Iran-Polska. Porozumienie dotyczące clenia dywanów irańskich. Warszawa.1939.06.16.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 8 sierpnia 1939 r.
o tymczasowym wprowadzeniu w życie postanowień porozumienia między Polską a Iranem, dotyczącego clenia dywanów irańskich.

Na podstawie art. 52 ust. (2) ustawy konstytucyjnej postanawiam co następuje:
Art.  1.
1.
Wprowadza się tymczasowo w życie postanowienia porozumienia między Rzecząpospolitą Polską a Cesarstwem Iranu w formie not, wymienionych w Warszawie dnia 16 czerwca 1939 r., dotyczącego clenia dywanów irańskich, zwanych "perskimi".
2.
Tekst wspomnianego porozumienia zawarty jest w załączniku do rozporządzenia niniejszego.
Art.  2.

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrom: Spraw Zagranicznych, Skarbu oraz Przemysłu i Handlu.

Art.  3.

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie po upływie czterech dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 

Przekład.

MINISTERSTWO

SPRAW ZAGRANICZNYCH

P. V.82/Ir/4/39.

Warszawa, dnia 16 czerwca 1939 r.

Panie Ministrze,

Powołując się na rozmowy w sprawie rozwoju stosunków gospodarczych między naszymi obu krajami, mam zaszczyt zaproponować Panu porozumienie następujące:

1)
Rząd Polski przyzna w zastosowaniu do dywanów pochodzących i przychodzących z Iranu przy ich przywozie na polskie terytorium celne niżej wymienione zniżki celne:
Pozycja taryfy celnej polskiej Nazwa towaru Zniżki w %% cła autonomicznego
ex 605 ex p. 3 Dywany wełniane" zwane "perskie"" supełkowe ręcznie wiązane" barwione roślinnymi barwnikami i zawierające w 1 dcm2:,
a) 300 do 500 węzłów włącznie 40
b) powyżej 500 węzłów 70

Zniżki powyżej ustalone będą stosowane do dywanów zaopatrywanych w świadectwa pochodzenia i przywożonych przez urzędy celne w Warszawie, Lwowie, Gdyni i Gdańsku.

2)
Niniejsze porozumienie wejdzie w życie od daty ustalonej za wspólną zgodą między Wysokimi Układającymi się Stronami, które wymienią następnie noty w tym celu.

Niniejsze porozumienie będzie obowiązywać tak długo, jak Konwencja Handlowa między Najjaśniejszą Rzecząpospolitą Polską i Cesarstwem Persji, podpisana w Teheranie dnia 19 marca 1927 r.

Będę Panu obowiązany za powiadomienie mnie, czy Cesarski Rząd Irański przyjmuje porozumienie, proponowane w niniejszej nocie.

Zechce Pan przyjąć, Panie Ministrze, zapewnienie mego wysokiego poważania.

J. E.

Pan Hamid Sayah

Poseł Nadzwyczajny i Minister

Pełnomocny Iranu w Warszawie.

CESARSKIE POSELSTWO IRANU

Nr 266.

Warszawa, dnia 16 czerwca 1939 r.

Panie Ministrze,

Notą Nr P.V.82/Ir/4/39 z dnia 16.VI.1939 r. Wasza Ekscelencja zechciał zakomunikować mi, co następuje:

"Powołując się na rozmowy w sprawie rozwoju stosunków gospodarczych między naszymi obu krajami, mam zaszczyt zaproponować Panu porozumienie następujące:

1)
Rząd Polski przyzna w zastosowaniu do dywanów pochodzących i przychodzących z Iranu przy ich przywozie na polskie terytorium celne niżej wymienione zniżki celne:
Pozycja taryfy celnej polskiej Nazwa towaru Zniżki w %% cła autonomicznego
ex 605 ex p. 3 Dywany wełniane" zwane "perskie"" supełkowe ręcznie wiązane" barwione roślinnymi barwnikami i zawierające w 1 dcm2:,
a) 300 do 500 węzłów włącznie 40
b) powyżej 500 węzłów 70

Zniżki powyżej ustalone będą stosowane do dywanów zaopatrywanych w świadectwa pochodzenia i przywożonych przez urzędy celne w Warszawie, Lwowie, Gdyni i Gdańsku.

2)
Niniejsze porozumienie wejdzie w życie od daty ustalonej za wspólną zgodą między Wysokimi Układającymi się Stronami, które wymienią następnie noty w tym celu.

Niniejsze porozumienie będzie obowiązywać tak długo, jak Konwencja Handlowa między Najjaśniejszą Rzecząpospolitą Polską i Cesarstwem Persji, podpisana w Teheranie dnia 19 marca 1927 r.

Będę Panu obowiązany za powiadomienie mnie, czy Cesarski Rząd Irański przyjmuje porozumienie, proponowane w niniejszej nocie".

Potwierdzając Waszej Ekscelencji odbiór wspomnianej noty, mam zaszczyt podać do Jego wiadomości, że Cesarski Rząd Iranu przyjmuje porozumienie, proponowane w tej nocie.

Zechce Pan przyjąć, Panie Ministrze, zapewnienia mego bardzo wysokiego poważania.

Do

Jego Ekscelencji

Pana Józefa Becka

Ministra Spraw Zagranicznych

w Warszawie.

Zmiany w prawie

Wolna Wigilia po raz pierwszy i nowe obowiązki dla firm, które wejdą… w Wigilię

W tym roku po raz pierwszy wszyscy pracownicy będą cieszyli się Wigilią jako dniem wolnym od pracy. Także w handlu. I choć z dnia wolnego skorzystają także pracodawcy, to akurat w ich przypadku Wigilia będzie dniem, kiedy zaczną obowiązywać przepisy zobowiązujące ich do stosowania w ogłoszeniach o pracę i np. w regulaminach pracy nazw stanowisk neutralnych pod względem płci.

Grażyna J. Leśniak 23.12.2025
Centralna e-Rejestracja: Start systemu od 1 stycznia 2026 r.

Od 1 stycznia 2026 r. zacznie obowiązywać ustawa wprowadzająca Centralną e-Rejestrację. Zakłada ona, że od przyszłego roku podmioty lecznicze obowiązkowo dołączą do systemu m.in. w zakresie umawiania wizyt u kardiologa oraz badań profilaktycznych. Planowany start rejestracji na wszystkie świadczenia planowany jest na 2029 r. Kolejne świadczenia i możliwości w zakresie zapisywania się do lekarzy specjalistów będą wchodzić w życie stopniowo.

Inga Stawicka 22.12.2025
Ważne zmiany w zakresie ZFŚS

W piątek, 19 grudnia 2025 roku, Senat przyjął bez poprawek uchwalone na początku grudnia przez Sejm bardzo istotne zmiany w przepisach dla pracodawców obowiązanych do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Odnoszą się one do tych podmiotów, w których nie działają organizacje związkowe. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
Wymiar urlopu wypoczynkowego po zmianach w stażu pracy

Nowe okresy wliczane do okresu zatrudnienia mogą wpłynąć na wymiar urlopów wypoczynkowych osób, które jeszcze nie mają prawa do 26 dni urlopu rocznie. Pracownicy nie nabywają jednak prawa do rozliczenia urlopu za okres sprzed dnia objęcia pracodawcy obowiązkiem stosowania art. 302(1) Kodeksu pracy, wprowadzającego zaliczalność m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy wykonywania zleceń do stażu pracy.

Marek Rotkiewicz 19.12.2025
To będzie rewolucja u każdego pracodawcy

Wszyscy pracodawcy, także ci zatrudniający choćby jednego pracownika, będą musieli dokonać wartościowania stanowisk pracy i określić kryteria służące ustaleniu wynagrodzeń pracowników, poziomów wynagrodzeń i wzrostu wynagrodzeń. Jeszcze więcej obowiązków będą mieli średni i duzi pracodawcy, którzy będą musieli raportować lukę płacową. Zdaniem prawników, dla mikro, małych i średnich firm dostosowanie się do wymogów w zakresie wartościowania pracy czy ustalenia kryteriów poziomu i wzrostu wynagrodzeń wymagać będzie zewnętrznego wsparcia.

Grażyna J. Leśniak 18.12.2025
Są rozporządzenia wykonawcze do KSeF

Minister finansów i gospodarki podpisał cztery rozporządzenia wykonawcze dotyczące funkcjonowania KSeF – potwierdził we wtorek resort finansów. Rozporządzenia określają m.in.: zasady korzystania z KSeF, w tym wzór zawiadomienia ZAW-FA, przypadki, w których nie ma obowiązku wystawiania faktur ustrukturyzowanych, a także zasady wystawiania faktur uproszczonych.

Krzysztof Koślicki 16.12.2025
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.73.492

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Iran-Polska. Porozumienie dotyczące clenia dywanów irańskich. Warszawa.1939.06.16.
Data aktu: 16/06/1939
Data ogłoszenia: 16/08/1939
Data wejścia w życie: 21/08/1939