Urlopy żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 maja 2022 r.
w sprawie urlopów żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi

Na podstawie art. 331 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób i tryb udzielania urlopów żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi;
2)
sposób i tryb odwoływania żołnierza niebędącego żołnierzem zawodowym z urlopu lub przedłużania mu tego urlopu;
3)
wymiar urlopu okolicznościowego.
§  2. 
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
żołnierz - żołnierza pełniącego czynną służbę wojskową, o której mowa w art. 130 ust. 1 pkt 1-3 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, zwanej dalej "ustawą";
2)
żołnierz ZSW - żołnierza odbywającego zasadniczą służbę wojskową;
3)
żołnierz OT - żołnierza pełniącego terytorialną służbę wojskową;
4)
żołnierz MOB - żołnierza pełniącego służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  3. 
1. 
Urlopu wypoczynkowego udziela się na pisemny wniosek żołnierza lub z urzędu.
2. 
Udzielając urlopu na wniosek żołnierza, dowódca jednostki wojskowej uwzględnia zadania służbowe zaplanowane do realizacji przez pododdział, w którym żołnierz pełni służbę.
3. 
W celu usprawnienia procesu udzielania urlopów dowódca pododdziału opracowuje plan urlopów, uwzględniając w miarę możliwości wnioski żołnierzy. Plan urlopów podaje się do wiadomości żołnierzy.
4. 
Żołnierzowi, który w czasie przebywania na urlopie wypoczynkowym nie mógł korzystać z tego urlopu z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim, dowódca jednostki wojskowej przedłuża urlop wypoczynkowy na okres bezpośrednio przypadający po zakończeniu choroby na czas równy liczbie dni, w czasie których żołnierz pozostawał na zwolnieniu lekarskim.
5. 
Dowódca jednostki wojskowej może - na wniosek żołnierza - przedłużyć urlop wypoczynkowy żołnierza o czas niezbędny na przejazd do miejsca pobytu na urlopie i z powrotem.
§  4. 
1. 
Urlopu dodatkowego, o którym mowa w art. 331 ust. 1 pkt 2 ustawy, udziela dowódca jednostki wojskowej z urzędu.
2. 
Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela się w jednym terminie dla całego stanu osobowego poddziału, jeżeli nie koliduje to z zaplanowanymi zadaniami realizowanymi przez ten pododdział, w szczególności gdy nie prowadzi się działań o charakterze bojowym.
§  5. 
Podstawą udzielenia żołnierzowi ZSW oraz żołnierzowi MOB urlopu zdrowotnego jest orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej w tej sprawie.
§  6. 
1. 
Urlopu okolicznościowego udziela się żołnierzowi na jego udokumentowany wniosek:
1)
w wymiarze od 3 do 5 dni roboczych - w przypadku:
a)
zgonu i pogrzebu lub ciężkiej choroby najbliższego członka rodziny, za którego uważa się małżonka, dziecko, ojca, matkę, byłego opiekuna prawnego, siostrę, brata, babkę lub dziadka żołnierza, a także dziecko, ojca, matkę lub byłego opiekuna prawnego małżonka żołnierza,
b)
zawarcia związku małżeńskiego przez żołnierza,
c)
urodzenia się dziecka żołnierza,
d)
potrzeby odwiedzenia małżonka lub dziecka żołnierza,
e)
potrzeby załatwienia spraw rodzinnych i osobistych;
2)
w wymiarze do 14 dni roboczych - w przypadku konieczności usunięcia skutków wystąpienia stanu klęski żywiołowej, która dotknęła jego rodzinę, lub w związku z pracami sezonowymi w prowadzonym osobiście lub wraz ze współmałżonkiem gospodarstwie rolnym.
2. 
Żołnierzom MOB można udzielić urlopu okolicznościowego również w przypadku czasowego niewykonywania przez nich zadań bojowych - w wymiarze od 7 do 14 dni roboczych.
§  7. 
Urlopu, o którym mowa w art. 331 ust. 5 ustawy, udziela się na czas trwania kampanii wyborczej po przedstawieniu przez żołnierza ZSW oraz żołnierza OT kopii protokołu rejestracji kandydata lub kopii protokołu rejestracji listy, na której umieszczony jest kandydat, wydanego przez właściwą komisję wyborczą.
§  8. 
1. 
Urlopu nagrodowego udziela się w terminie i w wymiarze określonych przez przełożonego żołnierza, ogłoszonych w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
Urlopu nagrodowego można udzielić żołnierzowi łącznie z innym urlopem.
§  9. 
Podstawę do udzielenia żołnierzowi ZSW urlopu z tytułu honorowego krwiodawstwa stanowi zaświadczenie jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi. Przepis § 8 ust. 2 stosuje się.
§  10. 
1. 
Udzielenie żołnierzowi urlopu, o którym mowa w art. 331 ust. 1 pkt 1-4 i 6 ustawy, ogłasza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej.
2. 
W rozkazie, o którym mowa w ust. 1, podaje się rodzaj urlopu, jego wymiar, termin rozpoczęcia i zakończenia oraz miejsce przebywania żołnierza na urlopie, a także sposób powiadamiania żołnierza w razie potrzeby odwołania go z urlopu.
3. 
Odwołanie żołnierza z urlopu stwierdza się w rozkazie dziennym dowódcy jednostki wojskowej. Odwołanie powinno być uzasadnione i mieć wyjątkowy charakter.
4. 
Odwołanie żołnierza z urlopu następuje w formie pisemnego zawiadomienia lub w formie powiadomienia, którego dokonuje osobiście żołnierz (pracownik) jednostki wojskowej uprawniony przez dowódcę (komendanta) garnizonu (dowódcę jednostki wojskowej) właściwego dla miejsca przebywania żołnierza w czasie urlopu, telefonicznie lub w każdy inny możliwy i dostępny sposób.
5. 
Żołnierz odwołany z urlopu niezwłocznie stawia się w miejscu pełnienia służby.
6. 
Żołnierzowi odwołanemu z urlopu przysługuje ponownie ten urlop w pełnym wymiarze, jeżeli żołnierz przebywał na nim nie dłużej niż 3 dni kalendarzowe. W pozostałych przypadkach żołnierzowi przysługuje urlop w wymiarze niewykorzystanym.
7. 
Żołnierzowi odwołanemu z urlopu udziela się ponownie tego urlopu po ustaniu przyczyny, z powodu której został on z niego odwołany.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie urlopów żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 2106), które zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1232

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Urlopy żołnierzy niebędących żołnierzami zawodowymi.
Data aktu: 26/05/2022
Data ogłoszenia: 09/06/2022
Data wejścia w życie: 10/06/2022