Sprawa dotyczyła Adama B., skazanego za paserstwo akcyzowe (z art. 65 par. 2b i par. 4 k.k.s.).

Jak wynika z niekwestionowanej dokumentacji załączonej do akt sprawy, 19 maja 2022 r. Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie postanowieniem o wyłączeniu materiałów do odrębnego postępowania wyłączył z akt postępowania do odrębnego postępowania materiał dowodowy dotyczący odbiorcy przesyłki Adama B. w postaci szeregu dokumentów i protokołów.

Krajanka w magazynie celnym

Natomiast naczelnik urzędu nie wyłączył z tego postępowania dowodu rzeczowego w postaci krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy. W związku z tym dowód rzeczowy w postaci krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy: jednego opakowanie o wadze 1 kg oraz jednego opakowanie o wadze 300 gram, przechowywanych w magazynie depozytowym Oddziału Celnego w E. wciąż jest materiałem dowodowym. Ale w innej sprawie.

Czytaj też: SN: Orzeczenie o przepadku mienia pozwala prezesowi sądu wystąpić o uznanie darowizny za nieważną>>

Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację na korzyść skazanego od wyroku nakazowego Sądu Rejonowego w Braniewie z 12 lipca 2022 r.

Sąd Najwyższy w Izbie Karnej z udziałem przewodniczącego i sprawozdawcy Jacka Błaszczyka uchylił wyrok w zaskarżonej części.  To znaczy w zakresie orzeczenia przepadku dowodów rzeczowych w postaci wspomnianej krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy. Te dowody są przechowywane w magazynie depozytowym Oddziału Celnego.

Czytaj też: Paserstwo akcyzowe. Glosa do postanowienia SN z dnia 30 października 2014 r., I KZP 23/14 >

Czytaj też: II AKa 77/12, Warunki przypisania odpowiedzialności za paserstwo akcyzowe. - Wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie >

Nałożenie grzywny

Sąd Rejonowy w Braniewie  12 lipca 2022 r. uznał za winnego Adama B. popełnienia zarzucanego mu w akcie oskarżenia wykroczenia skarbowego. Za to wymierzył mu grzywnę w wysokości 1100 zł.  Ponadto,  orzekł przepadek krajanki tytoniowej bez wymaganych znaków akcyzy. Orzeczenie nie zostało zaskarżone i uprawomocniło się w dniu 26 lipca 2022 r. .

Kasację od tego orzeczenia wniósł Rzecznik Praw Obywatelskich, który zaskarżył orzeczenia na korzyść skazanego i zarzucił mu rażące naruszenie przepisów prawa materialnego.

Naruszenie polegało na orzeczeniu przepadku dowodów rzeczowych, które to dowody rzeczowe nie stanowiły dowodów rzeczowych w tej sprawie, ponieważ nie zostały wyłączone z postępowania. Ale w dalszym ciągu - stanowią materiał dowodowy w innej  sprawie prowadzonej pod inną sygnaturą.

W oparciu o tak sformułowany zarzut skarżący wniósł o uchylenie zaskarżonego wyroku nakazowego.

Czytaj w LEX: Chwila dokonania paserstwa w formie nabycia rzeczy >>

Kasacja rzecznika była zasadna

Sąd Najwyższy uznał, że kasacja była uzasadniona w stopniu oczywistym, należało więc rozpoznać i uwzględnić w całości.

Obraza prawa materialnego miała zatem charakter rażący, gdyż skutkowała wydaniem rozstrzygnięcia o przepadku przedmiotów, pomimo oczywistego braku przesłanek do jego wydania - z uwagi na to, że wymienione w wyroku przedmioty w rzeczywistości nie stanowiły dowodu rzeczowego.

Sąd Najwyższy po uchyleniu zaskarżonej części wyroku, nie przekazał sprawy w tym zakresie do ponownego rozpoznania (nie wydał orzeczenia następczego), gdyż Sąd Rejonowy orzekł w kwestii, w której nie wolno mu było orzekać i uchylenie wyroku w tym tylko zakresie jest wystarczające z punktu widzenia procesowego.

Sygnatura V KK 95/23, wyrok Izby Karnej SN z 28 marca 2023 r.