Pracownik jest zatrudniony w urzędzie gminy na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku nieurzędniczym- nigdy nie był urzędnikiem. Przystępuje do konkursu na stanowisko urzędnicze.

Jak postąpić z jego umową, jeśli wygra konkurs- jest pracownikiem budżetówki?

Odpowiedź

Po wygranym konkursie należy z pracownikiem rozwiązać dotychczasową umowę o pracę i zatrudnić go na czas określony nie dłuższy niż 6 miesięcy, a następnie przeznaczyć pracownika do służby przygotowawczej. Pracownik ten jest bowiem pracownikiem podejmującym po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych

Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych  w przypadku osób podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym, w jednostkach, o których mowa w art. 2, umowę o pracę zawiera się na czas określony, nie dłuższy niż 6 miesięcy, z możliwością wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy za dwutygodniowym wypowiedzeniem. Natomiast w myśl art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę rozumie się osobę, która nie była wcześniej zatrudniona w jednostkach samorządowych, o których mowa w art. 2 ustawy o pracownikach samorządowych , na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy, i nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym.
Należy zauważyć, że pracownik samorządowy, aby mógł być uznany za osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, musi spełnić równocześnie dwa warunki – brak zatrudnienia w jednostkach samorządowych (na zasadach określonych powyżej) i brak odbytej służby przygotowawczej (względnie brak zdanego egzaminu).

Pracownik wskazany w pytaniu jest już zatrudniony w jednostce samorządowej na stanowisku nieurzędniczcym. Zgodnie zaś z interpretacją resortu spraw wewnętrznych i administracji zawartą w piśmie MSWiA z dnia 6 sierpnia 2009 r., nr BMK-0660-e:1693/2009/PO zakresem normatywnym art. 16 ust. 2-3 ustawy o pracownikach samorządowych zostały objęte stanowiska urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze funkcjonujące w strukturach administracji samorządowej. W konsekwencji, kierując się zasadami wykładni językowej i celowościowej, należy stwierdzić, że art. 16 ust. 2-3 ustawy o pracownikach samorządowych odnosi się jedynie do osób podejmujących pracę po raz pierwszy (w rozumieniu ustawy o pracownikach samorządowych ) na stanowisku urzędniczym bądź kierowniczym stanowisku urzędniczym. Za osobę taką nie można więc uznać osoby pracującej wcześniej na stanowisku "nieurzędniczym" – wskazało Ministerstwo.

Zatem należy uznać, że art. 16 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych należy rozumieć w taki sposób, że osoba wskazana w pytaniu powinna być już wcześniej zatrudniona na stanowisku urzędniczym, aby mogła być uznana za osobę, która nie podejmuje pracy po raz pierwszy i nie musi odbywać służby przygotowawczej – a tym samym nie musi być zatrudniona na początku na podstawie umowy okresowej nie dłuższej niż 6 miesięcy.

Pracownik wskazany w pytaniu jest więc osobą podejmującą pierwszy raz pracę na stanowisku urzędniczym. Skoro tak, to wobec pracownika jednostki samorządowej, który uzyskał stanowisko urzędnicze w drodze naboru nawet w tej samej jednostce obowiązkowym jest zorganizowanie służby przygotowawczej i tym samym konieczne jest zastosowanie w pełni art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych tj. konieczność zmiany dotychczasowej umowy o pracę.

W związku z tym, że niedopuszczalną jest zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego na podstawie art. 42 § 1 Kodeksu pracy (por. uchwałę SN z dnia 28 kwietnia 1994 r., I PZP 52/93, OSNAP z 1994, nr 11, poz. 169) konieczne wydaje się rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę i zawarcie nowej, okresowej, zgodnej z art. 16 ust. 2 ustawy o pracownikach samorządowych .

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)