Zgodnie z art. 93 ust. 1 pkt 4 p.z.p., gdy ceny zaproponowane w ofertach, które wpłynęły w danym przetargu, przewyższają kwotę, którą zamawiający planował wydać na to zamówienie, ten unieważnia postępowanie.

Zamawiający nie musi informować wykonawców o zwiększeniu kwoty na zamówienie >>>

Jak czytamy w "Rz", przepis ten pozostawia jednak zamawiającemu pewną swobodę. Może on bowiem nie unieważnić postępowania, jeśli ma możliwość zwiększenia kwoty na zamówienie. W efekcie, do KIO wpływa dużo spraw niezadowolonych wykonawców, którzy twierdzą, że zamawiający mógł znaleźć więcej środków na zamówienie, ale tego nie zrobił i unieważnił przetarg. Żądają oni dowodów na to, że zamawiający nie mógł wygospodarować więcej pieniędzy.

Izba w swoich orzeczeniach wiele razy zwracała uwagę, że zwiększenie kwoty na realizację zamówienia to uprawnienie, a nie obowiązek zamawiającego. W związku z tym, nie może być podstawą roszczeń wykonawców o zwiększenie kwoty podanej bezpośrednio przed otwarciem ofert.

Dowiedz się więcej z książki
Europejskie prawo zamówień publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

 

Powyższy artykuł zawiera fragmenty publikacji autorstwa Katarzyny Borowskiej, radcy prawnego, opublikowanej w "Rzeczpospolitej".

Źródło: www.rp.pl