Spis wyborców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA CYFRYZACJI 1
z dnia 3 sierpnia 2023 r.
w sprawie spisu wyborców

Na podstawie art. 32a ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1277 i 2418 oraz z 2023 r. poz. 497) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
wzór spisu wyborców;
2)
sposób i tryb sporządzania spisu wyborców oraz jego aktualizacji;
3)
wzór wykazu wyborców przebywających w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów, a także domach studenckich i zespołach domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
CRW - należy przez to rozumieć Centralny Rejestr Wyborców prowadzony na podstawie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;
2)
wójcie - należy przez to rozumieć także burmistrza lub prezydenta miasta;
3)
zakładzie - należy przez to rozumieć zakład leczniczy, dom pomocy społecznej, zakład karny i areszt śledczy oraz oddział zewnętrzny takiego zakładu i aresztu, a także dom studencki i zespół domów studenckich, w których utworzono obwody głosowania.
§  3. 
1. 
Spis wyborców jest sporządzany automatycznie w systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest CRW, po oznaczeniu przez Krajowe Biuro Wyborcze w CRW wyborów, na które ma być sporządzony, w sposób umożliwiający jego jednostronny wydruk w formacie A3, w orientacji poziomej.
2. 
Spis wyborców, po jego pobraniu i wydrukowaniu, jest opatrywany przez właściwego wójta lub osobę przez niego upoważnioną podpisem własnoręcznym na ostatniej stronie spisu.
3. 
Oznaczając wybory, na które będzie sporządzany spis wyborców, wskazuje się rodzaj i nazwę wyborów, datę głosowania oraz podstawę prawną ich przeprowadzenia.
4. 
Wzór części A spisu wyborców stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
5. 
Wzór części B spisu wyborców stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Spis wyborców ujmowanych w spisie z urzędu w gminie mającej status miasta sporządza się według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym, w obrębie ulic - według kolejnych numerów budynków, a w obrębie budynków - według kolejnych numerów lokali.
2. 
Spis wyborców, w gminie innej niż określona w ust. 1, sporządza się według poszczególnych miejscowości wymienionych w porządku alfabetycznym, a w obrębie miejscowości - według kolejnych numerów budynków i lokali; jeżeli w miejscowości są ulice - także według ulic wymienionych w porządku alfabetycznym oraz kolejnych numerów budynków i lokali.
3. 
Wyborców, którzy złożyli wniosek o zmianę miejsca głosowania, ujmuje się w spisie wyborców po wyborcach ujętych w spisie wyborców z urzędu, po rozdzieleniu spisu wierszem: "Wyborcy, którzy zmienili miejsce głosowania przed wydrukowaniem spisu", w porządku alfabetycznym według nazwiska, a w obrębie nazwiska według imion.
4. 
W wyborach do rad gmin spis wyborców sporządza się z uwzględnieniem podziału gminy na okręgi wyborcze utworzone dla wyboru rady tej gminy.
§  5. 
1. 
Spis wyborców dla obwodu utworzonego w zakładzie sporządza się w kolejności alfabetycznej nazwisk wyborców, na podstawie wykazu osób, które będą przebywać w zakładzie w dniu wyborów.
2. 
Wzór wykazu osób, o którym mowa w ust. 1, stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
Spis wyborców jest aktualizowany automatycznie w systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest CRW, w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów.
§  7. 
1. 
Przy nazwiskach osób, które są ujęte w spisie wyborców na wniosek, w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Zmiana miejsca głosowania".
2. 
W przypadkach, o których mowa w art. 29 § 2 i w art. 30 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy, przy nazwiskach osób, które nie zamieszkują stale na obszarze danej gminy, ale stale zamieszkują na obszarze powiatu lub województwa, na którego terenie położona jest ta gmina, w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Tylko wybory do rady powiatu i sejmiku województwa" albo "Tylko wybory do sejmiku województwa".
§  8. 
1. 
Przy nazwiskach osób, które są ujęte w spisie wyborców, a wyraziły zamiar głosowania korespondencyjnego lub przez pełnomocnika w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Głosowanie korespondencyjne. Pakiet wysłany" albo "Udzielono pełnomocnictwa do głosowania - art. 56 Kw".
2. 
Przy nazwiskach osób, które są ujęte w spisie wyborców i wyraziły zamiar głosowania przez pełnomocnika, a następnie cofnęły pełnomocnictwo albo pełnomocnictwo wygasło w rubryce "Uwagi" zamieszcza się adnotację: "Cofnięcie pełnomocnictwa - art. 58 § 1 Kw" albo "Wygaśnięcie pełnomocnictwa - art. 58 § 2 Kw".
§  9. 
1. 
Do czasu przekazania spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej, w celu aktualizacji spisu, sporządzane są jego dodatkowe strony, na których ujmowane są osoby, które zmieniły miejsce głosowania po wydrukowaniu spisu wyborców i zostały ujęte w obwodzie głosowania:
1)
z urzędu, w związku z zameldowaniem na pobyt stały na obszarze danej gminy w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały, na podstawie art. 19 § 2 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;
2)
w związku ze złożeniem wniosku, o którym mowa w art. 19 § 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy;
3)
w związku ze złożeniem wniosku, o którym mowa w art. 19a § 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy.
2. 
Na dodatkowych stronach spisu wyborców, o których mowa w ust. 1, ujmowane są także osoby pominięte w spisie w wyniku oczywistej omyłki oraz osoby, dla których skutkiem złożenia reklamacji w trybie art. 22 i art. 37 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. - Kodeks wyborczy jest ujęcie ich w spisie wyborców.
3. 
Informację o przyczynach ujęcia na dodatkowych stronach spisu wyborców zamieszcza się w rubryce "Uwagi" poprzez odpowiedni wpis: "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 2 Kw", "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 3 Kw", "zmiana przypisania do obwodu - art. 19a § 1 Kw", "reklamacja - art. 22 Kw", "reklamacja - art. 37 Kw", "omyłka".
4. 
Aktualizacje spisu wyborców, o których mowa w ust. 1-3, niezwłocznie wprowadza się do CRW.
5. 
Wzór części A dodatkowej strony spisu wyborców stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
6. 
Wzór części B dodatkowej strony spisu wyborców stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  10. 
1. 
Do czasu przekazania spisu wyborców przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej spis jest aktualizowany poprzez wykreślenie ze spisu wyborców z powodu:
1)
ujęcia w spisie sporządzonym na podstawie § 9;
2)
utraty obywatelstwa polskiego;
3)
utraty obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Rzeczpospolita Polska lub obywatelstwa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, jeżeli spis wyborców został sporządzony na wybory, w których osoby z tym obywatelstwem mają prawo wybierania;
4)
zgonu;
5)
pozbawienia prawa wybierania;
6)
rozpatrzenia reklamacji powodującej skreślenie ze spisu wyborców;
7)
zgłoszenia przez obywatela polskiego chęci głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego przeprowadzanych przez inne państwo członkowskie Unii Europejskiej.
2. 
Informację o przyczynach skreślenia ze spisu zamieszcza się w rubryce "Uwagi" poprzez odpowiedni wpis: "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 2 Kw", "zmiana przypisania do obwodu - art. 19 § 3 Kw", "zmiana przypisania do obwodu - art. 19a § 1 Kw", "utrata obywatelstwa", "zgon", "pozbawienie prawa wybierania", "reklamacja - art. 22 Kw", "reklamacja - art. 37 Kw", "głosowanie w innym państwie UE".
3. 
Aktualizacje spisu wyborców, o których mowa w ust. 1, niezwłocznie wprowadza się do CRW.
§  11. 
1. 
W wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wyborach wójtów, w których przeprowadza się głosowanie ponowne, spis wyborców jest aktualizowany w systemie teleinformatycznym, w którym prowadzony jest CRW, w okresie między dniem pierwszego głosowania a trzecim dniem przed dniem ponownego głosowania.
2. 
Aktualizując spis wyborców ujmuje się w nim osoby, które między dniem pierwszego głosowania a dniem ponownego głosowania ukończyły 18 lat lub dla których dany obwód głosowania stał się właściwy z urzędu lub na wniosek, oraz skreśla się ze spisu osoby, które zmarły, utraciły prawo wybierania lub dla których dany obwód głosowania przestał być właściwy.
3. 
W okresie po wydrukowaniu zaktualizowanego spisu wyborców a przed jego przekazaniem przewodniczącemu obwodowej komisji wyborczej, stosuje się odpowiednio § 9 i § 10.
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497). 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

CZĘŚĆ A SPISU WYBORCÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

CZĘŚĆ B SPISU WYBORCÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WYKAZ OSÓB PRZEBYWAJĄCYCH W ZAKŁADZIE LECZNICZYM, DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ, ZAKŁADZIE KARNYM I ARESZCIE ŚLEDCZYM, ODDZIALE ZEWNĘTRZNYM TAKIEGO ZAKŁADU I ARESZTU, DOMU STUDENCKIM, ZESPOLE DOMÓW STUDENCKICH, W KTÓRYCH UTWORZONO OBWODY GŁOSOWANIA

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

CZĘŚĆ A DODATKOWEJ STRONY SPISU WYBORCÓW

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

CZĘŚĆ B DODATKOWEJ STRONY SPISU WYBORCÓW

wzór

1 Minister Cyfryzacji kieruje działem administracji rządowej - informatyzacja, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Cyfryzacji (Dz. U. poz. 792).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 29 grudnia 2014 r. w sprawie spisu wyborców (Dz. U. z 2021 r. poz. 697), które traci moc z dniem określonym w komunikacie wydanym na podstawie art. 15 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 497).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2023.1512

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Spis wyborców.
Data aktu: 03/08/2023
Data ogłoszenia: 03/08/2023
Data wejścia w życie: 04/08/2023