Rada miasta ustaliła zmiany dotyczące strefy płatnego niestrzeżonego parkowania.

W uchwale wprowadziła między innymi zapis, iż opłata dodatkowa podlega przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Prokurator zaskarżył ten zapis uchwały do sądu administracyjnego.

Rada w odpowiedzi wyjaśniła, iż zaskarżona regulacja ma jedynie charakter informacyjny.

WSA zgodził się ze stanowiskiem prokuratora.

Uregulowanie tej materii przez radę stanowi wyjście poza zakres upoważnienia ustawowego, bowiem ustawa z dnia 21 marca 1985r. o drogach publicznych (Dz.U. 2007, nr 19, poz. 115 ze zm.) nie upoważnia organu samorządowego do ustanawiania trybu dochodzenia należności z tytułu opłat dodatkowych, a jedynie do określenia wysokości i sposobu jej pobierania.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Tryb egzekucji opłat dodatkowych został już uregulowany w ustawie, z której wynika że opłaty powyższe podlegają przymusowemu ściągnięciu w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (j. t. – Dz. U. z 2014 r., poz. 1619 ze zm.).

Rada w ramach stanowionego prawa miejscowego, nie może więc wprowadzać odrębnych, "konkurencyjnych" regulacji wyłączających zastosowanie obowiązujących powszechnie aktów ustawowych.

Sąd przypomniał, iż strona może bronić swoich praw w postępowaniu prowadzonym na podstawie przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji poprzez zgłoszenie zarzutów przeciwko tytułowi wykonawczemu.

Tylko zatem przepisy ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji powinny regulować egzekwowanie opłat dodatkowych – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Poznaniu z 20 grudnia 2016 r., sygn. akt IV SA/Po 740/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów