Pracownik samorządowy jest zatrudniony na stanowisku pomocniczym i jest radnym powiatowym. Wykonuje prace biurowe. Został skazany za sfałszowanie dokumentów do ZUS w celu uzyskania renty.
Czy osoba może nadal pracować?
Odpowiedź
Tak, gdyż w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowiskach nieurzędniczych nie ma wymogu braku prawomocnego skazania.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych pracownikiem samorządowym może być osoba, która: jest obywatelem polskim – za wyjątkami wskazanymi w ustawie o pracownikach samorządowych , ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych, posiada kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Wymóg niekaralności – braku prawomocnego skazania – jako podstawowy wymóg kwalifikacyjny dotyczy tylko pracowników zatrudnionych na stanowiskach urzędniczych i kierowniczych urzędniczych. Oznacza to, że osoba wskazana w pytaniu może być nadal zatrudniona (chyba, że została prawomocnie skazana także na karę pozbawienia praw publicznych), przy czym niekoniecznie pracodawca musi kontynuować stosunek pracy. Jednakże zamiar rozwiązania stosunku pracy należy zgłosić radzie powiatu, w której pracownik zasiada. Zgodnie z art. 22 ust. 2 ustawy o samorządzie powiatowym rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady powiatu, której radny jest członkiem. Rada powiatu odmówi zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą rozwiązania tego stosunku są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu. Warto przy tym pamiętać, że niepodjęcie przez radę uchwały w sprawie odmowy wyrażenia zgody na odwołanie radnego ze stanowiska w terminie 30 dni od doręczenia przewodniczącemu rady pisma pracodawcy w tym przedmiocie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody przez radę na rozwiązanie stosunku pracy z radnym (por. wyrok SN z 2 lipca 2009 r., I PK 25/09, LEX nr 523554).
Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1592 ze zm.)
Stanowiska pomocnicze – wymóg niekaralności
Czy jest wymóg braku prawomocnego skazania w stosunku do pracowników samorządowych zatrudnionych na stanowisku pomocniczym?