Starosta orzekł o utracie przez jedną z mieszkanek gminy, statusu osoby bezrobotnej z powodu nieusprawiedliwionego niestawienia się w wyznaczonym terminie w urzędzie pracy.
W odwołaniu od decyzji kobieta wyjaśniła, że powodem jej niestawiennictwa w urzędzie był pobyt w zakładzie karnym.
Organ wyjaśnił, że pobyt w zakładzie karnym nie może być traktowany w kategorii usprawiedliwionych przypadków niestawiennictwa w PUP, tym bardziej, że strona mogła powiadomić organ o przyczynie niestawiennictwa droga pocztową. W takiej sytuacji za datę powiadomienia przyjmuje się datę stempla pocztowego.
Niezależnie od tego organ wskazał, że osoba odbywająca karę pozbawienia wolności nie może być uznana za osobę bezrobotną. Stanowi to samodzielną przesłankę niespełnienia przez stronę definicji osoby bezrobotnej.
Kobieta zaskarżyła decyzję do sądu administracyjnego.
W jej ocenie fakt przebywania w zakładzie karnym i pozbawienie wolności nie powoduje utraty statusu osoby bezrobotnej z mocy prawa, gdyż dopiero wydanie decyzji administracyjnej skutkuje taką utratą.
Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>
NSA przypomniał, iż decyzje w sprawie statusu osoby bezrobotnej należy zaliczyć do decyzji o charakterze deklaratoryjnym, gdyż decyzja organu wypowiada się w przedmiocie uprawnienia wynikającego z przepisów prawa, potwierdzając, że danej osobie przysługuje bądź nie przysługuje taki status, wywołując skutek prawny wstecz, tj. od momentu zaistnienia stanu prawnego.
Decyzja potwierdza stan prawny, a starosta zmierzając do jej wydania ustala moment niespełnienia warunku.
Skoro w rozpatrywanej sprawie skarżąca przebywała w zakładzie karnym, to utraciła status osoby bezrobotnej.
Faktu tego nie zmienia okoliczność gdyby organ nie wydał w tym przedmiocie decyzji administracyjnej. Ma ona bowiem charakter deklaratoryjny – wyjaśnił sąd.
Na podstawie:
Wyrok NSA z 2 września 2016 r., sygn. akt I OSK 227/15, nieprawomocny