Inga Stawicka

Inga Stawicka

Dziennikarka prawna. Wcześniej związana z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, w którym współpracowała z działami „Firma i Prawo” oraz „Prawnik”. Specjalizuje się w prawie gospodarczym, prawie spółek handlowych, prawie energetycznym oraz prawie własności intelektualnej. Zanim zajęła się dziennikarstwem prawnym, współpracowała z regionalnym oddziałem „Gazety Wyborczej”.

Kontakt: Inga.Stawicka@wolterskluwer.com

Artykuły autora

AI Act ostatecznie zatwierdzony - Rada UE przyjęła przepisy

Nowe technologie Prawo unijne

Rada Unii Europejskiej ostatecznie zatwierdziła przyjęcie AI Act, czyli Aktu o Sztucznej Inteligencji. To przełomowe wydarzenie, na które czekały wszystkie państwa należące do UE. Przyjęcie rozporządzenia oznacza bowiem, że UE jako pierwsza wprowadza kompleksową regulację, która uporządkuje kwestie związane z użytkowaniem sztucznej inteligencji.

21.05.2024

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o konsumenckich pozwach zbiorowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. To długo oczekiwane wdrożenie dyrektyw, które mają pozwolić konsumentom częściej korzystać z pozwów zbiorowych. Prac nad pierwszą wersją projektu nie ukończono w poprzedniej kadencji.

21.05.2024

Włodarzewska jak w soczewce skupia problemy polskich spółek

Spółki Prawo gospodarcze

Szerokim echem odbiła się ostatnio sprawa spółki dewelopera, który miał postępować nieuczciwie wobec wierzycieli i klientów. To prawdopodobnie jeden z pierwszych przypadków, w których zastosowanie mogą znaleźć zaostrzone sankcje za przestępstwa niegospodarności. Jak zaznaczają eksperci, na tym przykładzie widać również szerszy problem, dotyczący rad nadzorczych w polskich spółkach - i tego, że często nie spełniają one swojej funkcji.

21.05.2024

Nowa komisja nadzoru nad sztuczną inteligencją będzie musiała być elastyczna

Nowe technologie Prawo unijne

W zakończonych niedawno prekonsultacjach większość podmiotów wypowiedziała się za stworzeniem nowego urzędu ds. sztucznej inteligencji, podobnie jak robią to Włochy. Konfederacja Lewiatan uważa, że taka instytucja powinna wypracować zasady współpracy pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami, unikać biurokratycznych procedur w bieżącej pracy oraz elastycznie reagować na rozwój sztucznej inteligencji.

20.05.2024

O ile wzrosną rachunki za prąd, dla kogo bon energetyczny

Rynek i konsument Energetyka

Od 1 lipca rachunki za prąd wzrosną o niemal 30 proc, a za gaz - o ok. 15 proc. Stanie się tak, ponieważ, mimo przedłużenia rozwiązań osłonowych, inaczej będą ustalane stawki maksymalne taryf. Ministerstwo Klimatu i Środowiska uważa, że bez interwencji ustawodawcy rachunki za prąd byłyby jeszcze wyższe. Ustawa została przyjęta przez Sejm podczas ostatniego posiedzenia, teraz zajmą się nią senatorowie.

17.05.2024
1  2  3  4  5  6  7  8  9    99