Wiosna to najwyższy czas, aby pomyśleć o odbyciu wakacyjnych praktyk. Wiele międzynarodowych firm, w tym kancelarii prawnych, organizuje specjalne programy praktyk dla studentów właśnie w trakcie akademickich wakacji, kiedy stali pracownicy przebywają na urlopach. Trwają one od miesiąca do nawet kwartału. Często są też płatne.
Rekrutacja do dużej międzynarodowej kancelarii może wyglądać bardzo różnie. To, co niezmienne, to wstępna selekcja cv nadesłanych przez zainteresowanych. Autorzy najlepszych vitae są zapraszani na rozmowy kwalifikacyjne, często dwujęzyczne.
- Nie spodziewałem się aż czterech osób podczas mojej rozmowy kwalifikacyjnej - tłumacza języka angielskiego, tłumacza języka niemieckiego, pracownika działu HR oraz partnera w kancelarii - mówi Łukasz, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim.
Często tego typu rozmowy również są podzielone na etapy i odbywają się z każdą z osób pracujących w kancelarii osobno. Niektóre firmy, przed wystosowaniem zaproszenia na rozmowę, przeprowadzają testy językowe oraz ze znajomości prawa polskiego. Takie testy mogą przyjąć postać casusów do rozwiązania lub pytań z podanymi kilkoma odpowiedziami do wyboru.
Na co należy szczególnie zwrócić uwagę?
W przypadku międzynarodowych firm bardzo ważna jest znajomość języków obcych. Oczywiście zwracamy również uwagę na profil kończonych studiów – od kandydatów oczekujemy dobrych podstaw wiedzy np. z zakresu księgowości, umiejętności pracy w grupie oraz przede wszystkim chęci uczenia się. W procesie rekrutacji nie mniej ważna u kandydata jest osobowość, umiejętność współpracy z innymi czy zdolności komunikacyjne - podpowiada Tina Sobocińska, HR Business Partner ds. Funkcji Globalnych w Polsce w Schneider Electric.
Podczas praktyki student poznaje miejsce pracy jako potencjalne przyszłe miejsce rozwoju kariery zawodowej. Pracodawcy również chętniej zatrudniają osoby, które znają specyfikę działania firmy.
Studentowi po praktykach łatwiej o zatrudnienie
Studenci są coraz bardziej ambitni i zdeterminowani, aby zdobywać doświadczenie w czasie studiów. Wiedzą, że praktyka to dla potencjalnego pracodawcy ostateczny sprawdzian przed zatrudnieniem. Najwięcej ofert praktyk i staży jest dla studentów po trzecim roku studiów.