Zarząd województwa podjął uchwałę o ponownym przeprowadzeniu i ogłoszeniu konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora teatru. Organ uznał bowiem, że podczas trwania procedury konkursowej ujawniono szereg nieprawidłowości.
Wojewoda stwierdził nieważność uchwały.
Organ nadzoru ustalił, iż podejmując zaskarżoną uchwałę o ponownym przeprowadzeniu konkursu, zarząd faktycznie unieważniał wynik wcześniej przeprowadzonego konkursu.
WSA zgodził się ze stanowiskiem wojewody.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
Sąd zwrócił uwagę, iż unieważnienie postępowania konkursowego dotyczącego wyboru kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury prowadzonego na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2012 r., poz. 406 ze zm.) może nastąpić wyłącznie w sytuacjach wyjątkowych, szczególnych, niedających się zaakceptować w demokratycznym państwie prawa, z przyczyn widocznych na pierwszy rzut oka w postaci istotnych wad prawnych naruszających przepisy prawa oraz ustalone wcześniej normy postępowania konkursowego, nie zaś z powodów ocennych, uznaniowych.
Procedura konkursowa nie może podlegać zmianie po zakończeniu postępowania konkursowego.
Zmiana stanowiska organizatora dotycząca tej procedury nie może stanowić podstawy do podjęcia uchwały o ponownym przeprowadzeniu i ogłoszeniu konkursu na dyrektora instytucji kultury – podkreślił sąd.
Na podstawie:
Wyrok WSA w Białymstoku z 26 października 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 640/16, nieprawomocny