Uchwała frankowa SN cieszy frankowiczów. Pytanie, czy zapadła zgodnie z prawem

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Uchwała Sądu Najwyższego dotycząca kredytów frankowych okazała się prokonsumencka. Jednak cieniem na niej kładzie się nierozpoznanie wniosku prokuratora generalnego o wyłączenie ze składu "nowych sędziów", a konkretnie to, jak go potraktowała I Prezes SN. Prawnicy uważają, że SN powinien wydać postanowienie niezależnie od abstrakcyjności uchwały czy terminu jego wpłynięcia. Sędziowie SN wskazują na lukę w przepisach, która powinna zostać uregulowana.

09.05.2024

RPO zgłasza swoje poprawki do projektu zmian w delegacjach sędziów

Wymiar sprawiedliwości

Decyzja Ministra Sprawiedliwości o delegowaniu sędziego powinna być należycie uzasadniona, a odmowa delegacji sędziego na jego wniosek powinna być zaskarżalna do sądu. W ministerialnym projekcie nie określono też przesłanek odwołania sędziów z delegacji, a ponownego namysłu wymaga delegowanie sędziów do urzędów obsługujących władzę wykonawczą i ustawodawczą bo podczas takiej wieloletniej niekiedy delegacji tracą oni kontakt z orzekaniem - wskazuje RPO Marcin Wiącek w swojej opinii do projektu nowelizacji m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych.

09.05.2024

Prokuratorskie dyżury zdarzeniowe mają być sprawiedliwsze - polecenie prokuratora krajowego

Wymiar sprawiedliwości

Obowiązkowe dyżury prokuratorskie zostały wprowadzone w 2016 r. i co do zasady miały obciążać sprawiedliwie prokuratorów ze wszystkich szczebli. Tak jednak nie jest, dlatego Dariusz Korneluk, prokurator krajowy, polecił, by prokuratorzy regionalni i okręgowi zadbali o możliwie równomierne rozłożenie tych obowiązków także wśród prokuratorów z wyższych szczebli w jednostkach rejonowych - oczywiście przy uwzględnieniu miejsca zamieszkania oraz z poszanowaniem ich sytuacji rodzinnej.

09.05.2024

Senat debatuje nad nowelizacją ustawy o KRS

Wymiar sprawiedliwości

W Senacie trwa w środę debata nad nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Jej zasadnicze regulacje dotyczą wyboru sędziowskich członków tej Rady przez samych sędziów, a nie - jak to jest od początków 2018 r. - przez Sejm. Senackie komisje: Ustawodawcza oraz Praw Człowieka i Praworządności, które we wtorek wieczorem poparły nowelę, zaproponowały do niej ok. 30 poprawek, w większości legislacyjno-redakcyjnych, część zgodnych z wnioskami PKW.

08.05.2024

Szef komisji ds. specsłużb: Przestępstwo, które popełnia sędzia Szmydt, trwa cały czas

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Przestępstwo, które popełnia sędzia Tomasz Szmydt, trwa cały czas. To oznacza, że można w sprawie uchylenia mu immunitetu odnieść się do niego tak, jak do kogoś ujętego na gorącym uczynku - mówi Marek Biernacki, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Zdaniem Marka Biernackiego, formułę w tej sprawie powinien wypracować sąd dyscyplinarny działający w sądzie administracyjnym.

08.05.2024

Frankowicze masowo ruszyli do sądów - wzrost liczby spraw o 24 proc.

Wymiar sprawiedliwości

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, sądów powszechnych, w końcu ostatnia uchwała Sądu Najwyższego zachęcają frankowiczów do kierowania pozwów do sądów. Tylko w pierwszym kwartale br. wpływ takich spraw jest większy o blisko o 24 proc. niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Prym nadal wiedzie warszawski wydział frankowy, a na drugie miejsce wysunął się Sąd Okręgowy w Gdańsku.

08.05.2024

Po prokuratorskich i sędziowskich czas na adwokackie pozwy? Potrzebne realne stawki

Wymiar sprawiedliwości

Jedno rozporządzenie dotyczące "urzędówek" i stawek "z wyboru", ich waloryzacje, możliwość realnej wyceny przez adwokatów swojej pracy i zagwarantowanie, że strona, która w sądzie wygra, otrzyma od strony przeciwnej tyle, ile wynika z np. wniosku o przyznanie kosztów zastępstwa procesowego - to tylko niektóre propozycje Stowarzyszenia Adwokackiego Defensor Iuris. Adwokaci nie ukrywają, że jeśli nic się nie zmieni, mogą pójść ścieżką pozwów przeciwko Skarbowi Państwa - wyznaczoną już przez sędziów i prokuratorów.

08.05.2024

Cybernękanie przestępstwem - Rada UE przyjęła dyrektywę o zapobieganiu przemocy wobec kobiet

Wymiar sprawiedliwości RODO

Rada Unii Europejskiej przyjęła dyrektywę o zapobieganiu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, która kryminalizuje m.in. cybernękanie, przymusowe małżeństwa i okaleczanie żeńskich narządów płciowych. To czego zabrakło, a nad czym pracuje m.in. polski parlament - to definicja gwałtu. Nie udało się ustalić jej wspólnego brzmienia.

07.05.2024

Zagrożenie surową karą nie będzie jedyną podstawą aresztu

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad zmianami m.in. w zakresie stosowania tymczasowego aresztowania. Jak zapowiedział minister Adam Bodnar przesłanka surowej kary nie będzie mogła być jedyną jego podstawą, prokuratura będzie musiała wykazać obawę ucieczki albo mataczenia. Zasadniczy okres aresztowania ma zostać skrócony do jednego miesiąca a maksymalny ma nie przekraczać 2-3 lat.

07.05.2024

Dostęp sędziego do klauzuli tajnych za zgodą służb? Konstytucja stanie na przeszkodzie

Wymiar sprawiedliwości

Nie milkną echa sprawy sędziego WSA Tomasza Szmydta, który poprosił o azyl na Białorusi. Wcześniej na wokandzie miał m.in. sprawy dotyczące odmowy dostępu do informacji z klauzulami tajne. Przy okazji pojawiły się głosy - także ze strony sędziów, że być może czas na zmianę przepisów, tak by sędziowie zajmujący się takimi kwestiami byli dodatkowo sprawdzani. Prawnicy podkreślają jednak, że trzeba z tym uważać, bo "lupa" służb specjalnych może uderzać w sędziowską niezawisłość.

07.05.2024

Sędzia Szmydt ma postawione zarzuty dyscyplinarne, nie po raz pierwszy

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny Naczelnego Sądu Administracyjnego sędzia Zdzisław Kostka 7 maja 2024 r. wszczął wobec sędziego Tomasza Szmydta postępowanie dyscyplinarne. Przedstawił mu zarzut popełnienia przewinienia dyscyplinarnego polegającego na umyślnym uchybieniu godności sprawowanego urzędu przez postępowanie naruszające powagę stanowiska sędziego i przynoszące ujmę jego godności - poinformował NSA.

07.05.2024

Listy biegłych sądowych - w wersji elektronicznej i z PESEL-em

Wymiar sprawiedliwości RODO

Jeszcze w tym roku Ministerstwo Sprawiedliwości planuje nowelizację ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych, która umożliwi prowadzenie nie tylko papierowych, ale i elektronicznych list biegłych sądowych. Cel to usprawnienie aktualizacji, ale i pozyskiwanie informacji o nich na potrzeby postępowań sądowych. Rozszerzony zostanie m.in. zakres udostępnianych - uprawnionym organom - danych osobowych biegłych m.in. o ich PESEL.

07.05.2024

Prywatna opinia może być wkrótce równa tej zamówionej przez sąd

Wymiar sprawiedliwości

W Ministerstwie Sprawiedliwości rozważane jest zwiększenie znaczenia i rangi opinii prywatnych w postępowaniach sądowych. Taka opinia mogłaby być wydawana tylko przez certyfikowanych biegłych, wpisanych na listę biegłych sądowych. Jeśli miałaby znaczenie dla sprawy, strona mogłaby liczyć na zwrot całości lub części poniesionych kosztów. Prawnicy i biegli sam pomysł chwalą. Zastrzegają jednak, że równocześnie trzeba zapewnić standardy merytoryczne i etyczne na rynku biegłych.

07.05.2024

Brakuje lekarzy sądowych - NRA apeluje do ministra sprawiedliwości

Wymiar sprawiedliwości

Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, zaapelował do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara o pilne działania zmierzające do zapewnienia dostępności lekarzy sądowych w każdym okręgu sądowym, a przede wszystkim zapewnienia ich takiej liczby, by mogli realizować powierzone im zadania. A chodzi o usprawiedliwianie niestawiennictwa z powodu choroby m.in. w sądzie.

07.05.2024

Sędzia Szmydt poprosił o azyl na Białorusi - zajmował się odmową dostępu do "NATO SECRET"

Wymiar sprawiedliwości

Sędzia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Tomasz Szmydt miał zwrócić się z prośbą o udzielenie mu azylu politycznego na Białorusi. Na jego profilu na X pojawiło się pismo, w którym zrzeka się swojego stanowiska sędziego i uzasadnia to polityką Polski wobec Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Sędzia, jak ustaliło Prawo.pl, zajmował się m.in. sprawami dotyczącymi klauzuli tajnej - np. "NATO SECRET", nie był jednak sprawdzany przez służby specjalne po objęciu urzędu, wcześniej przed objęciem - tak.

06.05.2024

Wsparcie dla sędziów, dyscyplinarki za przewlekłość - sposób na frankowe zatory

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Niedawna uchwała frankowa Sądu Najwyższego będzie prawdopodobnie zachętą dla tych frankowiczów, którzy z pozwem dotąd czekali. Pełnomocnicy na specjalne przyspieszenie w sądach raczej jednak nie liczą, choć - jak podkreślają - może się zmienić podejście sędziów, np. ograniczą czynności dowodowe. Sposobem na zatory mogłyby być szkolenia i wsparcie merytoryczne dla sędziów, ograniczenie papierologii i wyciąganie dyscyplinarnych konsekwencji w przypadku przewlekłości.

06.05.2024

Będą zmiany w sądownictwie rodzinnym? Wiceministra widzi ich potrzebę

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Sędziowie rodzinni są pozbawieni dostatecznego wsparcia, mają ogrom pracy i nie mają perspektywy awansu z sądów rejonowych - to w ocenie wiceministry sprawiedliwości Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz wymaga naprawy. To jedna z kwestii, którą - jak dodaje - chce zainteresować Komisję Kodyfikacyjną Prawa Rodzinnego. Ma ona zostać powołana za kilka tygodni. Pozostałe tematy to choćby kwestia alimentów, mediacji czy tzw. porwań rodzicielskich.

06.05.2024

Asystenci sędziów mają zarabiać od 5 do 8 tys. złotych

Wymiar sprawiedliwości

Od 5 do 8 tys. złotych, a nie jak do tej pory od 4300 do 6500 zł, mają zarabiać asystenci sędziów - rozporządzenie zostało już opublikowane, a zmiany wynikają z m.in. z ustawy budżetowej. Podwyżki będą przysługiwały z wyrównaniem od stycznia 2024 roku. Takie samo rozwiązanie ma dotyczyć asystentów prokuratorów, choć związkowcy apelują o wzrost do poziomu od 6550 do 10 000 zł. Projekt jest na etapie komisji prawniczej.

04.05.2024

Wytyczne do standardów ochrony dzieci być może już w maju

Wymiar sprawiedliwości

Jest szansa, że ministerialne wytyczne dotyczące ochrony małoletnich będą gotowe już w maju. Prace nad nimi są na finiszu, trwa m.in. dostosowywanie prawniczego języka. Same wytyczne są ważne, bo wszystkie placówki zajmujące się dziećmi, w tym organizatorzy kolonii, mają takie standardy mieć już opracowane. Od 15 sierpnia za ich niewprowadzenie grozić będzie grzywna do 250 zł albo kara nagany, a w razie ponownego stwierdzenia niewykonania tego obowiązku - nie mniej niż 1000 zł.

04.05.2024

Gorszące ekscesy konstytucyjne mogą się powtarzać

Wymiar sprawiedliwości

Już 27 lat ma nasza Konstytucja. Ale to, co się działo w ostatnich ośmiu latach doprowadziło do tego, że Polska stała się państwem konstytucyjnie upadłym – twierdzi prof. Mirosław Wyrzykowski, sędzia TK w stanie spoczynku. Uważa, że nie ma rozdziału Konstytucji, którego przepisy nie byłyby złamane, naruszone przez konstytucyjne organy państwa. Faktyczne zmiany w treści norm konstytucyjnych odbywają się w drodze orzecznictwa sądowego, w oderwaniu od pierwotnych założeń Konstytucji RP.

03.05.2024
1  2  3  4  5    1829