Najpoważniejszy problem jest w największej w województwie delegaturze Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie. Po zakończeniu naboru, 16 kwietnia brakowało 44 kandydatów na urzędników wyborczych w 30 gminach. Z czego w 19 gminach nie było żadnego kandydata, natomiast w 11 gminach skład był niekompletny. Od tamtej pory ani marszałek województwa, ani wojewoda, ani starostowie oraz  wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie dokonali formalnie brakujących zgłoszeń.

- Trzynastu kandydatów, za ich zgodą, udało się namówić do pełnienia funkcji w innych gminach niż pierwotnie zgłaszali swoje kandydatury – mówi Daniel Drzazga dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lublinie.

W poniedziałek, wciąż brakowało 31 kandydatów. W 15 gminach nie zgłosił się żaden kandydat (miasto Kraśnik, oraz gminy Annopol, Ostrówek, Uścimów, Wysokie, Zakrzew, Stoczek Łukowski, Wola Mysłowska, Józefów nad Wisłą, Łaziska, Opole Lubelskie, Poniatowa, Wilków, Ryki, Stężyca). W pięciu pozostałych gminach liczba kandydatów jest niekompletna np. gminach Urzędów, Niedźwiada, Łuków,  Dęblin brakuje po jednym kandydacie, w mieście Lublin – trzech.

Na terenie działania delegatury KBW w Białej Podlaskiej kandydatów na urzędników wyborczych brakuje w 11 gminach, najwięcej w powiecie parczewskim. W sześciu gminach (np. Sosnowica, Podedwórze, Czemierniki) nie zgłoszono ani jednego kandydata.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


- To gminy oddalone od większych ośrodków miejskich, gdzie jest utrudniony dojazd, a obecne przepisy nie przewidują zwrotu kosztów dojazdu podczas pełnienia funkcji urzędnika wyborczego - mówi Krzysztof Sadowski, dyrektor delegatury KBW w Białej Podlaskiej.

Pięciu kandydatów na urzędników wyborczych poszukuje delegatura KBW w Zamościu. Jeszcze w ubiegłym tygodniu kandydatów brakowało w 9 gminach.

- W związku z brakiem kandydatów zwróciliśmy o pomoc w naborze do wojewody lubelskiego, urzędu marszałkowskiego, starostów i wójtów i burmistrzów poszczególnych gmin. Część wakatów udało się skompletować - mówi Anna Chrzan, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Zamościu.  



Wciąż brakuje jednak 5 urzędników; po jednym kandydacie w Obszy, Józefowie i Trzeszczanach oraz dwóch w Mirczu (tam nie zgłosił się żaden kandydat).

Kłopotu z naborem nie miała jedynie delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie.

Dyrektorzy delegatur KBW z województwa lubelskiego podkreślają, że wśród kandydatów zaledwie kilka procent stanowią osoby, które do tej pory pracowały przy organizacji wyborów.

- Nie dziwię się wójtom, że nie chcą wypuścić do innych gmin doświadczonych, dotychczasowych urzędników wyborczych.

Organizacja wyborów wciąż będzie spoczywał na barkach samorządów. Wójtom czy burmistrzom tacy urzędnicy są potrzebni – mówi Krzysztof Sadowski, dyrektor delegatury KBW w Białej Podlaskiej

Kodeks wyborczy. Komentarz Kazimierz W. Czaplicki

Kodeks wyborczy. Komentarz

.