W październiku 2009 r. rozstrzygnięto konkurs na dyrektora powiatowego urzędu pracy, który wygrał pracownik tego urzędu. Wcześniej osoba ta była zatrudniona na stanowisku kierownika referatu, a z dniem 1 maja 2008 r. została powołana na stanowisko zastępcy dyrektora PUP. W lipcu 2009 r. na emeryturę odszedł dotychczasowy dyrektor PUP a na jego miejsce powołano, tymczasowo do czasu rozstrzygnięcia konkursu, dotychczasowego zastępcę. Z dniem 1 listopada pracownik wyłoniony w drodze konkursu objął stanowisko dyrektora.

Czy powiatowy urząd pracy ma obowiązek rozwiązać stosunek pracy z pracownikiem, jeśli z dniem 1 listopada jego dotychczasowy pracodawca jest starostą?

Odpowiedź

Rozwiązanie stosunku pracy umownego (jako kierownika referatu) jest pożądane, gdyż w przeciwnym wypadku dyrektor urzędu będzie musiał nadal wykonywać obowiązki kierownika referatu jednocześnie z kierowaniem całością urzędu.

W razie rozwiązania umowy o pracę należy wydać świadectwo pracy dotyczące stosunku umownego.

Zgodnie z art. 9 ust. 5 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) starosta powołuje dyrektora powiatowego urzędu pracy (PUP) wyłonionego w drodze konkursu spośród osób posiadających wykształcenie wyższe oraz co najmniej 3-letni staż pracy w publicznych służbach zatrudnienia lub co najmniej 5-letni staż pracy w innych instytucjach rynku pracy. Tym samym następuje - na mocy tego przepisu - nawiązanie stosunku pracy na podstawie powołania.

Zauważyć należy, że w istocie nie następuje tu zmiana pracodawcy, skoro nowy dyrektor PUP poprzednio był już zatrudniony w tym samym urzędzie jako zastępca dyrektora. Zgodnie z art. 7 pkt 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458) odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa w urzędzie jednostki samorządu terytorialnego - wykonuje czynności z zakresu prawa pracy za dane jednostki, wobec pozostałych pracowników urzędu oraz wobec kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych. Pracodawcą tak zastępcy dyrektora jak i samego dyrektora PUP jest sam urząd - a nie starosta. Starosta wykonuje tylko obowiązki pracodawcy za urząd wobec jego kierownika.

Wobec objęcia stanowiska dyrektora, istnieją dwie możliwości:
rozwiązanie istniejącego stosunku pracy na podstawie umowy o pracę (kierownika referatu),

brak rozwiązania - pozostawienie umowy o pracę, co de facto oznacza dalsze trwanie stosunku umownego i obowiązek wykonywania pracy przez dyrektora urzędu jednocześnie jako kierownika referatu, którym wcześniej kierował.

W przypadku pierwszym, istnieje konieczność wydania świadectwa pracy. Jeżeli dochodzi do zmiany podstawy nawiązania stosunku pracy przez rozwiązanie umowy i np. powołanie pracownika na stanowisko, należy wydać pracownikowi świadectwo pracy.

W drugim przypadku nie dochodzi do rozwiązania umowy, ale dyrektor obowiązany jest kontynuować wykonywanie obowiązków kierownika referatu, co w praktyce oznacza wykonywanie pracy na "dwóch etatach" i może powodować komplikacje organizacyjne.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)