Najlepsze polskie uczelnie promują swoją ofertę w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie na II Polskich Targach Uniwersyteckich Chicago-Toronto 2012, zorganizowanych przez Fahrenheit Center for Study Abroad.

Przez dwa dni - 29 lutego i 1 marca - targi mające zachęcić młodych Amerykanów "do studiowania w sercu Europy" odbywały się na University of Illinois w Chicago (UIC). Od 3 do 4 marca polskie uczelnie będą prezentować swoją ofertę na University of Toronto w Kanadzie.

"Bardzo się cieszę, że tylu przedstawicieli polskich uniwersytetów znalazło czas, ochotę i chęci reklamowania swoich programów. Mam nadzieję, że kontakty między Polską i Stanami Zjednoczonymi będą rozwijały się i umacniały, że będziemy mieć więcej studentów przyjeżdżających do Polski, by studiować na rozmaitych kierunkach" - powiedział prof. Michał Paweł Markowski, kierownik Katedry Języka Polskiego na uniwersytecie w Chicago.

Setki potencjalnych studentów zainteresowanych studiami w Polsce zapoznawało się z ofertą kilkunastu uczelni. Wysoki poziom kształcenia, nie odbiegający od światowych standardów, przy niemal dziesięciokrotnie niższych kosztach, to najczęściej powtarzane argumenty mające zachęcić młodych ludzi ze Stanów Zjednoczonych do studiowania w Polsce. Rok studiów w Stanach Zjednoczonych kosztuje średnio 30 tys. dolarów. W Polsce student zagraniczny za rok nauki zapłaci ok. 4600 dolarów.

"Mamy bardzo dobrych wykładowców, a poziom nauczania jest wysoki. Ponadto oczywiście cena odgrywa tutaj ważną rolę. Studia w Polsce, pomimo że poziomem nie ustępują, a czasami przewyższają inne uczelnie, na przykład te w Stanach Zjednoczonych, są dużo tańsze, szczególnie dla kandydatów, którzy legitymują się polskim paszportem" - powiedziała Agata Wierzbicka prezentująca na Targach ofertę Politechniki Warszawskiej.

Do studiowania w Polsce zachęcali m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Medycznej we Wrocławiu.

II Polskie Targi Uniwersyteckie odbywają się pod honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Toronto i Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kanadzie.

Pierwsza edycja targów odbyła się z inicjatywy Zbigniewa Piwoniego, prezesa Fahrenheit Center for Study Abroad. Celem tej organizacji jest promocja polskich wyższych uczelni na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady oraz pomoc w rozwoju polonijnego szkolnictwa w tych krajach.

 

Joanna Trzos (PAP) 

]]>