Nadawanie oraz unieważnianie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 maja 2004 r.
w sprawie nadawania oraz unieważniania przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką

Na podstawie art. 138 ust. 7 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1414) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb nadawania oraz unieważniania przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką.
§  2. 
Przydziały mobilizacyjne nadaje się i unieważnia w czasie pokoju.
§  3. 
1. 
Przydziały mobilizacyjne nadaje się żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką, którzy:
1)
spełniają wymagane kwalifikacje określone dla stanowiska służbowego, na jakim żołnierz będzie pełnić służbę w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny;
2)
(uchylony);
3)
(uchylony);
4)
posiadają stopień wojskowy nie wyższy niż stopień wojskowy odpowiadający stopniowi etatowemu stanowiska służbowego, na jakim żołnierz będzie pełnić służbę w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny.
2. 
Przydziałów mobilizacyjnych nie nadaje się żołnierzom zawodowym:
1)
pełniącym służbę poza granicami państwa, z wyjątkiem żołnierzy skierowanych do pełnienia służby w strukturach wojskowych Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego lub Unii Europejskiej, których stanowiska występują w etacie czasu "W";
2)
w stosunku do których orzeczono karę usunięcia z zawodowej służby wojskowej, do czasu jej uprawomocnienia się;
3)
zawieszonym w czynnościach służbowych;
4)
tymczasowo aresztowanym.
§  4. 
Żołnierzom pełniącym służbę kandydacką można nadać przydziały mobilizacyjne na stanowiska służbowe przewidziane dla żołnierzy zawodowych, jeżeli występują takie potrzeby, w jednostkach wojskowych, w których żołnierze ci odbywali praktyki służbowe na ostatnim roku nauki przewidzianym programem szkolenia służby kandydackiej.
§  5. 
1. 
W rozkazie personalno-mobilizacyjnym o nadaniu przydziału mobilizacyjnego określa się:
1)
stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca;
2)
numer PESEL;
3)
aktualny przydział służbowy, w tym stanowisko służbowe, numer identyfikacyjny stanowiska (NIS), komórkę organizacyjną, jednostkę wojskową i numer etatu albo informację, że żołnierz zawodowy pełni zawodową służbę wojskową w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji - ze wskazaniem organu przenoszącego żołnierza zawodowego do rezerwy kadrowej lub do dyspozycji, a także miejsce wykonywania obowiązków służbowych;
4)
przydział mobilizacyjny, w tym stanowisko służbowe, numer identyfikacyjny stanowiska (NIS), komórkę organizacyjną, jednostkę wojskową, w której żołnierz będzie pełnić służbę w razie ogłoszenia mobilizacji, ogłoszenia stanu wojennego i w czasie wojny, oraz numer etatu;
5)
jednostkę organizacyjną istniejącą w czasie pokoju, którą podczas mobilizacji uzupełnia się albo przeformowuje według etatu czasu wojennego lub której powierzono zadania związane z mobilizacyjnym rozwinięciem innej jednostki wojskowej, zwaną dalej "jednostką mobilizującą", oraz jej miejsce stałej dyslokacji.
2. 
Rozkaz personalno-mobilizacyjny, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w jednym egzemplarzu, zbiorowo lub indywidualnie dla danego żołnierza zawodowego i żołnierza pełniącego służbę kandydacką.
3. 
Żołnierza zawodowego i żołnierza pełniącego służbę kandydacką zapoznaje z treścią rozkazu personalno-mobilizacyjnego bezpośredni przełożony.
4. 
Żołnierz zawodowy i żołnierz pełniący służbę kandydacką potwierdza zapoznanie się z treścią rozkazu personalno-mobilizacyjnego własnoręcznym podpisem.
5. 
Wyciąg z rozkazu personalno-mobilizacyjnego doręcza się dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy i żołnierz pełniący służbę kandydacką pełni służbę wojskową w czasie pokoju, oraz dowódcy jednostki wojskowej mobilizującej.
§  5a.  1
1. 
W rozkazie personalno-mobilizacyjnym o nadaniu przydziału mobilizacyjnego do międzynarodowych struktur wojskowych określa się:
1)
stopień wojskowy, imię i nazwisko, imię ojca;
2)
numer PESEL;
3)
aktualny przydział służbowy, w tym stanowisko służbowe, numer identyfikacyjny stanowiska (NIS), jednostkę organizacyjną, jednostkę wojskową i numer etatu albo informację, że żołnierz zawodowy pełni zawodową służbę wojskową w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji - ze wskazaniem organu przenoszącego żołnierza zawodowego do rezerwy kadrowej lub do dyspozycji, a także miejsce wykonywania obowiązków służbowych;
4)
przydział mobilizacyjny, w tym stanowisko służbowe, numer identyfikacyjny stanowiska (NIS), jednostkę organizacyjną, wykaz stanowisk, zgodnie z którym żołnierz będzie pełnić służbę w międzynarodowej strukturze wojskowej na czas wojny;
5)
jednostkę organizacyjną istniejącą w czasie pokoju, której powierzono zadania związane z administrowaniem żołnierzami zawodowymi pełniącymi służbę na stanowiskach służbowych w międzynarodowej strukturze wojskowej, oraz jej miejsce stałej dyslokacji.
2. 
Rozkaz personalno-mobilizacyjny, o którym mowa w ust. 1, sporządza się w jednym egzemplarzu, zbiorowo lub indywidualnie dla danego żołnierza zawodowego.
3. 
Żołnierza zawodowego zapoznaje z treścią rozkazu personalno-mobilizacyjnego bezpośredni przełożony lub, w przypadku żołnierza zawodowego pełniącego służbę w międzynarodowej strukturze wojskowej, właściwy przedstawiciel Sił Zbrojnych.
4. 
Żołnierz zawodowy potwierdza zapoznanie się z treścią rozkazu personalno-mobilizacyjnego własnoręcznym podpisem.
5. 
Wyciąg z rozkazu personalno-mobilizacyjnego doręcza się dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz zawodowy pełni służbę wojskową w czasie pokoju, oraz właściwemu przedstawicielowi Sił Zbrojnych w międzynarodowej strukturze wojskowej.
§  6. 
1. 
Przydziały mobilizacyjne nadaje się żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką, który łącznie spełnia warunki określone w § 3 ust. 1, stosownie do potrzeb mobilizacyjnych:
1)
na stanowisko służbowe w jednostce wojskowej innej niż ta, w której pełni służbę w czasie pokoju, albo
2)
na inne stanowisko służbowe w tej samej jednostce wojskowej.
2. 
Żołnierzom zawodowym, którym nie nadano przydziału mobilizacyjnego na stanowiska, o których mowa w ust. 1, nadaje się przydział mobilizacyjny na stanowiska służbowe w pododdziale uzupełnienia kadrowego.
§  7. 
1. 
Dowódca jednostki wojskowej sporządza wykaz stanowisk służbowych żołnierzy zawodowych, na które należy nadać przydział mobilizacyjny żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką, i przesyła go drogą służbową właściwym przełożonym, uprawnionym do wydania rozkazu personalno-mobilizacyjnego.
2. 
Dowódca jednostki wojskowej, wraz z wykazem stanowisk służbowych, o którym mowa w ust. 1, sporządza i przesyła wnioski o nadanie przydziału mobilizacyjnego, o którym mowa w § 6 ust. 1 pkt 2, oraz wykaz żołnierzy, którzy nie posiadają przydziału mobilizacyjnego.
3. 
Wykazy oraz wnioski, o których mowa w ust. 2, dowódca jednostki wojskowej przesyła niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności powodujących potrzebę nadania przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi.
§  8. 
1. 
Unieważnienie przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką następuje w przypadku:
1)
zwolnienia z zajmowanego stanowiska służbowego;
2)
zmian organizacyjno-dyslokacyjnych jednostek wojskowych, o których mowa w § 5 ust. 1 pkt 3-5;
3)
powołania do zawodowej służby wojskowej ze służby kandydackiej;
4)
utraty kwalifikacji wymaganych na stanowisku służbowym;
5)
orzeczenia wojskowej komisji lekarskiej o niezdolności do pełnienia służby na danym stanowisku służbowym;
6)
zaistnienia okoliczności, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 2-4;
7)
zamiaru nadania innego przydziału mobilizacyjnego.
1a. 
Przydział mobilizacyjny żołnierza zawodowego i żołnierza pełniącego służbę kandydacką wygasa z mocy prawa w przypadku:
1)
śmierci lub zaginięcia;
2)
zwolnienia z zawodowej służby wojskowej lub służby kandydackiej.
1b. 
Dowódca jednostki wojskowej żołnierza, któremu przydział mobilizacyjny wygasł z mocy prawa, powiadamia w ciągu siedmiu dni o zaistniałym fakcie dowódcę jednostki mobilizującej oraz dowódcę jednostki wojskowej, do której żołnierz posiadał nadany przydział mobilizacyjny.
1c. 
W przypadku wydania rozkazu personalno-mobilizacyjnego przez organ, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, dowódca jednostki wojskowej żołnierza, któremu przydział mobilizacyjny wygasł z mocy prawa, powiadamia ten organ o zaistniałym fakcie w ciągu siedmiu dni.
2. 
Wniosek o unieważnienie przydziału mobilizacyjnego składa dowódca jednostki wojskowej do przełożonego uprawnionego do wydawania rozkazu personalno-mobilizacyjnego, unieważniającego nadany przydział mobilizacyjny żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką, niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności, o których mowa w ust. 1.
3. 
Unieważnienia przydziału mobilizacyjnego żołnierzowi zawodowemu i żołnierzowi pełniącemu służbę kandydacką dokonuje w czasie pokoju właściwy organ, o którym mowa w art. 44 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych, w formie rozkazu personalno-mobilizacyjnego.
4. 
Wyciąg z rozkazu personalno-mobilizacyjnego dotyczącego przypadków określonych w ust. 1 doręcza się dowódcy jednostki mobilizującej oraz dowódcy jednostki wojskowej, któremu żołnierz podlegał w czasie posiadania ostatniego przydziału mobilizacyjnego.
§  8a.  2
 Zadania dowódcy jednostki wojskowej, o których mowa w § 7 i § 8 ust. 1b, ust. 1c oraz ust. 2, realizuje, w międzynarodowych strukturach wojskowych, wskazany w § 5a ust. 5 właściwy przedstawiciel Sił Zbrojnych.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2004 r.
1 § 5a dodany przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 września 2021 r. (Dz.U.2021.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2021 r.
2 § 8a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 września 2021 r. (Dz.U.2021.1649) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 23 września 2021 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.1750 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nadawanie oraz unieważnianie przydziałów mobilizacyjnych żołnierzom zawodowym i żołnierzom pełniącym służbę kandydacką.
Data aktu: 12/05/2004
Data ogłoszenia: 09/12/2014
Data wejścia w życie: 01/07/2004