Odbywanie aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 5 lutego 2018 r.
w sprawie odbywania aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej

Na podstawie art. 52 pkt 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (Dz. U. z 2022 r. poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
organizację, tryb i sposób odbywania aplikacji sędziowskiej oraz aplikacji prokuratorskiej, zwanych dalej "aplikacjami";
2)
sposób ustalania systemu punktowego oceny sprawdzianów i ich poprawiania oraz systemu punktowego oceny przebiegu praktyk, objętych programem aplikacji;
3)
wzory dyplomów ukończenia aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej;
4)
(uchylony).
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury.
§  2. 
Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, zwany dalej "Dyrektorem Krajowej Szkoły", prowadzi dla każdego aplikanta akta obejmujące wszystkie dokumenty dotyczące przebiegu aplikacji.
§  3. 
1. 
Szkolenie aplikantów jest organizowane w ramach co najmniej 30 cykli szkoleniowych.
2. 
Cykl szkoleniowy obejmuje zajęcia w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, zwanej dalej "Krajową Szkołą", praktyki i może kończyć się sprawdzianem wiedzy i umiejętności.
3. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do aplikantów, dla których został ustalony indywidualny tok odbywania aplikacji.
§  4. 
1. 
Dyrektor Krajowej Szkoły określa w programie aplikacji, o którym mowa w art. 15 ust. 2 pkt 5 ustawy, liczbę cykli szkoleniowych, zakres tematyczny każdego cyklu, liczbę godzin przeznaczonych na poszczególne przedmioty, metody przeprowadzenia zajęć szkoleniowych, miejsce i czas trwania praktyk, a także zakres tematyczny i czas trwania poszczególnych sprawdzianów.
2. 
Program aplikacji powinien uwzględniać w każdym roku aplikacji 30 kolejnych dni kalendarzowych wolnych od zajęć, praktyk i sprawdzianów.
§  5. 
1. 
Zajęcia w trakcie aplikacji są realizowane w formach umożliwiających nabycie umiejętności praktycznych, w szczególności w formie: ćwiczeń, rozwiązywania kazusów, seminariów, repetytoriów i symulacji rozpraw, zgodnie z programem aplikacji.
2. 
Zajęcia odbywają się w siedzibie Krajowej Szkoły oraz w miejscach wskazanych przez Dyrektora Krajowej Szkoły, odpowiednio do formy zajęć.
§  6. 
Zajęcia składają się z jednostek lekcyjnych trwających po 45 minut każda.
§  7. 
1. 
Praktyki odbywają się w sądach, prokuraturach lub innych jednostkach organizacyjnych wskazanych w programie aplikacji, położonych możliwie najbliżej miejsca zamieszkania aplikanta.
2. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach Dyrektor Krajowej Szkoły może uwzględnić wniosek aplikanta co do miejsca odbywania praktyki.
3. 
Dyrektor Krajowej Szkoły kieruje aplikanta do odbycia praktyki, po zasięgnięciu opinii właściwego prezesa sądu apelacyjnego, prokuratora regionalnego lub kierownika innej jednostki wskazanej w programie aplikacji, określając miejsce i szczegółowe warunki jej odbywania.
§  8. 
1. 
Aplikant odbywa praktyki w dni robocze od poniedziałku do piątku, w wymiarze do 8 godzin dziennie.
2. 
Dyrektor Krajowej Szkoły może zarządzić odbywanie zajęć lub praktyki przez aplikanta w sobotę. W takim przypadku aplikant otrzyma inny dzień wolny od zajęć lub praktyki w terminie wskazanym przez Dyrektora Krajowej Szkoły.
§  9. 
1. 
Oceny przebiegu praktyki aplikanta dokonuje się w systemie punktowym w skali od 0 do 5 punktów, przy czym ocena stanowi wielokrotność 0,5 punktu.
2. 
Przy ocenie przebiegu praktyki aplikanta należy uwzględnić w szczególności:
1)
posiadany zasób wiedzy z poszczególnych dziedzin prawa, którym wykazał się podczas praktyki;
2)
umiejętność interpretacji przepisów prawa;
3)
prawidłowość i terminowość wykonywania powierzonych mu zadań;
4)
umiejętność właściwej organizacji pracy samodzielnej i współpracy;
5)
predyspozycje do pracy na stanowisku sędziego lub prokuratora;
6)
zdolności interpersonalne i poziom kultury osobistej.
3. 
Za uzyskanie pozytywnej oceny z praktyki uważa się uzyskanie co najmniej 2 punktów. Uzyskanie pozytywnej oceny jest równoznaczne z zaliczeniem praktyki.
4. 
Aplikantowi nie przysługuje odwołanie od opinii patrona praktyki wraz z oceną przebiegu praktyki.
5. 
W przypadku praktyk odbywanych w jednostkach organizacyjnych innych niż sąd lub prokuratura kierownik jednostki lub upoważniony przez niego pracownik sporządza i przekazuje patronowi koordynatorowi informację o przebiegu praktyki. Informacja ta stanowi podstawę do wystawienia oceny z tej praktyki przez patrona koordynatora. Za zaliczoną praktykę aplikant otrzymuje ocenę 2 pkt.
§  10. 
1. 
Czas trwania sprawdzianu określony ramowo w programie aplikacji nie może przekroczyć 360 minut.
2. 
Sprawdzian przygotowuje i przeprowadza komisja sprawdzianowa w składzie od 3 do 5 osób. Członków komisji sprawdzianowej powołuje Dyrektor Krajowej Szkoły spośród wykładowców Krajowej Szkoły.
§  11. 
1. 
Komisja sprawdzianowa przedstawia Dyrektorowi Krajowej Szkoły do akceptacji:
1)
założenia do sprawdzianu, obejmujące w szczególności zakres tematyczny i formę jego przeprowadzenia;
2)
zadanie sprawdzianowe;
3)
szczegółowe kryteria oceny.
2. 
Nie później niż na 2 tygodnie przed terminem sprawdzianu Dyrektor Krajowej Szkoły przedstawia aplikantom założenia do sprawdzianu.
§  12. 
1. 
Oceny sprawdzianu dokonuje się w systemie punktowym w skali od 0 do 5 punktów, przy czym ocena stanowi wielokrotność 0,5 punktu.
2. 
Za uzyskanie pozytywnej oceny ze sprawdzianu uważa się uzyskanie co najmniej 2 punktów. Uzyskanie pozytywnej oceny jest równoznaczne z zaliczeniem sprawdzianu.
3. 
Przy ocenie sprawdzianu należy uwzględnić w szczególności:
1)
prawidłowość dokonanych ustaleń faktycznych;
2)
prawidłowość zastosowanych przepisów prawa i ich wykładni;
3)
prawidłowość konstrukcji projektu pisma procesowego lub decyzji i jej uzasadnienia;
4)
poprawność argumentacji i zachowanie reguł językowych.
4. 
Pracę sprawdzianową ocenia jeden członek komisji sprawdzianowej.
5. 
W przypadku możliwości uzyskania przez aplikanta oceny poniżej 2 punktów pracę sprawdzianową oceniają wszyscy członkowie komisji sprawdzianowej.
6. 
Aplikantowi nie przysługuje odwołanie od oceny ze sprawdzianu.
§  13. 
Aplikant, który nie zaliczył sprawdzianu, może przystąpić do sprawdzianu ponownie tylko raz, w terminie wyznaczonym przez Dyrektora Krajowej Szkoły. W takim przypadku liczbę punktów ze sprawdzianu, uwzględnianą przy obliczaniu średniej arytmetycznej punktów, o której mowa w art. 33a ust. 3 lub art. 33b ust. 5 ustawy, albo sumy punktów, o której mowa w art. 35 ust. 3 ustawy, stanowi średnia arytmetyczna punktów uzyskanych przez aplikanta ze sprawdzianu w obu terminach.
§  14. 
1. 
Dyrektor Krajowej Szkoły może udzielić aplikantowi zezwolenia na przystąpienie do sprawdzianu w terminie późniejszym, jeżeli uzna, że choroba, wypadek losowy lub inna udokumentowana przez aplikanta przyczyna uniemożliwiają przystąpienie do sprawdzianu w wyznaczonym terminie. Termin sprawdzianu określa Dyrektor Krajowej Szkoły.
2. 
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do odbywania praktyk.
3. 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach aplikant może odbyć praktykę ponownie w terminie wyznaczonym przez Dyrektora Krajowej Szkoły.
§  15. 
Określa się wzory:
1)
dyplomu ukończenia aplikacji sędziowskiej - w załączniku nr 1;
2)
dyplomu ukończenia aplikacji prokuratorskiej - w załączniku nr 2;
3)
(uchylony).
§  15a.  1
 Opis zabezpieczeń przed fałszerstwem dyplomu ukończenia aplikacji sędziowskiej oraz dyplomu ukończenia aplikacji prokuratorskiej jest określony w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia 2 . 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  4  

WZÓR

DYPLOM UKOŃCZENIA APLIKACJI SĘDZIOWSKIEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  5  

WZÓR

DYPLOM UKOŃCZENIA APLIKACJI PROKURATORSKIEJ

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

(uchylony).

ZAŁĄCZNIK Nr  4  6  

OPIS ZABEZPIECZEŃ PRZED FAŁSZERSTWEM DYPLOMU UKOŃCZENIA APLIKACJI SĘDZIOWSKIEJ ORAZ DYPLOMU UKOŃCZENIA APLIKACJI PROKURATORSKIEJ

1.
Zabezpieczenia w papierze:
1)
papier niewykazujący luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym;
2)
papier uczulony na działanie odczynników chemicznych (zabezpieczony chemicznie);
3)
znak wodny dwutonowy;
4)
włókna zabezpieczające widoczne wyłącznie w świetle widzialnym, w dwóch kolorach;
5)
włókna zabezpieczające widoczne wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym, w dwóch kolorach;
6)
dwukolorowe włókna zabezpieczające widoczne wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym;
7)
losowo rozmieszczone drobiny niewidoczne w świetle widzialnym i wykazujące luminescencję w promieniowaniu ultrafioletowym.
2.
Zabezpieczenia w druku - strona z danymi personalnymi:
1)
druk offsetowy;
2)
dwukolorowe tło giloszowe wykonane w technice druku irysowego;
3)
mikrodruki;
4)
element graficzny wykonany farbą aktywną wyłącznie w promieniowaniu ultrafioletowym;
5)
element graficzny wykonany farbą irydyscentną.
3.
Zabezpieczenia w druku - pozostałe strony:

BRAK.

1 § 15a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 września 2021 r. (Dz.U.2021.1760) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2022 r.
2 Rozporządzenie zostało ogłoszone w dniu 14 lutego 2018 r.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 6 października 2011 r. w sprawie odbywania aplikacji ogólnej, sędziowskiej i prokuratorskiej (Dz. U. poz. 1292 oraz z 2013 r. poz. 1498), które utraciło moc z dniem 21 sierpnia 2015 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 9 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 694, z 2016 r. poz. 633 oraz z 2017 r. poz. 1139).
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 września 2021 r. (Dz.U.2021.1760) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2022 r.
5 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 września 2021 r. (Dz.U.2021.1760) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2022 r.
6 Załącznik nr 4 dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 września 2021 r. (Dz.U.2021.1760) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 lipca 2022 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.355 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Odbywanie aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej.
Data aktu: 05/02/2018
Data ogłoszenia: 11/02/2022
Data wejścia w życie: 01/03/2018