Jak podano w komunikacie Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego (GOM) w przetargu na zakup w przyszłym roku energii (dla szkół, przedszkoli, budynków użyteczności publicznej i oświetlenia ulicznego) przystąpiła największa w historii grupa. Tworzyły ją nie tylko gminy i powiaty GOM, ale także Muzeum Zamkowe w Malborku.
Poinformowano, że "gdyby każda z tych instytucji kupowała prąd osobno, to w sumie za potrzebną energię musiałyby zapłacić 83,5 mln zł; dzięki zakupom grupowym, udało się tę kwotę zmniejszyć do około 66 mln zł".
Cytowana w komunikacie wójt gminy Pszczółki, skarbnik GOM Hanna Brejwo przekonuje, że "uzyskane oszczędności są kolejnym potwierdzeniem, jak efektywna może być współpraca samorządów". "Razem możemy stanowić przeciwwagę dla monopolistycznych zachowań przedsiębiorstw energetycznych, a oszczędzone w ten sposób pieniądze możemy przeznaczyć na inwestycje" - dodała. Ocenia, że "jest to optymistyczny punkt wyjścia dla dalszych wspólnych działań samorządów w ramach GOM".
Pomysł wspólnych zakupów to jedna z pierwszych inicjatyw działającego od 2011 r. stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. Przeprowadzono je po raz trzeci. W przetargu na 2013 r. samorządy zaoszczędziły 4 mln zł w stosunku do cen rynkowych, w przetargu na 2014 r. - 12 mln zł. Grupę zakupową metropolii reprezentuje w przetargu Biuro Zamówień Publicznych Urzędu Miasta w Gdańsku.
We wspólnych zakupach uczestniczą gminy: Cedry Wielkie, Chmielno, Gniewino, Kolbudy, Linia, Nowy Dwór Gdański, Nowy Staw, Ostaszewo, Przodkowo, Pszczółki, Pruszcz Gdański, Subkowy, Somonino, Stegna, Szemud, Sztutowo, Trąbki Wielkie, Żukowo. Powiaty: gdański, kartuski i pucki oraz Tczew, Malbork, Gdańsk, Sopot i Muzeum Zamkowe w Malborku.
Gdański Obszar Metropolitalny (GOM) powołany z inicjatywy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza działa od ponad trzech lat. Do GOM należy obecnie 49 samorządów. (PAP)