Zasady tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego dla państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958.

UCHWAŁA NR 514
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 grudnia 1957 r.
w sprawie zasad tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego dla państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958.

W celu zainteresowania załóg państwowych gospodarstw rolnych, podległych Ministrowi Rolnictwa, w zwiększeniu rentowności produkcji Rada Ministrów uchwala, co następuje:
§  1.
1.
W jednostkach prowadzących działalność w zakresie produkcji rolniczej, hodowlanej, rybackiej, ogrodniczej oraz przemysłu rolnego, stanowiącego integralną część gospodarstwa rolnego, które działają według zasad rozrachunku gospodarczego i podlegają Ministrowi Rolnictwa, zwanych w dalszym ciągu uchwały "gospodarstwami", tworzy się fundusz zakładowy na zasadach określonych w niniejszej uchwale.
2.
W centralnych zarządach i wojewódzkich zarządach państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa, zwanych w dalszym ciągu uchwały "jednostkami nadrzędnymi", tworzy się fundusz premiowy z przeznaczeniem dla gospodarstw określonych w ust. 1.
§  2.
1.
Fundusz zakładowy tworzy się w następującej wysokości:
1)
w gospodarstwach planowo-rentownych, które osiągnęły zysk ponadplanowy:

40% sumy zysku planowanego,

50% sumy zysku ponadplanowego,

1% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto;

2)
w gospodarstwach planowo-rentownych, których zysk rzeczywisty jest niższy od zysku planowanego:

40% sumy zysku rzeczywistego;

3)
w gospodarstwach planowo-deficytowych, które zamiast planowanej straty osiągnęły zysk rzeczywisty:

30% sumy zmniejszenia planowanej straty,

50% sumy rzeczywistego zysku,

1% wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto;

4)
w gospodarstwach planowo-deficytowych, w których strata rzeczywista jest niższa od planowanej:

30% sumy zmniejszenia planowanej straty,

1% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto.

2.
Za sumę wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto uważa się sumę dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych, pochodzenia zwierzęcego, inwentarza żywego, ryb i wyrobów przetwórczości rolniczej, po potrąceniu wartości zakupionych nasion, sadzeniaków, surowców przetwórczości rolniczej, pasz, inwentarza żywego i materiału zarybieniowego. Tak wyliczoną wartość sprzedaży powiększa się o wzrost wartości stanu inwentarza żywego, produktów roślinnych i pasz na początek i na koniec roku gospodarczego, a pomniejsza się o wartość zmniejszenia stanu tych składników majątkowych.
3.
Od sumy stanowiącej podstawę do utworzenia funduszu zakładowego, obliczonej według zasad ust. 1 i 2, potrąca się kwoty uzyskane z niewykonania zaplanowanych remontów bieżących, nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy oraz kwoty nieuzasadnionych oszczędności, poczynionych w nakładach na uprawy, nawożenie, zasiewy, pielęgnację itp. pod produkcję następnego roku gospodarczego, a także wszelkie inne kwoty zysku lub zmniejszenia straty uzyskane w sposób nieprawidłowy lub niezależnie od wysiłków własnych kierownictwa i załogi gospodarstwa.
4.
W razie stwierdzenia przez jednostkę nadrzędną, że poprawa wyniku planowanego nastąpiła wskutek tendencyjnego niewykonania zadań produkcyjnych określonych planem gospodarczo-finansowym - gospodarstwo traci prawo do tworzenia funduszu zakładowego.
5.
Fundusz zakładowy tworzony według zasad ustalonych w ust. 1, 2 i 3 nie może być wyższy niż 8,5% osobowego funduszu płac planowanego na 1957/1958 r.
§  3.
1.
Fundusz zakładowy utworzony według przepisów § 2 przeznacza się na nagrody pieniężne dla pracowników i na cele socjalno-bytowe.
2.
Suma przeznaczona z funduszu zakładowego na nagrody pieniężne nie może przekraczać 7% osobowego funduszu płac planowanego na 1957/1958 r.
§  4.
Pokrycie finansowe utworzonego funduszu zakładowego stanowią środki z zysku rzeczywistego lub z nadwyżki finansowej powstałej ze zmniejszenia planowanej straty. W razie braku pokrycia finansowego z powyższych źródeł uzupełnienie pokrycia następuje z budżetu w ramach rocznego rozliczenia wynikowego.
§  5.
1.
Fundusz zakładowy podlega zatwierdzeniu przez właściwą jednostkę nadrzędną najdalej w ciągu 30 dni od daty przyjęcia i zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Przed zatwierdzeniem wysokości funduszu zakładowego jednostka nadrzędna obowiązana jest skontrolować prawidłowość bilansu i obliczenia wysokości tego funduszu. W razie stwierdzenia okoliczności wymienionych w § 2 ust. 3 i 4 jednostka nadrzędna obowiązana jest skorygować podstawę obliczenia funduszu zakładowego lub wydać decyzję pozbawiającą gospodarstwo prawa do utworzenia funduszu zakładowego.
2.
O podziale części środków przeznaczonych z funduszu zakładowego na nagrody i na cele socjalno-bytowe decyduje ogólne zebranie załogi na wspólny wniosek kierownika gospodarstwa, rady robotniczej i rady zakładowej, bądź na wniosek kierownika gospodarstwa i rady zakładowej, jeżeli nie ma rady robotniczej.
3.
Prawo uczestniczenia w wypłatach nagród ze środków funduszu zakładowego posiadają wszyscy pracownicy fizyczni i umysłowi, stali i sezonowi, zatrudnieni w danym gospodarstwie co najmniej w okresie 6 miesięcy roku gospodarczego 1957/1958.
4.
Prawa do nagrody z funduszu zakładowego powinni być pozbawieni ci pracownicy, którzy przez nieprzestrzeganie regulaminów pracy i zaniedbanie swych obowiązków nie przyczynili się do osiągnięcia poprawy wyników rocznej działalności. Decyzję w tej sprawie podejmuje ogólne zebranie załogi.
5.
Podziału funduszu zakładowego w części przeznaczonej na nagrody dokonuje się zasadniczo proporcjonalnie do uzyskanego wynagrodzenia poszczególnych pracowników lub według innego sposobu ustalonego przez ogólne zebranie załogi.
§  6.
Fundusz premiowy, o którym mowa w § 1 ust. 2, tworzy się niezależnie od funduszu zakładowego w gospodarstwach i niezależnie od wykazanego w bilansie zbiorczym za rok 1957/1958 wyniku rocznej działalności gospodarstw.
§  7.
1.
Fundusz premiowy tworzy się w wysokości:

0,3% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto dokonanej przez gospodarstwa, które nabyły uprawnienia do funduszu zakładowego,

1,3% sumy wartości faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto dokonanej przez gospodarstwa, którym nie przysługuje prawo do funduszu zakładowego.

2.
Wartość faktycznej sprzedaży produkcji towarowej netto oblicza się według zasad ustalonych w § 2 ust. 2.
§  8.
1.
Fundusz premiowy utworzony według zasad ustalonych w § 7 stanowi dodatkową rezerwę środków w dyspozycji jednostki nadrzędnej przeznaczoną dla tych gospodarstw, które:
1)
nie nabyły uprawnień do utworzenia funduszu zakładowego z powodu szczególnie trudnych warunków pracy,
2)
utworzyły fundusz zakładowy w niedostatecznej wysokości w stosunku do warunków i wkładu pracy załogi.
2.
Kwota przyznana gospodarstwu z funduszu premiowego łącznie z kwotą utworzonego funduszu zakładowego nie może przekraczać 8,5% osobowego funduszu płac planowanego na 1957/1958 r., przy czym suma nagród wypłaconych z tych funduszów nie może przekroczyć 7% planowanego funduszu płac.
§  9.
Pokrycie finansowe utworzonego funduszu premiowego stanowią środki z budżetu Państwa.
§  10.
1.
Dla gospodarstw określonych w § 8 ust. 1 pkt 1 jednostki nadrzędne mogą wydzielić 10% ogólnej sumy funduszu premiowego. Podział tej części funduszu między gospodarstwa następuje przez jednostkę nadrzędną w porozumieniu z inspektoratami państwowych gospodarstw rolnych.
2.
Z pozostałej części funduszu premiowego jednostka nadrzędna może powiększać fundusz zakładowy w gospodarstwach określonych w § 8 ust. 1 pkt 2. Podział tej części funduszu powinien być dokonywany według zasad ustalonych na naradach w poszczególnych jednostkach nadrzędnych z udziałem przedstawicieli gospodarstw i okręgowych zarządów Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa. Ustalone na naradach zasady podziału funduszu premiowego powinny uwzględniać specyficzne warunki pracy, strefy trudności działania gospodarczego i inne warunki szczególne, uzasadniające przyznanie gospodarstwom dodatkowych środków z funduszu premiowego. Zasady podziału funduszu premiowego wymagają zatwierdzenia przez Ministerstwo Rolnictwa w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Rolnictwa.
3.
Jeżeli z części funduszu przypadającego na uzupełnienie funduszu zakładowego pozostaną niewykorzystane środki, to jednostka nadrzędna może je przeznaczyć na powiększenie części funduszu określonej w ust. 1.
§  11.
Ministerstwo Rolnictwa wyda przepisy szczegółowe regulujące tryb wykonania przepisów niniejszej uchwały, a w szczególności sposób obliczania stosunku wyników osiągniętych do planowanych.
§  12.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z ważnością na rok gospodarczy 1957/1958.

Zmiany w prawie

Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

M.P.1958.6.25

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Zasady tworzenia i podziału funduszu zakładowego i funduszu premiowego dla państwowych gospodarstw rolnych podległych Ministrowi Rolnictwa w roku gospodarczym 1957/1958.
Data aktu: 31/12/1957
Data ogłoszenia: 03/02/1958
Data wejścia w życie: 03/02/1958