 
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wystawia skierowanie, biorąc pod uwagę w szczególności:
1)
wpisy dokonane w książeczce badań profilaktycznych oraz aktualny stan zdrowia osoby uprawnionej;
2)
brak przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego;
3)
wpływ leczenia uzdrowiskowego, w szczególności warunków naturalnych (surowców leczniczych i klimatu) na stan zdrowia osoby uprawnionej;
4)
dotychczasowy przebieg i wyniki leczenia uzdrowiskowego, o ile osoba uprawniona z takiego leczenia korzystała.
3. 
W skierowaniu lekarz ubezpieczenia zdrowotnego wskazuje, po uwzględnieniu wskazań i przeciwwskazań do leczenia w danym uzdrowisku, miejsce i rodzaj leczenia uzdrowiskowego.
4. 
Lekarz ubezpieczenia zdrowotnego przesyła skierowanie do właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, w zamkniętej kopercie opatrzonej napisem "SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE (AZBEST)" umieszczonym w lewym dolnym rogu koperty pod adresem odbiorcy.
5. 
Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu, którego wzór jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia po otrzymaniu skierowania dokonuje jego rejestracji.
2. 
Po rejestracji skierowania lekarz specjalista w dziedzinie balneologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, zwany dalej "lekarzem specjalistą", zatrudniony w oddziale wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia, dokonuje weryfikacji skierowania pod względem miejsca i rodzaju leczenia uzdrowiskowego.
3. 
Lekarz specjalista może zażądać od lekarza, o którym mowa w § 2, dostarczenia w wyznaczonym terminie dokumentacji medycznej niezbędnej do ustalenia rodzaju i zakresu leczenia uzdrowiskowego, uzupełnienia lub aktualizacji tej dokumentacji oraz przeprowadzenia dodatkowych badań.
§  4. 
1. 
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia potwierdza skierowanie, wskazując jednocześnie zakład lecznictwa uzdrowiskowego i określając rodzaj leczenia uzdrowiskowego, datę rozpoczęcia i czas jego trwania.
2. 
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia niezwłocznie doręcza osobie uprawnionej potwierdzone skierowanie.
§  5. 
1. 
W przypadku gdy z powodu braku miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego nie jest możliwa realizacja skierowania na leczenie uzdrowiskowe osoby uprawnionej w terminie 30 dni od wskazanej w skierowaniu daty rozpoczęcia leczenia, oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia wprowadza dane tej osoby na listę osób oczekujących na leczenie uzdrowiskowe.
2. 
Lista, o której mowa w ust. 1, zawiera następujące dane osoby uprawnionej:
1)
imię i nazwisko;
2)
PESEL;
3)
numer skierowania nadany podczas rejestracji przez oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia.
3. 
Osoba uprawniona ma prawo do informacji o swojej kolejności na liście osób oczekujących oraz przewidywanym terminie podjęcia leczenia uzdrowiskowego.
4. 
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia niezwłocznie powiadamia osobę uprawnioną o ustaleniu terminu leczenia uzdrowiskowego.
§  6. 
Oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia, w rozliczeniu z zakładem lecznictwa uzdrowiskowego, pokrywa koszty będące częściową odpłatnością za koszty wyżywienia i zakwaterowania, o których mowa w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, 2674 i 2770 oraz z 2023 r. poz. 605, 650 i 658).
§  7. 
1. 
Zwrot kosztów związanych z leczeniem uzdrowiskowym osób uprawnionych, poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, następuje na podstawie zbiorczego zestawienia kosztów wyliczonych zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 33 ust. 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
2. 
Zestawienie, o którym mowa w ust. 1, sporządza raz na kwartał oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie danych zebranych z zakładów lecznictwa uzdrowiskowego i przekazuje je ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w terminach:
1)
do dnia 15 kwietnia za I kwartał;
2)
do dnia 15 lipca za II kwartał;
3)
do dnia 15 października za III kwartał;
4)
do dnia 20 grudnia za IV kwartał.
3. 
Wzór zestawienia jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Zwrot poniesionych kosztów, o których mowa w ust. 1, po uprzednim sprawdzeniu i zaakceptowaniu jest dokonywany przez ministra właściwego do spraw zdrowia, w terminie nie dłuższym niż 15 dni, licząc od dnia otrzymania zestawienia, o którym mowa w ust. 1.
§  8. 
1. 
Przepisy rozporządzenia mają zastosowanie do rozliczania kosztów poniesionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia od dnia 1 stycznia 2004 r. z tytułu korzystania z leczenia uzdrowiskowego przez osoby uprawnione.
2. 
W terminie do dnia 30 listopada 2004 r. oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przekaże ministrowi właściwemu do spraw zdrowia zestawienie, o którym mowa w § 7 ust. 1, za okres od dnia 1 stycznia 2004 r. do dnia wejścia w życie rozporządzenia.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 .

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR

SKIEROWANIE NA LECZENIE UZDROWISKOWE (AZBEST)

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

ZBIORCZE ZESTAWIENIE KOSZTÓW ZWIĄZANYCH Z LECZENIEM UZDROWISKOWYM OSÓB UPRAWNIONYCH (AZBEST)

wzór

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2004 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. z 2021 r. poz. 932).
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 26 sierpnia 2004 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024