Przed wydaniem zezwolenia na prowadzenie szkoły rada gminy powinna podjąć uchwałę o ustaleniu obwodu

W świetle § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 4 marca 2004 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków udzielania i cofania zezwolenia na założenie szkoły lub placówki publicznej przez osobę prawną lub osobę fizyczną (Dz. U. Nr 46, poz. 438 z późn. zm.) - dalej r.z.s.o.f., zezwolenie określa założyciela i jego siedzibę lub miejsce zamieszkania, a także wskazuje typ szkoły lub rodzaj placówki, jej nazwę, adres oraz termin rozpoczęcia działalności. Oprócz powyższych informacji, w przypadku szkoły podstawowej i gimnazjum – zezwolenie określa dodatkowo obwód szkolny, jeżeli założyciel wystąpił z wnioskiem o ustalenie takiego obwodu.

Skoro zezwolenie na prowadzenie szkoły wydaje wójt, a obwód szkolny ustala rada gminy, to czy wójt może w zezwoleniu określić obwód przed podjęciem przez radę gminy uchwały o ustaleniu obwodu dla szkoły prowadzonej przez osobę prawną?

Czy rada gminy może określić obwód dla szkoły podstawowej prowadzonej przez osobę prawną (na jej wniosek), zanim wójt wyda zezwolenia na założenie szkoły publicznej przez osobę prawną?

Odpowiedź

Rada powinna podjąć uchwałę przed wydaniem zezwolenia.@page_break@

Uzasadnienie

Szkole publicznej prowadzonej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż jednostka samorządu terytorialnego nie ustala się obwodu, chyba że osoba prowadząca wystąpi z takim wnioskiem. Zgodnie z zapisem art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) - dalej u.s.o., rada gminy, ustala plan sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez gminę, a także określa granice obwodów publicznych szkół podstawowych i gimnazjów, z wyjątkiem specjalnych, mających siedzibę na obszarze gminy. W przypadku publicznych szkół podstawowych i gimnazjów prowadzonych przez inne organy, określenie granic ich obwodów następuje w uzgodnieniu z tymi organami. Uchwała rady gminy podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

Stosownie do zapisu § 5 ust. 1 r.z.s.o.f., zezwolenie na założenie szkoły lub placówki publicznej określa założyciela i jego siedzibę lub miejsce zamieszkania, typ szkoły lub rodzaj placówki, jej nazwę, adres i termin rozpoczęcia działalności oraz:
1) w przypadku szkoły podstawowej i gimnazjum - obwód szkolny, jeżeli założyciel wystąpił z wnioskiem o ustalenie obwodu;
2) w przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe - zawód lub zawody, w jakich kształci szkoła;
3) w przypadku liceum profilowanego - profil lub profile kształcenia ogólnozawodowego;
4) w przypadku szkoły specjalnej - rodzaj niepełnosprawności uczniów, dla których tworzy się szkołę.

Z powołanego zapisu wynika, że obwód należy ustalić przed wydaniem zezwolenia, jeżeli osoba prowadząca z takim wnioskiem wystąpi. Wniosek o ustalenie obwodu powinien być więc złożony do organu stanowiącego (rady gminy, powiatu) razem z wnioskiem o wydanie zezwolenia na prowadzenie szkoły przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta, starostę powiatu).

Rada gminy - o ile organ wykonawczy gminy udzieli zgody na założenie szkoły - jest wówczas obowiązana dokonać stosownej zmiany uchwały w sprawie planu sieci publicznych szkół podstawowych i gimnazjów w taki sposób, aby organ założycielski niesamorządowej szkoły publicznej mógł sporządzić akt założycielski, ustalając obwód zakładanej przez siebie szkoły publicznej (M. Pilich, Ustawa o systemie oświaty, Komentarz, Wolters Kluwer, 2012).