Zmiana rozporządzenia w sprawie funduszu innowacyjności.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI 1
z dnia 13 kwietnia 2015 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie funduszu innowacyjności

Na podstawie art. 21 ust. 8 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2014 r. poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 26 sierpnia 2009 r. w sprawie funduszu innowacyjności (Dz. U. Nr 143, poz. 1171) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 i § 2 otrzymują brzmienie:

"§ 1. Rozporządzenie określa rodzaje kosztów prowadzenia badań i prac rozwojowych oraz kosztów związanych z uzyskaniem patentu na wynalazek, które mogą być pokrywane z funduszu innowacyjności, a także sposób i warunki wykorzystania środków tego funduszu oraz obowiązki informacyjne przedsiębiorcy i organów państwowych, zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1), zwanego dalej "rozporządzeniem Komisji (UE) nr 651/2014".

§ 2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o mikroprzedsiębiorcy, małym lub średnim przedsiębiorcy - rozumie się przez to odpowiednio mikroprzedsiębiorstwo, małe lub średnie przedsiębiorstwo spełniające warunki określone w Załączniku I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.";

2)
§ 5 otrzymuje brzmienie:

"§ 5. 1. Wartość pomocy publicznej, ustalona zgodnie z § 4, nie może przekroczyć w przypadku:

1) badań podstawowych - 100% kosztów badań kwalifikujących się do finansowania w ramach projektu badawczego;

2) badań przemysłowych - 50% kosztów badań kwalifikujących się do finansowania w ramach projektu badawczego;

3) prac rozwojowych - 25% kosztów prac kwalifikujących się do finansowania w ramach projektu badawczego;

4) technicznych studiów wykonalności - 50% kosztów prac kwalifikujących się do finansowania w ramach projektu badawczego;

5) kosztów uzyskania patentów - 50% kosztów prac kwalifikujących się do finansowania w ramach projektu badawczego.

2. W przypadku badań przemysłowych lub prac rozwojowych wysokość limitów, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, podwyższa się, łącznie jednak nie więcej niż do 80%, w następujący sposób:

1) o 10 punktów procentowych w przypadku średniego przedsiębiorcy oraz o 20 punktów procentowych w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy;

2) o 15 punktów procentowych, jeżeli zostanie spełniony jeden z poniższych warunków:

a) realizacja zadania badawczego obejmuje efektywną współpracę:

– między przedsiębiorcami, wśród których przynajmniej jeden jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, lub realizowaną w co najmniej dwóch państwach członkowskich Unii Europejskiej lub w państwie członkowskim i w państwie-stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, przy czym żaden z przedsiębiorców nie ponosi więcej niż 70% kosztów kwalifikujących się do finansowania w ramach wspólnie realizowanego zadania badawczego, lub

– między przedsiębiorcą a organizacją prowadzącą badania i upowszechniającą wiedzę, jeśli ta organizacja ponosi co najmniej 10% kosztów kwalifikujących się do finansowania i ma prawo publikowania wyników zadania badawczego,

b) wyniki zadania badawczego są upowszechniane podczas konferencji naukowych lub technicznych lub publikowane w czasopismach naukowych lub technicznych lub powszechnie dostępnych bazach danych bądź w formie oprogramowania bezpłatnego lub otwartego, o którym mowa w art. 25 ust. 6 lit. b rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

3. W przypadku technicznych studiów wykonalności wysokość limitów, o których mowa w ust. 1 pkt 4, podwyższa się o 10 punktów procentowych w przypadku średniego przedsiębiorcy oraz o 20 punktów procentowych w przypadku mikroprzedsiębiorcy i małego przedsiębiorcy.";

3)
uchyla się § 6 i § 7;
4)
w § 8 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Wartość pomocy publicznej, ustalona zgodnie z § 4, podlega sumowaniu z pomocą publiczną oraz pomocą de minimis udzieloną przedsiębiorcy w innej formie i z innych źródeł w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikujących się do finansowania ze środków funduszu innowacyjności i nie może przekroczyć odpowiednio intensywności, o której mowa w § 5 ust. 1, wraz ze zwiększeniami, o których mowa w § 5 ust. 2 i 3, z zastrzeżeniem ust. 2.";

5)
§ 9 otrzymuje brzmienie:

"§ 9. Przedsiębiorca w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu art. 2 pkt 18 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 nie może wykorzystywać środków funduszu innowacyjności.";

6)
§ 11 otrzymuje brzmienie:

"§ 11. Przedsiębiorca otrzymujący pomoc publiczną jest zobowiązany przedstawić naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawach podatku dochodowego, w terminie złożenia zeznania podatkowego informacje, o których mowa w art. 37 ust. 5 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007 r. Nr 59, poz. 404, z późn. zm.), w tym informacje o wartości uzyskanej pomocy publicznej na podstawie rozporządzenia, w podziale na rodzaje kosztów określonych w § 3.";

7)
po § 11 dodaje się § 11a i § 11b w brzmieniu:

"§ 11a. Sporządzanie i przedstawianie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej odbywa się zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej.

§ 11b. Przepisy rozporządzenia stosuje się do dnia 30 czerwca 2021 r.".

§  2.
Do ustalania wielkości pomocy publicznej finansowanej ze środków funduszu innowacyjności, udzielonej

w 2015 r., stosuje się przepisy dotychczasowe.

§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Gospodarki kieruje działem administracji rządowej - gospodarka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Gospodarki (Dz. U. poz. 1252).

Zmiany w prawie

Wolna Wigilia po raz pierwszy i nowe obowiązki dla firm, które wejdą… w Wigilię

W tym roku po raz wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.

Grażyna J. Leśniak 23.12.2025
Centralna e-Rejestracja: Start systemu od 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.

Inga Stawicka 22.12.2025
Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2015.563

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie funduszu innowacyjności.
Data aktu: 13/04/2015
Data ogłoszenia: 23/04/2015
Data wejścia w życie: 24/04/2015