Internaty zarządzane przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI 1
z dnia 27 marca 2024 r.
w sprawie internatów zarządzanych przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Na podstawie art. 78d ust. 2 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2022 r. poz. 1623 oraz z 2023 r. poz. 1872) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób ustalania opłat za zakwaterowanie w internacie oraz terminy i sposób pobierania tych opłat;
2)
tryb wydawania skierowań do internatu oraz wzory dokumentów stanowiących podstawę do zakwaterowania w internacie;
3)
standard oraz wyposażenie internatów;
4)
tryb i sposób przyjmowania oraz zdawania pokoju w internacie.
2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
Zarządzie - należy przez to rozumieć Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji;
3)
osobie uprawnionej - należy przez to rozumieć funkcjonariusza pełniącego służbę albo pracownika zatrudnionego w Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Służbie Ochrony Państwa i innych jednostkach organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych, zamieszkałego w miejscowości innej niż miejscowość, w której pełni służbę albo jest zatrudniony, niebędącej miejscowością pobliską.
§  2. 
1. 
Osoba uprawniona składa do Dyrektora Zarządu wniosek o przydział miejsca w internacie lub kwaterze internatowej sporządzony w postaci papierowej albo elektronicznej, według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Wniosek w postaci elektronicznej składa się za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
2. 
We wniosku, o którym mowa w ust. 1, wnioskodawca zamieszcza swoje dane osobowe, podaje adres zamieszkania i adres do korespondencji, wskazuje miejsce pełnienia służby albo zatrudnienia, a także deklaruje okres zakwaterowania w internacie lub kwaterze internatowej oraz zamieszcza swój podpis. Wniosek ten poświadcza komórka kadrowa jednostki organizacyjnej, w której wnioskodawca pełni służbę albo jest zatrudniony.
3. 
Dyrektor Zarządu, w miarę dysponowania wolnymi miejscami w internacie lub kwaterze internatowej, wydaje osobie, o której mowa w ust. 1, skierowanie do internatu lub kwatery internatowej sporządzone w postaci papierowej albo elektronicznej, według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia. Skierowanie w postaci elektronicznej doręcza się osobie uprawnionej za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej po opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
§  3. 
1. 
W internacie urządza się pokoje noclegowe jednoosobowe i dwuosobowe. Pokoje wieloosobowe mogą być urządzane tylko przejściowo - w okresie nasilonego napływu osób uprawnionych.
2. 
Pokój w internacie lub kwaterze internatowej wyposaża się co najmniej w tapczan, szafę ubraniową, regał lub komodę, krzesło, stół, szafkę przyłóżkową, lampkę nocną, lampę sufitową, kosz na śmieci, lustro, pościel i bieliznę pościelową, firany i zasłony lub żaluzje lub rolety.
3. 
Pomieszczenia wspólnego użytkowania w internacie lub kwaterze internatowej są wyposażone co najmniej:
1)
kuchnia - w kuchnię gazową lub elektryczną, szafki kuchenne, stół, taborety kuchenne, lodówkę, kuchnię mikrofalową i komplet naczyń kuchennych;
2)
świetlica - w telewizor, radioodbiornik, stolik pod telewizor, stół lub stolik, fotele lub krzesła;
3)
pralnia - w pralkę automatyczną, miejsce do suszenia, deskę do prasowania i żelazko;
4)
łazienka - w kabinę natryskową lub wannę z prysznicem, umywalkę z blatem lub półką, lustro z oświetleniem, ręczni

ki i wieszaki na ręczniki, mydelniczkę lub dozownik na mydło w płynie;

5)
toaleta - w komplet klozetowy, umywalkę, dozownik lub wieszak na papier toaletowy, dozownik lub pojemnik na ręczniki papierowe, mydelniczkę lub dozownik na mydło w płynie.
§  4. 
1. 
Przyjęcie i zdanie miejsca w internacie lub kwaterze internatowej następuje na podstawie protokołu przekazania/ przyjęcia miejsca w internacie / kwaterze internatowej, zwanego dalej "protokołem", sporządzonego przez upoważnionego przedstawiciela Zarządu, w obecności osoby przyjmującej lub zdającej miejsce w internacie lub kwaterze internatowej, według wzoru określonego w załączniku nr 3 do rozporządzenia.
2. 
W protokole określa się liczbę i stan techniczny poszczególnych elementów wyposażenia pokoju w internacie lub kwaterze internatowej oraz znajdujących się w nich urządzeń.
3. 
O zamiarze zwolnienia miejsca w internacie lub kwaterze internatowej osoba zwalniająca zawiadamia Dyrektora Zarządu na piśmie, co najmniej na 14 dni przed planowanym terminem zwolnienia.
4. 
W dniu sporządzenia protokołu zwalniane miejsce w internacie lub kwaterze internatowej oraz pomieszczenia wspólnego użytkowania opróżnia się ze wszystkich rzeczy niestanowiących elementów ich wyposażenia.
5. 
Jeżeli w trakcie sporządzania protokołu stwierdzono, że osoba zwalniająca miejsce w internacie lub kwaterze internatowej spowodowała uszkodzenia elementów wyposażenia lub znajdujących się w nich urządzeń technicznych lub nie opróżniła tego miejsca z pozostawionych przez siebie rzeczy, przedstawiciel Zarządu sporządzający protokół informuje osobę zwalniającą o obowiązku pokrycia kosztów naprawy powstałych uszkodzeń lub usunięcia pozostawionych rzeczy.
6. 
Po sporządzeniu protokołu przedstawiciel Zarządu klucze od pokoju lub kwatery internatowej przekazuje osobie przyjmującej lub przyjmuje je od osoby zdającej.
7. 
Za datę przyjęcia i zdania miejsca w internacie lub kwaterze internatowej przyjmuje się dzień sporządzenia protokołu.
§  5. 
1. 
Stawkę opłat za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej corocznie ustala Dyrektor Zarządu z dniem 1 stycznia każdego roku na podstawie kalkulacji kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości, sporządzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Jeżeli rzeczywiste koszty, o których mowa w art. 53 ust. 4 ustawy, ponoszone przez Zarząd na utrzymanie 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości, odbiegają o ponad 5 % od kosztów przyjętych do kalkulacji, jak również każdorazowo w przypadku podjęcia stosownej uchwały przez właściwy organ wspólnoty mieszkaniowej w przypadku kwater internatowych położonych w nieruchomości zarządzanej przez wspólnotę mieszkaniową, Dyrektor Zarządu może dokonać zmiany wysokości opłat za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości, z tym że nowa stawka obowiązuje od pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca następującego po dacie zmiany stawki.
3. 
Kalkulację kosztów utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterze internatowej sporządza się odrębnie dla każdego internatu lub łącznie dla wszystkich kwater internatowych w danej nieruchomości.
4. 
Do powierzchni użytkowej, o której mowa w ust. 3, wlicza się powierzchnię pokoju, przedpokoju, łazienki i innych pomieszczeń przynależnych do tego pokoju. Jeżeli pokój, przedpokój, łazienka i inne przynależne pomieszczenia są przeznaczone do używania przez kilka osób, powierzchnię użytkową ustala się proporcjonalnie do liczby miejsc w pokoju.
§  6. 
1. 
Miesięczną opłatę za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej dla osób uprawnionych ustala się, mnożąc miesięczny koszt utrzymania 1 m2 powierzchni użytkowej miejsca w internacie lub kwaterach internatowych w danej nieruchomości przez powierzchnię użytkową przypadającą na zajmowane miejsce w internacie lub kwaterze internatowej.
2. 
Wysokość miesięcznej opłaty za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej dla osoby uprawnionej określa się w skierowaniu, o którym mowa w § 2 ust. 3, a w przypadku jej zmiany informację o wysokości miesięcznej opłaty za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej przekazuje się osobie uprawnionej - w postaci papierowej albo elektronicznej.
3. 
Opłata za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej za jeden dzień wynosi 1/30 miesięcznej opłaty.
§  7. 
1. 
Opłatę za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej pobiera się od dnia protokolarnego przyjęcia do dnia protokolarnego zdania tego miejsca.
2. 
Opłaty za korzystanie z miejsca w internacie lub kwaterze internatowej uiszcza się w terminie do 15. dnia każdego miesiąca za miesiąc bieżący, a w przypadku korzystania krócej niż miesiąc - w terminie 5 dni od dnia zdania miejsca. Za datę wpłaty przyjmuje się dzień wpływu opłaty na rachunek bankowy Zarządu.
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 29 marca 2024 r. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WNIOSEK o przydzielenie miejsca w internacie lub kwaterze internatowej

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

SKIEROWANIE nr

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

PROTOKÓŁ PRZEKAZANIA/PRZYJĘCIA MIEJSCA W INTERNACIE / KWATERZE INTERNATOWEJ*

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

KALKULACJA

1 Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. poz. 2708).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 23 sierpnia 2011 r. w sprawie internatów zarządzanych przez Zarząd Zasobów Mieszkaniowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 2416), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024