Informacje pochodzące z Ministerstwa Finansów jasno wskazują, iż nastąpiło zahamowanie w przeprowadzanych inwestycjach. Jednostki samorządu terytorialnego przeznaczyły w trzech kwartałach bieżącego roku 10,5 mld zł na inwestycje. W analogicznym okresie 2015 r. kwota ta była o połowę większa. Za tę sytuację samorządy obwiniają przede wszystkim spóźnione wejście w życie nowych przepisów ustawy - Prawo zamówień publicznych.
Ministerstwo Rozwoju poinformowało zamawiających, iż przeprowadzanie przetargów może skutkować korektą finansową. Dlatego też, znaczna część z podmiotów organizujących postępowania czekała na wejście w zycie nowelizacji p.z.p. z 22 czerwca 2016 r. Resort rozwoju przedstawił także oficjalną rekomendację, aby wstrzymywać przetargi objętych wysoką wartością zamówienia.
Opóźnienia w przetargach na drogi przysporzą problemów wykonawcom >>>
Jak zaznacza Michał Sztybel z Urzędu Miasta w Bydgoszczy na łamach Gazety Prawnej, nowelizacja trwała tak długo, że wiele przetargów musiało zostać opóźnionych. Przygotowywanie dokumentacji było w znaczny sposób utrudniony ze względu na brak ustalonych warunków przeprowadzania postępowań. Ze względu na opóźnienia, znaczna część samorządów nie uzyskała znacznych środków finansowych pochodzących z dofinansowań unijnych.
Źródło: Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej z książki | |
Zamówienia publiczne na dostawy i usługi IT. Wybrane zagadnienia praktyczne
|