Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, realizator Programu SHE i prezes Fundacji Edukacji Społecznej, twierdzi, że infolinia zapewnia anonimowość, dostarcza rzetelnych informacji i może być wsparciem dla wielu kobiet z HIV.
Zakażenie tym wirusem jest wciąż ogromnym obciążeniem psychicznym. Kobiety, które to spotkało, rzadko zwierzają się ze swoich problemów nawet najbliższym. Wciąż ukrywają zakażenie w obawie przed społecznym wykluczenia, odrzuceniem i samotnością. Szukają odpowiedzi na wiele trudnych pytań, które może zaoferować telefon zaufania.
Od 6 maja 2013 r. można telefonować pod nr 800 14 14 23, gdzie kobiety żyjące z HIV mogą wyjaśnić wątpliwości i znaleźć odpowiedzi na nurtujące je pytania związane m.in. z zachowaniem dobrego zdrowia i kondycji fizycznej, relacjami partnerskimi, seksualnością, życiem w rodzinie i planowaniem potomstwa, ujawnieniem zakażenia, radzeniem sobie z lękiem i depresją czy ochroną swoich praw.
Są to najczęstsze zagadnienia poruszane przez kobiety podczas warsztatów realizowanych w ramach Programu SHE. Infolinia jest dostępna również dla rodzin, partnerów i przyjaciół kobiet zakażonych HIV, którzy chcą dowiedzieć się, jak udzielać im potrzebnego wsparcia.
Infolinia SHE dostępna będzie do końca grudnia 2013 r. pod numerem 800 14 14 23 w poniedziałki od 16.00 do 19.00, środy od 16.00 do 19.00 i piątki od 16.00 do 20.00. Koszt połączenia z telefonów stacjonarnych i komórkowych to koszt jednego impulsu według taryfy operatora.
Program SHE (ang. Strong, HIV Positive, Empowered Women – silne, HIV pozytywne, świadome swoich praw kobiety) opracowała międzynarodowa grupa ekspertów z organizacji pozarządowych i specjalistów w leczeniu zakażenia HIV oraz kobiety żyjące z HIV. Za jego realizację w Polsce odpowiada Fundacja Edukacji Społecznej.
W ubiegłym roku w ramach Programu odbył się cykl pięciu otwartych warsztatów edukacyjnych, wydano poradnik dla moderatorek grup wsparcia dla seropozytywnych kobiet, broszurę edukacyjną dla pacjentek, a także uruchomiono stronę internetową www.programshe.pl.