Samochód jako mienie osobiste przywożony z państwa trzeciego, spoza Unii Europejskiej,  w związku z powrotem do Polski może być w pewnych okolicznościach zwolniony z akcyzy. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, co potwierdza skarbówka i eksperci.

Podatnik wraca z pracy w Katarze

Problem, który był przedmiotem wniosku o interpretację dotyczył powrotu podatnika z Kataru. Podatnik w wyniku zawarcia wieloletniego kontraktu przebywał w Katarze dłużej niż przez okres 12 miesięcy. Pod koniec I kwartału 2023 lub najpóźniej w II kwartale 2023 zamierza on zakończyć zagraniczny kontrakt i wrócić na stałe do Polski. W związku z tym planuje on ze sobą przywieźć do Polski swoje mienie osobiste w postaci trzech samochodów. Są one jego prywatną własnością, przeznaczone są do użytku osobistego. Użytkował on samochody powyżej 6 miesięcy oraz planuje przywóz ich do Polski w czasie nie dłuższym niż 12 miesięcy od dnia powrotu do kraju. Podatnik na wniosek organów uzupełnił stan faktyczny oświadczając, że po powrocie do kraju przez okres co najmniej 12 miesięcy nie planuje sprzedawać, wynajmować czy użyczać samochodów osobie trzeciej. Sprowadzone do Polski auta będzie użytkował jedynie w celach osobistych oraz przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dokument potwierdzający użytkowanie przez niego osobiście samochodów w Katarze przez wymagany 6-miesięczny okres.

Podatnik zapytał organy skarbowe, czy przysługuje mu zwolnienie z podatku akcyzowego od przywożonego mienia osobistego z państwa trzeciego (Katar) w związku z powrotem na stałe do Polski? Jego zdaniem nie zapłaci on akcyzy.

Zobacz w LEX: Opodatkowanie podatkiem akcyzowym samochodów osobowych - procedura krok po kroku >>

 

Bogumił Brzeziński, Krzysztof Lasiński-Sulecki, Wojciech Morawski

Sprawdź  

Przywóz będzie zwolniony od akcyzy

W interpretacji z 21 lutego br. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że podatnik ma rację (0111-KDIB3-3.4013.279.2022.2.PJ). Potwierdził, że import – przywóz z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju samochodów, o których mowa we wniosku, będzie zwolniony od akcyzy, w odniesieniu do każdego samochodu z osobna, jeżeli spełnione będą warunki wymienione w art. 112 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, tj.:

  • samochód będzie przeznaczony do użytku osobistego;
  • samochód służył do użytku osobistego w miejscu poprzedniego pobytu przez okres co najmniej 6 miesięcy przed zmianą miejsca pobytu i podatnik przedstawi właściwemu naczelnikowi urzędu celno-skarbowego dowód potwierdzający spełnienie tego warunku;
  • podatnik przebywał poza terytorium państwa członkowskiego UE lub państwa członkowskiego EFTA przez okres co najmniej 12 kolejnych miesięcy poprzedzających zmianę miejsca pobytu;
  • samochód osobowy nie zostanie sprzedany, wynajęty lub w jakikolwiek inny sposób oddany do użytku osobie trzeciej przez okres 12 miesięcy od dnia ich przywozu na terytorium kraju;
  • samochód osobowy zostanie przywieziony przed upływem 12 miesięcy od dnia osiedlenia się podatnika na terytorium kraju.

Dyrektor KIS stwierdził, że jak wynika z treści opisu zdarzenia przyszłego wszystkie te warunki zostaną spełnione.

Czytaj także: NSA: Doradca podatkowy wynajmujący auto za granicą nie płaci akcyzy>>

Eksperci: Warunki trzeba spełnić łącznie

-Organ podatkowy w interpretacji wydał słuszną opinię, gdyż przedstawione przez podatnika zdarzenia przyszłe spełniały warunki koniecznie do zwolnienie z akcyzy. Warto zwrócić uwagę na uzupełnienie stanu faktycznego, gdyż dopiero na jego podstawie organ mógł w pełni odhaczyć wszelkie niezbędne wymogi formalne umożliwiające zwolnienie wykazanych przez podatnika aut z podatku akcyzowego – ocenia Piotr Kabała, konsultant ds. podatków w Kancelarii Głowacki i Wspólnicy sp.k.

Czytaj w LEX: Cło, akcyza oraz VAT w obrocie towarowym z Wielką Brytanią od 1 stycznia 2021 r. >

Ekspert wskazuje, że art. 112 ustawy o podatku akcyzowym odnosi się do samochodów osobowych przywożonych jako mienie przesiedleńcze z terytorium państw trzecich niebędących członkami EFTA - czyli stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

- Można więc przyjąć, że przepis ten jest lustrzanym odbiciem art. 110 tejże ustawy z tą różnicą, że odnosi się do samochodów przywożonych z państw trzecich, a nie z krajów Unii Europejskiej - jak ma to miejsce w art. 110. Przesłanki wymienione w przedmiotowym stanie faktycznym stanowią warunki wskazane w art. 112 ustawy o podatku akcyzowym umożliwiające zwolnienie z podatku akcyzowego po spełnieniu ich kumulatywnie – podkreśla Piotr Kabała.

Zobacz orzeczenia w LEX:

 

Zwraca on uwagę na mnogość warunków, które podatnik musi dopełnić, aby móc skorzystać ze zwolnienia. - Mienie nabyte w drodze dziedziczenia za granicą, stanowiące samochody osobowe w większości przypadków nie będzie mogło skorzystać ze zwolnienia z akcyzy (gdy nie będzie spełniony choćby jeden ze wskazanych warunków). Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na definicję samochodu osobowego w ustawie o podatku akcyzowym, gdyż jest ona zdefiniowana odrębnie w ramach tej ustawy i różni się znacznie od definicji zawartej w innych przepisach podatkowych (na gruncie podatku dochodowego czy podatku od towarów i usług) – wskazuje Piotr Kabała.

Wyjaśnia on, że w związku z stosowaną własną definicją - akcyzą objęta jest szersza grupa pojazdów niż „samochody osobowe” w rozumieniu przepisów o rejestracji pojazdów. Dlatego warto zwrócić uwagę co dokładnie wchodzi w zakres jej opodatkowania – gdyż mamy do czynienia z zastosowanym szerszym zakresem klasyfikacji.

Wskazana ostrożność

Kolejny ekspert wskazuje na fakt, że chociaż opisany stan faktyczny jest w zasadzie prosty a przepisy prawa nie powinny budzić większych wątpliwości, to jednak należy zachować ostrożność. - Interpretacja jest potwierdzeniem obowiązujących przepisów i w przypadku spełnienia wszystkich przesłanek wynikających z ustawy o podatku akcyzowym wnioskodawca będzie zwolniony od zapłaty akcyzy.

Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku wydawanej interpretacji organ podatkowy nie sprawdza czy wnioskodawca rzeczywiście spełnia przesłanki zwolnienia – ocenia Stefan Kowalski, radca prawny, partner w Kowalski & Wisła Attorneys. Podkreśla on, że wydana interpretacja korzystna dla wnioskodawcy nie przesądza jednak czy wnioskodawca rzeczywiście nie zapłaci akcyzy – będzie musiał udowodnić spełnianie przesłanek z art. 112 ustawy o podatku akcyzowym